Již více než týden se konají v Iráku demonstrace, které si už vyžádaly podle oficiálních údajů přes 100 mrtvých (podle neoficiálních dvojnásobek) a přes 6000 zraněných. V této souvislosti zveřejňujeme otevřený dopis zástupců Česko-iráckého sdružení a Iráckého fóra v České republice českému ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Vážený pane ministře,

dovolujeme si Vás oslovit a považujeme za neodkladné upoutat Vaši pozornost nad vážnou situací v Iráku, na nebývalé protestní demonstrace, které probíhají již několik dní po celé zemi.

Protestní demonstrace lze především identifikovat takto: Vnitřní složení tvoří mladí lidé – civilisté, bez náboženského obsahu, neuznávají náboženskou sektářskou polarizaci ve státě (silně projevující se po okupaci země v roce 2003), jediné, co demonstranti nesou, je irácká vlajka, demonstrace povětšině nepůsobí organizovaně, nefiguruje žádná politická strana, představitelé demonstrantů jsou dosti anonymní (z důvodu hrozby před fyzickou likvidací).

Vyhlášené požadavky jsou politické i ekonomické, přední hnací motiv je odpor proti zkorumpovanému politickému systému, který se prosadil po okupaci země v roce 2003, proti vládním náboženským politickým stranám, proti pseudo-regulérním ozbrojeným milicím, které náleží náboženským politickým stranám, proti všudypřítomné korupci, proti rozkrádání státního majetku a veřejných statků, demonstranti skandují „Írán pryč pryč – Ať Bagdád zůstane svobodný“.

Demonstranti požadují novou ústavu země, požadují předčasné volby pod mezinárodním dohledem, demonstranti hlásají požadavky za dostupnost veřejných služeb jako je elektřina, pitná voda, vodovody a kanalizace, zdravotní péče, činné nemocnice a polikliniky, za dostupnost školství, proti astronomické míře nezaměstnanosti (dle vládních zdrojů je až 4 miliony nezaměstnaných jen v samotném Bagdádu) a proti nevídané chudobě.

Vláda se vydává za demokratickou, jenže o opaku mluví její činy. Proti mírovým protestujícím je nasazeno neadekvátní násilí, a to včetně použití zbraní s ostrými náboji. Počet zastřelených obětí (více než 200) a zraněných (6000) je, za tak krátkou dobu, nadmíru absurdní. Demonstrace představují dnes tak silné hnutí, že se mohou rozvinout ve všelidové povstání. Místo řešení oprávněných požadavků rozhořčených občanů vláda nařizuje zákaz vycházení a přerušení internetu a telefonní komunikace, praktikuje hromadné zatýkání aktivistů a represálii populace. Za tichým souhlasem vlády probíhají kruté zásahy pololegálních ozbrojených milicí proti neozbrojeným demonstrantům.

Vážený pane ministře, v této těžké době je bezpochyby dobrý každý projev znepokojení nad způsoby, jak si bezpečnostní síly počínají proti mírovým protestujícím.

Dovolujeme si Vás požádat, zdali byste inicioval projednání vzniklé kritické krize v Iráku na nejbližším zasedání ministrů zahraničních věcí Evropské unie. 

Prosíme o zamyšlení, zdali byste pozval do České republiky delegaci představitelů protestujících pro bezprostřední vyslyšení. Takový krok by, mimo jiné, povýšil kredit a roli České republiky v budoucím Iráku.

Věříme, že vyhrocení situace v Iráku může mít přímé nechvalné dopady na Českou republiku i na celou Evropskou unii.

S pozdravem

Praha, 7. října 2019

Ing. Faisal Ismail, CSc., předseda, Česko-irácké sdružení

Ing. Marek Francis, CSc., předseda, Irácké fórum v České republice


Share on Myspace