Civilizace

Nad strategií novin. Kdo je vinen novináři nebo čtenáři?

Nad strategií novin. Kdo je vinen novináři nebo čtenáři?

Středa, 17 Leden 2018 09:29 Mirko Raduševič

 

Čas od času se objevují v komentářích pod články kritické poznámky k úrovni a stylu Literárních novin na webu. Obvykle kritika zmiňuje minulou vysokou úroveň a současnou klesající.

Osmičkový rok: Muži roku 1918

Osmičkový rok: Muži roku 1918

Čtvrtek, 04 Leden 2018 09:26 Jaroslav Šebek

 

V neděli 6. ledna se v Obecním domě v Grégrově sálu sešli čeští poslanci s mandátem v říšské radě a během války nesvolávaných zemských sněmů, aby přijali Tříkrálovou deklaraci, která vyjadřovala vůli po zásadní změně vnitropolitických poměrů a ústavního a právního řádu v celé rakouské říši, což bychom mohli označit jako jeden z významných mezikroků k samostatnému státu. Autorem deklarace byl národní demokrat Alois Rašín, který se pak stal klíčovou figurou i dalších událostí.

Existenční a názorový boj Le Monde diplomatique a situace západního mainstreamu

Existenční a názorový boj Le Monde diplomatique a situace západního mainstreamu

Pátek, 29 Prosinec 2017 09:40 Mirko Raduševič

 

Serge Halimi, jeden z předních francouzských novinářů a šéfredaktor měsíčníku  Le Monde diplomatique v roce 2009 upozornil na důsledky ekonomické „bouře“, která plenila novinový trh a vtrhla také do redakce slovutného francouzského periodika, kde je také předsedou představenstva a pravidelně jednou za měsíc píše redakční poznámku.

Prepperové – hnutí coby, kdyby

Prepperové – hnutí coby, kdyby

Čtvrtek, 28 Prosinec 2017 07:19 Vítek Formánek, Eva Csölleová

 

Víte, kdo jsou Prepperové - hnutí Preppers a kdo je spisovatel Michael Sweeney? Možná, že jste o něm ani o Preppers zatím nic nečetli.

František Dostál: Staré časy

Úterý, 26 Prosinec 2017 09:18 František Dostál

 S fotografem Františkem Dostálem se naše redakce zná již pět let. Přichází občas na kávu s knížkami svých fotografií. Sedíme, listujeme v nich a on vypráví o starých časech. Jsme rádi, že posílá do svého fotoblogu fotky, neboť je na nich zachycen život v Čechách před mnoha a mnoha lety, což pan Dostál doprovází svérázným komentářem. Tak aspoň i vám přenáší to, co nám v redakci vypráví u kávy…

 

Ukrajinské Vánoce u babičky

Pondělí, 25 Prosinec 2017 13:50 Olena Stacenko


Každý rok jsme se zatajeným dechem a nadějí čekali na Vánoce, které se slaví 6. a 7. ledna. Stejně jako všechny svátky slavili jsme i Vánoce na vesnici se svou babičkou.

Vánoční neznaboh

Neděle, 24 Prosinec 2017 07:07 Mirko Raduševič

 

Je tu zas ta chvíle… sedím sám, civím do prázdna a medituji nad Vánoci, do toho mi z rádia dudlaj, dudlaj, dudlaj dá…

Kapsa s horkými kaštany

Sobota, 16 Prosinec 2017 07:06 Lydie Romanská

 

Včera po koncertu vokálního souboru Affetto bylo docela nevlídno, s odstínem melancholie jsem si vzpomněla na kapsu pánského grombi zimníku, v níž  svírala moji dlaň mužská ruka zahřátá horkými kaštany. Počátek devadesátých, vánoční Lucern ozářený tolika drobnými světly, kolik jsme předtím nikdy neviděli.

Jazykový esej: Jak přestat ráčkovat – aneb „krásné R pasuje vás spolehlivě nad průměr“

Sobota, 16 Prosinec 2017 06:17 Vladimír Franta

 

Ráčkování už není v kurzu. Byť si vzpomínáme i na jiné časy, VIP osobnosti jako Jiří Dienstbier st., Václav Havel, Věra Chytilová, ale i V. I. Lenin totiž ráčkovaly, být však trendy dnes, to zkrátka vyžaduje korektně vyslovené R a Ř.

strana 1 z 105

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB