Http://www.Automobilovedily24.CZ

Nolan: Film Dunkerk

Film Pátek, 21 Červenec 2017 07:45

Usednete a rázem jste uprostřed jara 1940. Na hlavy vám dopadají z nebe papíry. Jeden seberete. Jde o Hitlerův leták. „Jste obklíčeni u moře! Vzdejte se!“ A pak... Ohromující; i když někteří diváci (vsadím se) ani nepostřehnout, že se děj tohoto Nolanova filmu současně odehrává ve třech časových rovinách: za týden, za den a za hodinu.

Zemřel umělec Karel Franta, nikoli jen výtvarník

Art Čtvrtek, 20 Červenec 2017 12:39


V poměrně vysokém věku zemřel vynikající malíř Karel Franta, který...

Roman Trabura: Smlouva s ďáblem anebo boží pomoc

Art Čtvrtek, 20 Červenec 2017 08:38


Roman Trabura (na snímku) se narodil ve Slavičíně (1960), malém městečku obklopeném Bílými Karpaty a Vizovickými vrchy, které bylo po staletí terčem nájezdů Turků. Zmiňuji tento detail záměrně, neboť Trabura se ve svém pozdějším malířském díle mohutně inspiruje krajinou a dějinami místa, které od narození mocně nasával.

Fotoblog Fr. Dostála: Nepatrný přípodotek k 75. výročí heydrichiády

František Dostál Čtvrtek, 20 Červenec 2017 08:22


V čase výročí atentátu proběhlo hodně vzpomínkových akcí. Chtěl bych jen připomenout jméno jednoho profesora chemie z Dejvic, který měl syna Milana a Luboše Ogouna. Nějak jsem se o nich nedočetl.

Macronova setkání a francouzský motor Evropy

Svět Čtvrtek, 20 Červenec 2017 08:10

 

Na snímku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a Angely Merkely jsou vidět usmívající tváře. Ovšem za tímto kurtoazním úsměvem k obnovení dynamiky francouzsko-německých vztahů se skrývá velká rivalita. Existuje ještě druhý snímek obou státníků, kde je kancléřka zakaboněná.

Když vás ta mrcha nenechá na pokoji ani po smrti

Recenze Čtvrtek, 20 Červenec 2017 08:00

Záchvaty úzkosti, vzteku i sebelítosti, ale i střízlivou sebekritiku a cynickou komiku přináší román patrně nejslavnějšího žijícího amerického spisovatele, cenami ověnčeného Philipa Rotha (*1933), s názvem Žít jako muž(My Life as a Man). Ve Spojených státech vyšel již roku 1974, českého vydání se dočkal až letos. Neočekávejte ale příběh o milých Židech, jak Philip Roth označuje příběhy typu Pan Kaplan má třídu rád a podobné. Takové on nepíše.

Za Josefem Hrubým

Poezie Středa, 19 Červenec 2017 12:09

Plzeňský básník Josef Hrubý zemřel dnes v noci... Znal jsem ho od nepaměti, pláču. Před časem jsem s ním dělal rozhovor nazvaný "Pařížanky se rodí s rudými rty".

Kdo všechno vlastně bojuje „za Asada“?

Tereza Spencerová Středa, 19 Červenec 2017 10:12

Různost zájmů a napojení na domácí i zahraniční sponzory Damašku znesnadňuje mít plně pod kontrolou místní i regionální síly, které jinak bojují na jeho straně.

 

 

Pár neučesaných myšlenek. Píše Přibáň na zakázku?

Komentáře Středa, 19 Červenec 2017 08:25

 

V úvodu mého sdělení musím konstatovat, že osobně proti profesoru práva na Velšské univerzitě v Cardiffu Jiřímu Přibáňovi v zásadě nic nemám. Připouštím i to, že mě některými svými úvahami dokonce přiměl k zamyšlení. Zejména nad tím, kdo všechno, a jak intenzivně, ingeruje do dění v České republice. To, proč dnes usedám k psacímu stroji, je jeho neurvalost, se kterou se vyjadřuje vůči sociologovi, spisovateli a publicistovi profesoru Janu Kellerovi.  

Když Kyjev s Varšavou překrucují realitu. NATO tleská…

Svět Středa, 19 Červenec 2017 08:09

 

... aneb když nacističtí kostlivci vycházejí ze skříní a NATO si hraje na Hollywood.

Žijeme v říši za zrcadlem. Jaká je historická tvář našich dnešních přátel a spojenců…

Jan Theobald Held: Fakta a poznámky k mému budoucímu nekrologu I.

Čtení Středa, 19 Červenec 2017 08:03

 

Českému publiku se dostává do rukou poprvé v ucelené verzi český překlad první části unikátních vzpomínek lékaře Jana Theobalda Helda (1770–1851), které vznikly na sklonku jeho života. Zahrnují léta jeho mládí (1773–1799) a čtenářky a čtenáři se tak mohou ponořit do vzpomínek na osvícenské období, pro něž v českém prostředí v podstatě jiný takto rozsáhlý a výpravný text osobního charakteru nemáme.

U knihovny s Petrem Bílkem č. 26

U knihovny Středa, 19 Červenec 2017 07:48

 

Mirek Kovářík: Život... a poezie...? (Galén 2017)

Fejeton Léto s mudrcem aneb Co mi vyprávěl T. Taxis Krejčík

Ivo Fencl Středa, 19 Červenec 2017 07:30

 

Znám vesnického mudrce, který mi někdy ve frontě na poště říká moudra. Dlouho jsem jeho výroky pouštěl druhým uchem na svět a zapomínal, ale tu mi došlo: Každý jsme originál.

banner Pidivadlo

Partneři