Literatura

Vypůjčený život

Vypůjčený život

Čtvrtek, 14 Prosinec 2017 09:59 Markéta Glanzová

Známá Praha, rušný New York, neznámé Japonsko. Na tuto cestu se vydává hrdinka románu Dům s vypůjčeným výhledem (Host 2017). Příletem do Japonska ale její cesta ani zdaleka nekončí, ba naopak, stojí před ní daleko složitější cesta – cesta k porozumění nové kultuře a hlavně cesta hledání domova i sebe sama.

Jim Fergus: Tisíc bělošek

Jim Fergus: Tisíc bělošek

Čtvrtek, 14 Prosinec 2017 08:27 Garamond / Nagy

Píše se rok 1875. Americká vláda se dohodla s indiánským kmenem Šajenů na výměně tisíce bělošek za tisíc koní v zájmu sblížení válčících ras.

Manfred Flügge: Století Mannových

Manfred Flügge: Století Mannových

Středa, 13 Prosinec 2017 08:53 Centrum pro studium demokracie / Nagy

Kniha líčí osudy prakticky všech významných členů rodiny Mannových, nejen těch nejznámějších – spisovatelů Thomase a Heinricha – ale i jejich sourozenců, manželek a dětí.

Oddaný výbor z poezie Petera Gehrische

Oddaný výbor z poezie Petera Gehrische

Středa, 13 Prosinec 2017 07:01 Ivo Fencl


Peter Gehrisch (*1945 v Drážďanech) mimo jiné vystudoval etiku, ale i Technickou univerzitu (v rodišti). Nato učil a před jedenadvaceti lety založil časopis Ostragehege, jenž po deset let vedl a který dodnes vydává.

Recenze: Příběh jedné epochy

Recenze: Příběh jedné epochy

Úterý, 12 Prosinec 2017 10:07 Petr Žantovský


Ĺuboš Jurík studoval na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a po ukončení studia působil jako redaktor týdeníku Nové slovo. V letech 1992 – 1997 byl mluvčím předsedy slovenského parlamentu Ivana Gašparoviče, zakladatelem časopisu Parlamentný kuriér a později šéfredaktorem měsíčníku Euroreport plus. Je dvojnásobným držitelem ceny Egona E. Kische za literaturu faktu a řady dalších ocenění.

Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny

Úterý, 12 Prosinec 2017 08:34 Host / Nagy

Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami neumíme být šťastní?

Hanusova volná hra s formou

Pondělí, 11 Prosinec 2017 09:56 Adéla Rozbořilová

Ve své třetí sbírce Volné verše nechává Ondřej Hanus poněkud za zády hlavní kotviště své poezie, totiž sonet, a vydává se na neklidné moře volného verše. Řád, pro pevnou sonetovou formu tolik zásadní, se zde pokouší hledat jinde než na povrchu. I přesto ovšem zůstává forma důležitou rovinou sbírky – Hanus totiž pracuje s žánrem elegie či svítáníčka, a ačkoliv je jejich interpretace ve Volných verších skutečně radikální, některé pozůstatky těchto tradičních básnických forem lze v Hanusově poezii stále rozpoznat.

Vít Schmarc: Země lyr a ocele

Pondělí, 11 Prosinec 2017 08:28 Academia / Nagy

 

Prostřednictvím několika analytických sond do poezie, prózy a filmu českého socialistického realismu v letech 1948–1955 zkoumá tato monografie podstatu znakového systému, v němž na jedné straně stojí pevná mocenská síť institucí, na straně druhé různé formy subjektů (přátelských i nepřátelských, modelových i odstrašujících, poslušných i odporujících).

Ismail Kadare: Palác snů

Neděle, 10 Prosinec 2017 10:59 Havran / Nagy

Jedním z nejoceňovanějších, nejkritičtějších a lze říci i nejprovokativnějších románů albánského spisovatele Ismaila Kadareho (*1936) je jeho Palác snů z roku 1981.

strana 1 z 179

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB