Osmý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis se uskuteční hned dvakrát. Zimní část proběhne od 8. do 12. února, uvede celkem pět představení. Festival odstartuje live stream premiéry žongléra Filipa Zahradnického z Paláce Akropolis a následovat budou živá novocirkusová představení za největšími kulatými okny na světě na pražské náplavce. #cirkuszasklem probudí uvede v Kobce č. 10 – (A)void Floating Gallery během čtyř večerů site specific performance akrobatky Elišky Brtnické, herce a klauna Lukáše Karáska, performerky a tanečnice Cécile Da Costa a žongléra Filipa Zahradnického.

Současná epidemiologická situace nezastavila pořadatele festivalu od hledání nových možností, které by byly pro oko diváka atraktivní. „Nebylo pro nás jednoduché vzdát se tradičního termínu festivalu a naplánovaného zahraničního programu, přesto jsme vzali současnou situaci jako výzvu. Cítili jsme, že galerijní prostor na náplavce vysloveně vybízí k nějaké akci a já věřím, že pro diváky, kterým se stýská po živém umění, to bude magický zážitek. Nabídneme krátké performance, které jsou na pomezí výtvarné instalace, happeningu a cirkusu. Myslím, že pro diváky to bude trochu voyerská zkušenost, když jim umožníme nakouknout do čtyř naprosto unikátních pokojů. Zároveň chci ubezpečit, že dohlédneme na bezpečné vzdálenosti mezi diváky, ochranné pomůcky a celkovou bezpečnost tohoto uměleckého aktu,” uvedla umělecká ředitelka Cirkopolis a CIRQUEONu Šárka Maršíková.

Zimní část zahájí v pondělí 8. února od 20:00 live stream Filipa Zahradnického, českého žongléra, který reprezentuje novou a progresivní vlnu současných evropských novocirkusových umělců. V sólovém představení Collection of Sceptical Pleasures využívá žonglování a pohyb jako hlavní výrazový prostředek. Jedním z témat inscenace je chtíč „vlastnit“, rozvíjet své bohatství a přitom neustále hledat, co bohatství vlastně je. Představuje skeptický pohled na svět, jež navádí člověka dělat věci, které by jindy nezkusil. Skrze manipulaci s objekty a žonglování staví energické choreografie s originálními prvky vytvářejícími vizuálně atraktivní celek.

„Filipovi žonglérské dovednosti jsou stejně staré jako CIRQUEON, který jsme zakládali v roce 2009. Filip poté prošel kodaňskou The Academy of Modern Circus, kde se zdokonalil v žonglování a vyprofiloval se jako talentovaný autor a performer. Jako první Čech se prezentoval na prestižní přehlídce Festival Mondial du Cirque de Demain v Paříži, kde získal hned dvě ocenění – zvláštní cenu poroty a ocenění za kreativitu od Annie Frattelini. Collection of Sceptical Pleasures je jeho prvním celovečerním projektem a svoji novou kariéru zahajuje velmi obtížně – bez diváků. Ale jako všechno, je to výzva a Filip obstojí,” řekla Šárka Maršíková.

Krátké site specific performance #cirkuszasklem, které vznikají pro příležitost festivalu, probudí náplavku v Kobce č.10 na Rašínově nábřeží od 9. do 12. února vždy mezi 18:00 až 20:00. První performance za obřím sklem bude Fish Eye akrobatky Elišky Brtnické, která volně navazuje na představení Opticon. Za doprovodu audiovizuální instalace odehraje tři pohybové improvizace ztvárňující příběh o rybě ztracené v hloubce dvojrozměrnosti. O středeční program se postará performer a klaun Lukáš Karásek s autorským projektem Obývací pokoj v kobce, v jehož příběhu ožije nábytek, který se stejně jako samostatné bytosti může pohybovat po pokoji, potkávat se s dalšími, interagovat, ale pokoj opustit nemůže. Ve čtvrtek se za kulatým oknem objeví žonglér Filip Zahradnický s upravenými fragmenty premiérovaného představení Collection of Sceptical Pleasures. Páteční #cirkuszasklem završí tanečně-divadelní sólo Roselyne performerky francouzsko-portugalského původu Cécile Da Costa o ženě, která hledá své místo v místnosti, své místo v očích ostatních, své místo v životě.

Letní část festivalu Cirkopolis přinese cirkus na čerstvém vzduchu v Kasárnách Karlín v termínu od 7. do 11. června 2021. „Cirkopolis je mezinárodním festivalem a naším cílem je uvádět zahraniční hosty a nabídnout trochu jiný pohled na cirkusovou tvorbu. Letní počasí nabízí možnost rozvinout dramaturgii o outdoorová a site specific představení a tudy povede naše dramaturgická linie. Prostor Kasáren Karlín je naprosto unikátní a nabízí zajímavé možnosti využití,” nastínila Šárka Maršíková.

Vstupné je letos zdarma, podpořit festival bude možné zakoupením dárcovské vstupenky v síti GoOut. Program a aktuality festivalu najdete na www.cirkopolis.cz.


Share on Myspace