Zajímá vás, jaká zvířata kdysi žila na březích Nilu, a které rostliny je obklopovaly? Pak je pro vás určena nová výstava v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur s názvem Na březích Nilu, která mimo jiné ukazuje zvířecí mumie.

Výstava představuje v celkem čtyřech sálech přírodní svět starověkého Egypta a starověké Núbie. K vidění jsou nejen předměty, které kdysi tvořily například pohřební výbavu starých Egypťanů nebo byly používány v každodenním životě, ale také reprodukce dvourozměrných vyobrazení z egyptských a núbijských chrámů a hrobek, historické a současné fotografie a dochované písemnosti na papyrech a ostrakách.

Návštěvníci si tako mohou prohlédnout například mumii čápa, psa nebo krokodýla či dokonce mumifikované vejce. „V souvislosti s Egyptem si většina lidí představí jen pyramidy a lidské mumie, ale tato výstava poukazuje na fakt, že je toho mnohem více, co můžeme na starověkém Egyptě a Núbii obdivovat. Výstava je jedinečná mimo jiné tím, jak komplexně zachycuje tehdejší přírodu a zejména pak to, jak ji člověk žijící na březích Nilu vnímal,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

 

Kromě unikátních předmětů z domácích i zahraničních sbírek výstava nabízí i doprovodný obrazový materiál, který přibližuje prostředí starověkého Egypta, a to pomocí jak reprodukcí původních staroegyptských vyobrazení prostřednictvím maleb, tak i fotografií dokumentujících přírodu Egypta a Súdánu.

Výstava se koná při příležitosti 50. výročí vzniku samostatné egyptologické sbírky v rámci Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur a prezentuje zápůjčky ze sbírek Súdánského národního muzea, Egyptského muzea – Georg Steindorff – Univerzity v Lipsku, Roemer und Pelizaeus Museum v Hildesheimu, státního zámku Kynžvart, Městského muzea v Moravské Třebové, Ústavu pro klasickou archeologii FF UK a paní Diany Sternbergové.

Na březích Nilu bude v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur k vidění do února 2020.


Share on Myspace