Podle zprávy Čínské kanceláře pro lety do vesmíru s lidskou posádkou (China Manned Space Engineering Office, CMSEO) byla 5. června v 10:44 v centru pro vypouštění satelitů Jiuquan zažehnuta a vypuštěna nosná raketa Dlouhého pochodu typu 2F-14 nesoucí pilotovanou kosmickou loď Shenzhou 14. Asi o 577 sekund později pilotovaná loď Shenzhou 14 a raketa úspěšně vstoupily na předem určenou oběžnou dráhu.

Jde o 23. letovou misi od zahájení pilotovaného vesmírného projektu, třetí letovou misi s lidskou posádkou ve fázi vytváření vesmírné stanice a první letovou misi s lidskou posádkou poté, co se čínská vesmírná stanice začala budovat.

Poté, co sonda vstoupila na oběžnou dráhu, přijala podle předem stanoveného postupu autonomní režim rychlého setkání a dokování. V 17:42 po šesti autonomních změnách oběžné dráhy úspěšně zakotvila k radiálnímu portu jádrového modulu Tianhe. Celý proces dokování trval asi sedm hodin. Následně posádka astronautů vstoupila do orbitálního modulu. Po dokončení všech příprav podle postupů astronaut Chen Dong úspěšně otevřel dveře kabiny jádra Tianhe. Ve 20:50 astronauti Chen Dong, Liu Yang a Cai Xuzhe postupně vstoupili do základního modulu Tianhe.

Tři čínští astronauti Chen Dong (Čchen Tung), Liu Yang (Liou Jang) a Cai Xuzhe (Cchaj Sü-če) vstoupili 5. června ve 20 hodin 50 minut do hlavního modulu Tianhe (Tchien-che) čínské vesmírné stanice, kde stráví šest měsíců. Foto: Agentura Nová ČínaV budoucnu bude posádka astronautů provádět související práce podle plánu. Jedním z hlavních cílů letové mise vesmírné lodi Shenzhou 14 jsou vědecké a technické experimenty. Během šestiměsíčního letu bude provedeno devět kombinovaných konfigurací, pět setkání a dokování, tři separační evakuace a dvě inverzní mise. Astronauti navíc musejí spolupracovat se zemí na dokončení montáže a stavby vesmírné stanice.

Během mise Shenzhou 14 astronauti provedou sérii experiment a úkolů, jako je například odblokování a instalaci více než deseti vědeckých experimentálních skříní v modulech Wentian (Wen-tchien) a Mengtian (Meng-tchien). Vzhledem k tomu členové posádky Shenzhou 14 podstoupili trénink pro téměř 30 experimentů.


Share on Myspace