Letošní 26. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha 2020 v květnovém termínu neproběhne. Pořadatelé jej odložili na říjen, konkrétně na 8. až 11. října. Literárním novinám to sdělil ředitel Světa knihy Radovan Auer.

„V tuto chvíli není reálné, aby se takto masová akce v květnu konala. I kdyby ji příslušné orgány povolily, bude tu strach lidí se tak velké akce zúčastnit. A od nás by nebylo zodpovědné takto velkou akci v květnu pořádat,“ uvedl Radovan Auer.

Po konzultacích s našimi zahraničními kolegy i s řadou lidi z oboru jsou podle Auera přesvědčeni, že je důležité, aby literatura a knihy nepřišly ani v těchto časech o svou „výkladní skříň“. „Po odeznění nouzových opatření, s ohledem na ekonomickou krizi, která nás čeká, je důležité připomenout význam knih, literatury, četby a vzdělání,“ sdělil.

Pořadatelé podle něj chápou, že konání Světa knihy Praha právě v květnu má ve „čtenářově roce“ své logické místo a určitě se k tomuto termínu chtějí v příštím roce vrátit. Letos je však podle nich důležité, aby akce vůbec proběhla. Zvolený termín hledali tak, aby se vyhnuli tradičním akcím v literárním i jiných oborech.

Čestný host veletrhu – Polsko – je prý připraven prezentovat se v plném rozsahu. „Partnerská spolupráce s varšavským veletrhem, kterou jsme navázali, zůstane zachována. I ve všech ostatních ohledech věříme, že připravíme zcela plnohodnotný Svět knihy, plný skvělých programů, hostů a knih,“ dodal Radovan Auer.


Share on Myspace