Dörte Hansenová dává čtenářům tradičně vyprávěný příběh s nádechem nostalgie, tématem sbírky Ivana Blatného z roku 1945 je snaha pochopit povahu času a dětská knížka Hugo Schreibera ukazuje tradiční postavy pohádek trochu jinak.

 

Dörte Hansenová: Polední hodina (Host 2019/ překlad Viktorie Hanišová)

Když Hansenová (1964) přišla v roce 2013 se svým románem Starý kraj, způsobilo to v Německu překvapení. Ukázalo se totiž, jak čtenáři touží po tradičně vyprávěném příběhu s nádechem nostalgie. Báječně se prodávala i tato druhá kniha s epicentrem v autorčině severoněmeckém rodném kraji. Zánik venkova a s ním jednoho zvláštního způsobu života se v textu odehrává pozvolna, téměř nepostřehnutelně, vypravěčka si dává na čas, nikam nepospíchá. Do písečné roviny bičované větry pronikají dějiny jen občas, když vypukne válka, nebo se nově vyměřují pozemky. Místňáci dodržují letité rituály, a kdo se tlačí do města, je zrádce. Hansenová nezkouší čtenářovu paměť, ani netestuje jeho pozornost, je přívětivá.

 

Ivan Blatný: Tento večer (Host, Druhé město 2019)

Sbírka vyšla poprvé v roce 1945 a nabídla verše psané pod válečným nočním hučením bombardérů v cizích bytech i básně zpracovávající euforii osvobozeného Brna. Nejvlastnějším tématem je však básníkova snaha pochopit povahu času, jenž osciluje od intimního prožitku v zátiší lampy až k nedozírným plochám historie, která je tu sice přítomna, ale kterou si v její pravé povaze uvědomíme až zpětně. Jedné noci mezi korunami stromů a ploty si zpívá rudoarmějec a ta báseň se jmenuje Okamžik dějin. Převažujícímu volnému verši ubylo obvyklé Blatného hudebnosti, začínají se spíše objevovat refrénovité repetice přibližující výraz k litanickému zaříkávání. „Říkám, že každý okamžik je hoden básně!“

 

Hugo Schreiber: Ztraceni v klobouku. Stopy vedou do říše pohádek (Perseus 2019)

Žáci Anička Lišková a Kryštof Novák zmizeli při jedné školní kouzelnické seanci v cylindru Františka Okůrky jinak též kouzelníka Čáryfuka. Začne po nich pátrat nejen znepokojené učitelstvo a rodičovstvo, ale také detektiv Koudelka. Netuctově výtvarně pojatá kniha je členěna prakticky do krátkých kapitol, aby předčítající rodič, či přímo začínající malý čtenář nebyli zavalováni masami textu a mohli usínat už po několika epizodách. S tradičními postavami pohádek (král, Červená Karkulka, saň Matylda, kat) i s létajícím kobercem pracuje autor netradičně a baví tak dnešní děti prolnutím nadreálné říše s moderním světem, který by jinak odkouzlen vyzníval ploše. Nečtu pohádky, ale malý tip do adventního času se hodí.


Share on Myspace