Jmenuji se Aniu Ajia, Jsem z národnostní menšiny Yi. Pocházím z hory Daliang, která se nachází v provincii Sichuan. Jsem zástupcem dědiců tradičních kostýmů menšiny Yi.

Naši lidé žijí hlavně v provincii Yunnan, Sichuan, Guangxi a Guizhou. Naše národností menšina je početná a kostýmy jsou proto různorodé, především jsou také důležitou součástí naše kultury,

Pro každou dívku národnosti Yi je v dětství vyšívání součástí her. Výroba kostýmů je v dospělosti jejich základní dovedností. Nezískali přitom žádné estetické vzdělání, vycházejí z tradice.

Když jsem byla na vysoké škole, lidé kolem mě chválili krásné kostýmy menšiny YI. V roce 2005 jsem se zapojila do přípravy kostýmů pro jednoho filmu v Pekingu.

Výroba kostýmů umožňuje i naším ženám, aby mohly vydělávat peníze vyšíváním.

Jsem také módní návrhářka: 26. října 2018 byla moje práce „Mezi bílými mraky“ předvedena na uměleckém festivalu China International Fashion Week. Snažila jsem se prezentovat nejtradičnější a podstatné části kostýmů menšiny Yi a kombinovat je s moderní estetikou.

Chci popularizovat kostýmy menšiny Yi a její kulturu, aby je poznalo co nejvíce lidí.


Share on Myspace

epid

Vážení předplatitelé, jak jste již byli informování v čísle 5/2020 Literárních novin,

číslem šest, které vyjde koncem května, pozastavujeme  vydávání Literárních novin.

Nevyčerpané předplatné vrátíme plátcům do poloviny měsíce června, a to na účet nebo složenkou, podle toho jak bylo předplatné uhrazeno.

Děkujeme všem předplatitelům za dlouhodobou  podporu Literárních novin

Miroslav Pavel

vydavatel