Umění xilingského spolku řezbářů pečetí, ale také krásy čínské kaligrafie a malířství – to je výstava, kterou lze až do čtvrtka 29. srpna spatřit v komplexu Rustonka v Praze 8, v nově otevřených prostorách če-ťiangského centra Hedvábné stezky – firmy Europe Huajie Development. Expozice se koná u příležitosti 70. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Českou republikou.

Z vernisáže výstavy. Foto: Jana PavlováSpolek byl založen již v roce 1904, má více než 500 členů a je nejstarším uměleckým spolkem v Číně. Za dobu své existence dosáhl řady úspěchů nejen v oblasti umělecké tvorby, ale také akademického výzkumu, sběru kulturních památek, vydavatelské činnosti. Přirozeně je tak součástí světového nehmotného kulturního dědictví. V Praze představuje 118 uměleckých děl – soubor 48 pečetních kamenů symbolizuje téma olympiády a tradiční čínské poezie, dalších 70 děl představuje čínskou kaligrafii a malířství.

Z vernisáže výstavy. Foto: Jana Pavlová"Spolupráci mezi oběma našimi zeměmi se daří. Vřelého přijetí se v Číně dostalo například České filharmonii, v říjnu vyráží na turné Symfonický orchestr Českého rozhlasu a do Číny vyjede i balet Národního divadla. To vše posouvá vzájemné porozumění," uvedl při vernisáži velvyslanec Čínské lidové republiky v Praze Zhang Jianmin.

Z vernisáže výstavy. Foto: Jana PavlováŘezba pečetí je podle ambasadora vdechnutím nového života kamenům, které tak získávají další využití. Takováto pečetidla přitom před zavedením politiky reforem a otevírání se světu patřila do života každého dospělého Číňana. "Kdykoli jste potřebovali vyřídit nějaké formality, museli jste u sebe mít toto razítko, osobní pečeť. Bylo tedy jakýmsi závazkem každého člověka. Proto i návštěva této výstavy je jakýmsi závazkem Číny vůči vzájemnému rozvoji, komunikaci a vzájemné spolupráci," uvedl Zhang Jianmin.

Sérii mezinárodních výstav pořádá spolek řezbářů pečetí již od roku 2008, Praha je desátou zastávkou na celosvětovém turné.


Share on Myspace