Http://www.Automobilovedily24.CZ

Poustevníci severu

Svět Středa, 18 Říjen 2017 09:11

Pentagon a Langley jsou spojité nádoby. Čím víc si generálové uvědomují, že severní Korea je atomová mocnost, tím usilovněji špioni uvažují o tom, jak vyvolat v Pchjongjangu státní převrat, při němž Kim III. zahyne. Mají aspoň mlhavou představu, o co si koledují? (vlevo korejský vůdce Kim Jong-Un)

Příběh o levici /6/ – Katarze. Revoluce jako očista, nebo prokletí?

Civilizace Středa, 18 Říjen 2017 08:43

 

V řecké tragédie vrcholí krizi – hrdina umírá. Protože se ve svých úvahách o příběhu levice držím Aristotelova dělení, měl bych končit zánikem levice, její smrtí.

Miloň Čepelka: Nebožtík na rynku

Čtení Středa, 18 Říjen 2017 07:55

Říká se, že člověk zmoudří a porozumí sám sobě teprve k stáru – jinými slovy, že v pozdějším věku najde sám sebe. Co si má ale hlavní hrdina počít ve chvíli, kdy sám sebe najde doslova?

Milan Ohnisko: Who The Fuck Is David Koller?

Čtení Úterý, 17 Říjen 2017 19:16

Unikátní knižní rozhovor básníka Milana Ohniska s legendárním českým rockerem Davidem Kollerem — zpěvákem, bubeníkem, lídrem kapely Lucie, ale taky neúnavným bojovníkem proti komunistům a zkorumpovaným politikům.

Elena Ferrante: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou (Geniální přítelkyně 3)

Čtení Úterý, 17 Říjen 2017 19:13

Z geniálních přítelkyň Eleny a Lily se staly mladé ženy. Zdá se, že se jejich cesty definitivně rozcházejí. Elena se stěhuje do Florencie, kde chce budovat spisovatelskou kariéru, Lila zůstává v bídě neapolské periferie.

Jak Respekt vrtí psem aneb cenzura novináře Spurného

Domácí Úterý, 17 Říjen 2017 11:21

 ...je to hra, na kterou jsme přistoupili, která není v pořádku, která vlastně i tu atmosféru před volbami do velké míry znejisťuje, protože voliči už nemají ponětí, co je pravda, co je hra a jak to je. Mám obavu z toho, že tyto anonymní zdroje se jaksi stávají samozřejmostí našeho politického nebo našeho mediálního života. Toto je problém, protože to ovlivňuje volby sekundárně, ve druhé bázi. Toto ovlivňuje volby tím, že lidé nevědí, z jakých informací si mají skutečně vybírat.

„Politický střed“ je kapitulace demokracie před mamonem

Petr Schnur Úterý, 17 Říjen 2017 08:28

Volba menšího zla a mýtus tzv. ztraceného hlasu znamená abdikaci na vyjádření politické vůle. Prožíváme babylonské zmatení pojmů, ale i politických vizitek.

Fotoblog Fr. Dostála: Hloupost maskovaná vlastenectvím

František Dostál Úterý, 17 Říjen 2017 07:50

Jako spolujezdec jsem na silnici z Prahy do Hradce Králové zíral na české vlajky nalepené na jakési billboardy, co už měly být dávno odstraněny.

Gravitační pole ženských klínů Radova Kunderionu

Recenze Úterý, 17 Říjen 2017 07:44

 

V nové sbírce povídek nazvané mnohoznačně Kunderion navazuje spisovatel, scenárista a rocker Karel Rada (*1964) na svou předchozí knihu Promiskuitní večírek. Devět povídek vzniklých v rozpětí let 1989 až 2015 tematicky krouží po poli zdánlivě banálních mezilidských vztahů (těmi mužsko-ženskými především), které ovšem vykresluje silným poetickým jazykem, pro nějž nejsou určující události, reálie ani konkrétní obrysy postav, ale spíše energie, které k sobě aktéry chvílemi přitahují a jindy zase odpuzují, často jakoby bez možnosti kontroly nad těmito ději.

Umělec hrobníkem letadel. Roger Hiorns pohřbil v Dolních Břežanech MIG-21

Art Úterý, 17 Říjen 2017 07:35

„Pořád lepší, když Mig  21 skončí v zemi než na šrotišti. Možná jednou vzlétne jako Fénix,“ říká kurátor land artu David Korecký.

Martina Formanová: Povídky na tělo

Čtení Úterý, 17 Říjen 2017 07:34

Po několika románech a autobiograficky laděných prózách přichází Martina Formanová se souborem kratších povídek, které spojuje společné téma – partnerské a intimní vztahy v nejrozmanitějších podobách.

Raïssa Maritainová – Jacques Maritain: Situace poezie

Poezie Úterý, 17 Říjen 2017 07:33

Kniha Situace poezie obsahuje dvě eseje od Raïssy Maritainové: v eseji Smysl a jeho absence v poezii se věnuje otázce, co je básnický smysl a jakým způsobem je do něj integrován smysl logický (J. Maritain se o tento text bude opírat v pasážích věnovaných básnickému a logickému smyslu v knize Tvůrčí intuice v umění a poezii, 1953), esej Magie, poezie a mystika se, jak sám název napovídá, týká vztahu poezie a magie, ale je také příspěvkem do dobové diskuse o vztahu poezie a mystiky.

Stanislav Bukovský, exploze muničky a další jeho knihy

Ivo Fencl Úterý, 17 Říjen 2017 07:01


Standu Bukovského (*13. 4. 1944, vlevo na snímku) mi před lety osobně představil někdejší ředitel Galerie města Plzně, malíř a literát Václav Malina.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB