Literární noviny č. 8 vyšly 25. 7. 2019
Příští číslo vychází  29. 8. 2019

 

V aktuálním čísle se mimo jiné dočtete:

Desítky českých generací mohou být svázány likvidací našich odpadů, pokud se nechtějí stát národem migrantů. Co kariér ministrů průmyslu už to stálo, aby přišli na to, jak postavit a zaplatit JADERNOU ELEKTRÁRNU tak, aby to vypadalo, že si ji stavíme skoro sami a že je to skoro zadarmo.

Z množství debat a pořadů o jídle to vypadá, že potravinám „rozumějí“ všichni. Většina POTRAVIN se u nás stále prodává v promočních akcích, ale s rostoucí životní úrovní se i český zákazník více zajímá o to, co vlastně kupuje – a jí.

Ondřej Buddeus, dosavadní vedoucí ČESKÉHO LITERÁRNÍHO CENTRA, jehož cílem je soustavná a systematická propagace české literatury a knižní kultury v zahraničí, podal výpověď. Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny, pod kterou ČLC spadá, pověřil jeho vedením – zatím jen na rok – Martina Krafla, který je koordinátorem právě probíhajícího Českého roku kultury v Lipsku. Náhlý Buddeusův odchod samozřejmě vzbuzuje řadu otázek, stejně jako to, že na volné místo nebylo vyhlášeno výběrové řízení.

Volby do parlamentu 5. června 2019 přinesly v Dánsku vítězství sociální demokracii, matce světově proslulého skandinávského sociálního státu a straně, která jinde v Evropě v těchto letech zápasí o přežití. Předsedkyně sociální demokracie jednačtyřicetiletá Mette Frederiksenová se stala dánskou ministerskou předsedkyní 27. června a vytvořila menšinovou sociálně demokratickou vládu.

Rozhovory se spisovatelem a hudebníkem Milanem Urzou, historičkou Kateřinou Královou nebo francouzským sociologem, filozofem, antropologem a spisovatelem Henri-Pierrem Jeudym.

Speciální přílohu Dossier věnovanou současnému čínskému výtvarnému umění.

Recenze nového románu Juliana Barnese Jediný příběh, knihy Sándora Máraiho Chtěl jsem mlčet a nového románu Petry Hůlové Zlodějka mýho táty, ohlédnutí za klíčovými okamžiky historie českého PEN klubu, ukázka z chystaného románu Daniely Hodrové Ta blízkost.


Share on Myspace