Celkem 12 Českých lvů za rok 2019 by mohla získat tragikomedie o mikrosvětě spolumajitelů domu Vlastníci režiséra Jiřího Havelky, na 11 cen je nominován snímek Nabarvené ptáče Václava Marhoula, příběh o hrůze a krutosti, ale i nevinnosti a lásce, a 10 nominací získali Staříci, kteří v režii Martina Duška a Ondřeje Provazníka vyprávějí příběh o pomstě dvou starých přátel za dávné křivdy.

Úspěšně si vedla také Amnestie Jonáše Karáska, emotivní thriller o manipulaci, násilí a zradě, nebo film Na střeše Jiřího Mádla, příběh o setkání mladého vietnamského emigranta a starého muže, nesnášejícího moderní svět. Obě díla získala shodně sedm nominací. Skleněný pokoj Julia Ševčíka obdržel šest nominací.

Na Českého lva v kategorii nejlepší film roku 2019 jsou nominovány filmy: Na střeše (producentka Monika Kristlová), Nabarvené ptáče (producent Václav Marhoul), Staříci (producent Jiří Konečný), Tiché doteky (producenti Petr Oukropec a Pavel Strnad) a Vlastníci (producent Marek Jeníček).

Výroční cenu za nejlepší dokumentární film si mohou odnést snímky Dálava (režie Martin Mareček), Forman vs. Forman (režie Helena Třeštíková a Jakub Hejna), Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju..." (režie Roman Vávra), Jiří Suchý – Lehce s životem se prát (režie Olga Sommerová) a Jiří Trnka: Nalezený přítel (režie Joël Farges).

Soška Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli poputuje k jedné z následujících hereček: Jenovéfě Bokové za film Karel, já a ty, Ivě Janžurové za titulní roli ve filmu Teroristka, Elišce Křenkové za Tiché doteky, Dagmar Havlové nebo Tereze Ramba za jejich role ve filmu Vlastníci.

Filmové akademiky, kteří o nominacích rozhodují, zaujaly také Anna Geislerová ve filmu Amnestie, Jitka Čvančarová v Nabarveném ptáčeti, Kateřina Janečková v Národní třídě i Klára Melíšková a Pavla Tomicová ve Vlastnících, kterým náleží nominace v kategorii nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

V kategorii nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli mají šanci „polapit“ Českého lva Alois Švehlík za film Na střeše, Petr Kotlár za Nabarvené ptáče, Hynek Čermák za ústřední roli ve filmu Národní třída, Jiří Schmitzer za Staříky a Jiří Lábus za film Vlastníci.

Za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli byli do druhého kola nominováni Duy Anh Tran za film Na střeše, Jan Cina za film Národní třída, Ladislav Mrkvička za Staříky, Vojtěch Kotek a David Novotný, oba za role ve filmu Vlastníci.

Cena za nejlepší režii může putovat k Jiřímu Mádlovi za film Na střeše, za Václavem Marhoulem a jeho Nabarveným ptáčetem, Martinem Duškem a Ondřejem Provazníkem za Staříky, Michalem Hogenauerem za film Tiché doteky či k Jiřímu Havelkovi, režisérovi filmu Vlastníci.

Nestatutární Cenu Magnesia za nejlepší studentský́ film si odnese jeden z těchto filmů: Anežka (režie Adam Šoltés), Dcera (režie Daria Kashcheeva), Dezertér (režie Sasha Stelchenko), Hra (režie Lun Sevnik) a SH_T HAPPENS (režie Dávid Štumpf a Michaela Mihályi).

O nominacích ve filmových kategoriích 27. ročníku ocenění Český lev hlasovalo 155 členů České filmové a televizní akademie (ČFTA). Měli za úkol vybrat nejlepší díla (v každé kategorii pět) z 34 celovečerních hraných a animovaných filmů a z 30 dokumentů.

Dvě nestatutárních ceny už svého vítěze mají: cenu za nejlepší filmový plakát získal Roman Mrázek, autor plakátu k filmu Nabarvené ptáče. A cena filmových fanoušků patří filmu Ženy v běhu režiséra Martina Horského.

Nominace na ceny za televizní tvorbu v kategoriích nejlepší televizní film nebo minisérie a nejlepší dramatický televizní seriál budou oznámeny 10. února. Akademici vybírají ze 14 děl přihlášených Českou televizí, FTV Prima, HBO Europe a TV Nova. Vítězové budou vyhlášeni přímo na slavnostním galavečeru 7. března, kde Prezidium ČFTA udělí také cenu za mimořádný přínos české kinematografii.

Slavnostní předávání 27. výročních cen České filmové a televizní akademie se uskuteční v sobotu 7. března v pražském Rudolfinu. Moderovat bude již podruhé herec Václav Kopta a galavečer budou moci zhlédnout i televizní diváci v přímém přenosu České televize od 20 hodin na ČT1. Vybrané filmy bude možné zhlédnout on-line na DAFilms.cz od 2. do 15. března.

 

PŘEHLED NOMINACÍ

 

NEJLEPŠÍ FILM

Na střeše – producentka Monika Kristlová

Nabarvené ptáče – producent Václav Marhoul

Staříci – producent Jiří Konečný

Tiché doteky – producenti Petr Oukropec, Pavel Strnad

Vlastníci – producent Marek Jeníček

 

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM

Dálava – režie Martin Mareček – producenti Petr Oukropec, Tereza Polachová, Hanka Kastelicová

Forman vs. Forman – režie Helena Třeštíková, Jakub Hejna – producentky Alena Müllerová, Kateřina Černá

Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju..." – režie Roman Vávra – producenti Robert Hanč,

Vítězslav Sýkora

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát – režie Olga Sommerová – producent Viktor Schwarcz

Jiří Trnka: Nalezený přítel – režie Joël Farges – producent Vladimír Lhoták

 

NEJLEPŠÍ REŽIE

Na střeše – Jiří Mádl

Nabarvené ptáče – Václav Marhoul

Staříci – Martin Dušek, Ondřej Provazník

Tiché doteky – Michal Hogenauer

Vlastníci – Jiří Havelka

 

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI

Karel, já a ty – Jenovéfa Boková

Teroristka – Iva Janžurová

Tiché doteky – Eliška Křenková

Vlastníci – Dagmar Havlová

Vlastníci – Tereza Ramba

 

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI

Na střeše – Alois Švehlík

Nabarvené ptáče – Petr Kotlár

Národní třída – Hynek Čermák

Staříci – Jiří Schmitzer

Vlastníci – Jiří Lábus

 

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI

Amnestie – Anna Geislerová

Nabarvené ptáče – Jitka Čvančarová

Národní třída – Kateřina Janečková

Vlastníci – Klára Melíšková

Vlastníci – Pavla Tomicová

 

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI

Na střeše – Duy Anh Tran

Národní třída – Jan Cina

Staříci – Ladislav Mrkvička

Vlastníci – Vojtěch Kotek

Vlastníci – David Novotný

 

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ

Karel, já a ty – Bohdan Karásek

Na střeše – Jiří Mádl

Nabarvené ptáče – Václav Marhoul

Staříci – Martin Dušek, Ondřej Provazník

Vlastníci – Jiří Havelka

 

NEJLEPŠÍ KAMERA

Amnestie – Tomáš Juríček

Na střeše – Martin Žiaran

Nabarvené ptáče – Vladimír Smutný

Skleněný pokoj – Martin Štrba 

Staříci – Lukáš Milota

 

NEJLEPŠÍ STŘIH

Amnestie – Matej Beneš

Dálava – Josef Krajbich

Nabarvené ptáče – Luděk Hudec

Staříci – Jana Vlčková

Vlastníci – Otakar Šenovský

 

NEJLEPŠÍ ZVUK

Amnestie – Viktor Krivosudský

Nabarvené ptáče – Pavel Rejholec

Skleněný pokoj – Pavel Rejholec, Viktor Ekrt

Staříci – Václav Flegl

Tiché doteky – Richard Müller

 

NEJLEPŠÍ HUDBA

Amnestie – Matúš Široký, Jozef Lupták

Hodinářův učeň – Ivan Acher, Michal Novinski

Na střeše – René Rypar

Skleněný pokoj – Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Rupert Vokmann

Staříci – Matouš Hejl, Miroslav Srnka

 

NEJLEPŠÍ FILMOVÁ SCÉNOGRAFIE

Amnestie – Tomáš Berka, Václav Vohlídal, Karol Filo

Hodinářův učeň – Martin Kurel

Nabarvené ptáče – Jan Vlasák

Poslední aristokratka – Martin Kurel

Skleněný pokoj – Milan Býček

 

NEJLEPŠÍ KOSTÝMY

Hodinářův učeň – Marek Cpin

Nabarvené ptáče – Helena Rovná

Poslední aristokratka – Katarína Hollá

Skleněný pokoj – Katarína Štrbová Bieliková

Vlastníci – Andrea Králová

 

NEJLEPŠÍ MASKY 

Amnestie – Andrea Štrbová

Hodinářův učeň – Helena Steidlová

Nabarvené ptáče – Ivo Strangmüller

Skleněný pokoj – Pavla Frýdová, Tereza Prachařová, Leendert van Nimmwegen

Staříci – Eva Schwarzová

 

CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena

Anežka – Adam Šoltés

Dcera – Daria Kashcheeva

Dezertér – Sasha Stelchenko

Hra – Lun Sevnik

SH_T HAPPENS – Dávid Štumpf, Michaela Mihályi

 

NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – nestatutární cena

Nabarvené ptáče – Roman Mrázek

 

CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena

Ženy v běhu – režie Martin Horský

 

PŘEHLED POČTŮ NOMINACÍ

Vlastníci – 12 nominací

Nabarvené ptáče – 11 nominací

Staříci – 10 nominací

Amnestie – 7 nominací

Na střeše – 7 nominací

Skleněný pokoj – 6 nominací

Hodinářův učeň – 4 nominace

Tiché doteky – 4 nominace

Národní třída – 3 nominace

Dálava – 2 nominace

Karel, já a ty – 2 nominace

Poslední aristokratka – 2 nominace

Forman vs. Forman – 1 nominace

Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju..." – 1 nominace

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát – 1 nominace

Jiří Trnka: Nalezený přítel – 1 nominace

Teroristka – 1 nominace


Share on Myspace

Kultura