Letos se uskuteční druhý ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Plzeň, který návštěvníkům nabídne rozšířenější žánrovou paletu než loňský první. Především se uskuteční nové Fórum sci-fi a fantasy, návštěvníky dále čekají diskuse na téma současných médií a cenzury či k výročí listopadových událostí,filmové projekce a koncert. Areál DEPO2015 bude pro konání veletrhu otevřen v pátek 20. a v sobotu 21. září vždy od 9 do 19 hodin.

Organizátoři očekávají, že vystavovatelé, jichž do Plzně zamíří přes šedesát, přivezou horké novinky, přichystané na podzimní a předvánoční trh. „Pro širokou veřejnost jsme připravili nový formát právě pro prezentaci knih, které chtějí nakladatelé v tomto období vydat. V rychlém sledu se vystřídá se svou knižní produkcí téměř dvacet nakladatelských domů, půjde tedy o jedinečnou příležitost zjistit, co se v příštích měsících objeví na pultech knihkupectví,“ říká ředitel veletrhu Radovan Auer.

Veletržní dění bude zahájeno již ve čtvrtek 19. září prvním veřejným uvedením filmu Národní třída podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše za účasti autora. Filmy jsou v programové nabídce zařazeny hned tři. Kromě Národní třídy je na páteční dopoledne připraven především pro mládež film Uzly a pomeranče, rovněž za účasti autorky, a na sobotu večer projekce filmu Nabarvené ptáče. Pro všechny tři filmy byla předlohou literární díla.

V roli čestného hosta se na veletrhu představí Polsko. V pátek 20. září v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje v rámci doprovodného programu veletrhu zazní zhudebněné verše Juliana Tuwima v podání českých a polských jazzmanů. Vstup na koncert je zdarma.

Mezi zahraničními hosty bude například autor neotřelých zápletek Eškol Nevo z Izraele či básník a prozaik Juan Pablo Bertazza z Argentiny. Evropské literatury zastupuje kromě polských autorů Španěl Antonio Iturbe – společně s hrdinkou své knihy Osvětimská knihovnice Ditou Krausovou – či provokativní Němka Isabelle Lehn.

Z domácích autorů bude Bianka Bellová část ze své nové knihy Mona, přijedou také Alena Mornštajnová, Viktorie Hanišová, Iva Procházková, Petra Dvořáková či pro děti tvořící Galina Miklínová. Za autory se představí například Karel Hvížďala, Michael Žantovský, Ondřej Kundra nebo básníci Petr Borkovec a Radek Fridrich.

„Dva nové prostory budou moci příchozí na veletrh navštívit v Autobusové hale,“ přidává výčet novinek Radovan Auer. „Jednak je to Fórum sci-fi a fantasy, kde poběží po celou dobu tematicky zaměřené pořady. Druhý prostor, jenž je součástí prezentace Českého rozhlasu, je Audiozóna, v níž si návštěvníci poslechnou rozhlasové hry ve špičkovém zvukovém provedení.“

Celkem šest výstav je připraveno pro areál DEPO2015, představeno bude například komiksové zpracování událostí 17. listopadu a rovněž komiks Divoši výtvarnice Lucie Lomové, dále výstava z tvorby Bohumila Bimby Konečného či na bezpráví v době komunismu u nás odkazující projekt Falešná hranice: Akce „Kámen“.


Share on Myspace