Ve věku 95 let zemřel v noci z 15. ledna na 16. ledna Christopher Tolkien, ve Francii žijící nejmladší syn anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena a editor jeho posmrtně vydaných děl, jako jsou SilmarillionHúrinovy děti či nedávno vydaný Pád Gondolinu. Uspořádal také dvanáctidílný soubor The History of Middle-earth, ze kterého byl přeložen do češtiny jen první díl.

J. R. R. Tolkien označoval svého syna za „hlavního kritika a spolupracovníka“ a ve své poslední vůli jej pověřil dohledem nad svým literárním dílem. Už v dětství byl Christopher Tolkien nejčastějším posluchačem příběhů o Středozemi. "Mnohý večer začátkem třicátých let proseděl Christopher schoulený u kamen v pracovně a nehybně naslouchal, zatímco mu otec vyprávěl (nečetl, spíš improvizoval) o elfských válkách proti černé moci a o tom, jak Beren a Lúthien podnikli svou nebezpečnou výpravu až do srdce Morgothovy železné pevnosti," napsal Humprey Carpenter, životopisec J. R. R. Tolkiena. 

Během druhé světové války sloužil jako pilot u Royal Air Force (jeho otec ovšem považoval válčení ve vzduchu jednak za nemorální a jednak za neúměrně nebezpečné) a poté studoval anglický jazyk na univerzitě v Oxfordu. Už za války s ním otec konzultoval některé aspekty Pána Prstenů, později pověřil Christophera i výrobou map Středozemě.

V letech 1964 až 1975 byl jako jeho otec docentem a tutorem na Univerzitě v Oxfordu.

Otec ho už před smrtí požádal, aby připravil k vydání Silmallirion, jehož základ vznikl už po vydání Hobita, ale který nikdy nedokončil. Christopherovi se podařilo připravit jej do tisku v roce 1977, čtyři roky po otcově smrti.

Poté začal vydávat i další texty z pozůstalosti svého otce, což s sebou neslo značné editorské problémy. Jak napsal v úvodu ke Knize ztracených příběhů: "Rukopisy samy o sobě byly velmi obtížné: částečně proto, že většina textu byla spěšně psána tužkou a je nyní velmi obtížně čitelná, vyžaduje lupu a dostatek trpělivosti, která není vždy patřičně odměněna. A navíc v některých Příbězích otec vymazal tužkou psaný text a napsal přes něj opravenou verzi inkoustem – a protože v tom období používal spíše sešitů než volných listů, často se ocitl v situaci, kdy mu scházelo místo: tak jsou oddělené části vyprávění zapsány uprostřed příběhů jiných; na několika místech jsem se ocitl před skutečně záhadnou skládankou." Lze říci, že bez soustředěného úsilí Christophera Tolkiena byl z díla jeho otce neznali nic kromě Hobita a Pána prstenů

Christopherův syn Simon je advokát a romanopisec, v češtině je dostupná jeho kniha Rozkazy z Berlína, „strhující thriller z období druhé světové války“. Se svým otcem byl dlouho ve sporu kvůli tomu, že podporoval natáčení trilogie Pána prstenů Peterem Jacksonem. Později se ale usmířili.

A Simonův syn a Christopherův vnuk Nicholas je také umělecky činný. V roce 2017 debutoval divadelní hrou Terezín na motivy deníků Egona Redlicha, které vyšly pod názvem Zítra jedeme, synu, pojedeme transportem.


Share on Myspace

Literatura

epid

Vážení předplatitelé, jak jste již byli informování v čísle 5/2020 Literárních novin,

číslem šest, které vyjde koncem května, pozastavujeme  vydávání Literárních novin.

Nevyčerpané předplatné vrátíme plátcům do poloviny měsíce června, a to na účet nebo složenkou, podle toho jak bylo předplatné uhrazeno.

Děkujeme všem předplatitelům za dlouhodobou  podporu Literárních novin

Miroslav Pavel

vydavatel