Literatura

Petra Ježková (ed.): Stůňu touž nemocí

Petra Ježková (ed.): Stůňu touž nemocí

Pátek, 23 Únor 2018 09:35 Divadelní stav / Nagy

 

Institut umění – Divadelní ústav zahajuje novou ediční řadu Nota bene v rámci projektu České divadelní encyklopedie. V té budou vycházet monografie a editované texty (korespondence, deníkové záznamy, paměti, archivní dokumenty), přinášející autentická svědectví o životních osudech nejen divadelních osobností. Jako první svazek edice Nota bene vychází kniha Stůňu touž nemocí. Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů.

Sungdžu Lee, Susan McClellandová: S každou padající hvězdou

Sungdžu Lee, Susan McClellandová: S každou padající hvězdou

Čtvrtek, 22 Únor 2018 08:23 JOTA / Nagy

Kniha s názvem S každou padající hvězdou a podtitulem „Přežil jsem dětství a dospívání v Severní Koreji“ je hutně podaná autobiografie severokorejského chlapce jménem Sungdžu, který se ve dvanácti letech musel naučit žít na ulici a postarat se o sebe.

Lipsko čte 2018 a blížící se Český rok 2019

Lipsko čte 2018 a blížící se Český rok 2019

Čtvrtek, 22 Únor 2018 06:32 Moravská zemská knihovna v Brně, České literární centrum

Česká republika bude hostující zemí lipského knižního veletrhu 2019. Také proto je její prezentace na letošním ročníku festivalu mimořádně důležitá.

David Zábranský: Odsoudili jsme se k roli pandy

David Zábranský: Odsoudili jsme se k roli pandy

Středa, 21 Únor 2018 10:06 Petr Bílek

 

Čtenářům, kteří očekávají, že literatura jim bude otevírat svět, v němž žijí, čtenářům, kteří věří, že knihy oživí jejich život, bych z české současné beletrie s klidným srdcem doporučil román Za Alpami. Jeho autor David Zábranský jim žádný problém nevyřeší a vrhne na ně víc otázek než odpovědí. Takže jak to vlastně je?

Literárky neliterární?

Literárky neliterární?

Středa, 21 Únor 2018 09:44 Jan Štolba

 

V tomto období obvykle literární časopisy dostávají od Ministerstva kultury ČR na srozuměnou, zda a jak vysoký dostanou státní příspěvek – grant za to, že se věnují literatuře. Po mnoho let dostáváme stejně i letos na srozuměnou, že se Literární noviny málo věnují literatuře a nemají proto nárok na příspěvek. Z něj stejně nelze zaplatit celoroční výdaje na publikování tištěných i webovských literárek. Zkrátka literárky jsou neliterární.

Kristýna Králová, Magda Králová (eds.): Nesmrtelní Vikingové

Středa, 21 Únor 2018 09:05 Herrmann & synové / Nagy

 

Stopy staroseverských mýtů, básní či ság lze nalézt v mnoha významných dílech světové kultury. První velké vzedmutí zájmu o staroseverskou látku přináší vlna evropského národního romantismu, v čele s Richardem Wagnerem, Henrikem Ibsenem či Esaiasem Tegnérem; k celosvětovému proslavení některých motivů z mýtů a ság však velkou měrou přispěl také jeden z „otců moderní fantasy“ J. R. R. Tolkien, jehož díla vzešla z autorova akademického zájmu o skandinávskou mytologii.

Maurizio Viano: Pier Paolo Pasolini a jeho filmy

Úterý, 20 Únor 2018 08:29 Casablanca / Nagy

 

Pod názvem Pier Paolo Pasolini a jeho filmy. Určitý realismus: použití Pasoliniho filmové teorie a praxe vychází jedna z nejrozsáhlejších a nejdůkladnějších monografií věnovaných Pieru Paolu Pasolinimu, jež ho představuje nejen jako zásadní postavu evropského filmu, ale i jako autora neotřelých teorií a esejí, jimiž polemizoval se současným intelektuálním a sociálním děním.

Beletrie k poučení

Pondělí, 19 Únor 2018 10:12 Lydie Romanská


Nebrala jsem tu brožurku s názvem Manifest (ne)přizpůsobivosti do rukou se zvláštním potěšením. Říkám brožurku, neboť tak nějak formátem i úpravou působí. Vzala jsem ji ke čtení proto, že znám autora, Filipa Šimečka, je ročník 1985, svěží mladý muž, pedagog, bývalý knihkupec, publicista.

Rodica Doehnertová: Hotel Sacher. Příběh jednoho pokušení

Neděle, 18 Únor 2018 11:19 Knižní klub/Nagy

Vídeň roku 1892. Majitel Hotelu de l´Opera, který se za několik let bude nazývat Hotel Sacher, umírá. Anna Sacherová je však odhodlána po nenadálé manželově smrti pokračovat ve vedení hotelu.

strana 1 z 189

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB