Od 21. září si návštěvníci mohou ve zbrojnici konopišťského zámku prohlédnout navrácený renesanční štít, který byl po druhé světové válce odcizen nacisty. Štít byl následně soukromým sběratelem darován v roce 1977 Muzeu umění ve Filadelfii, kde ho v roce 2016 náhodou objevil český historik a zasloužil se tak o jeho navrácení na své původní místo.

Štít ze sbírky Františka Ferdinanda d'Este se po válce dostal šťastnou náhodou do významné umělecké instituce plné renomovaných odborníků, díky jejichž péči se nyní nachází ve výborném stavu. Vyjednávání o jeho navrácení z USA zpět do České republiky probíhalo intenzivně od roku 2018. Dohoda o vrácení štítu byla nakonec uzavřena v červenci letošního roku a v pondělí 13. září si zástupci Národního památkového ústavu, ministerstva kultury a velvyslanectví České republiky ve Washingtonu štít slavnostně převzali ve filadelfském muzeu. Po téměř 80 letech se tak dostal tam, kam patří.

„Řekla bych, že štít měl takové štěstí v neštěstí. Sice byl za války, stejně jako tisíce dalších artefaktů, ukraden, nicméně šťastnou náhodou se dostal do významné umělecké instituce plné renomovaných odborníků, díky jejichž péči je štít i nyní ve výborném stavu. Tímto bych tedy chtěla znovu poděkovat Muzeu umění ve Filadelfii nejen za to, jak se o štít starali, ale i za korektní spolupráci během jednání o navrácení štítu zpět do České republiky,“ sdělila generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. 

Malovaný kruhový štít ze 16. století zdobí výjevy z římských dějin, za jejichž autora je považován italský malíř Girolamo de Treviso. Má dřevěné jádro a průměr 61 centimetrů, zdoben je technikou grisaille, tedy proškrabáváním šedé barvy, pod níž je zlatý podklad. Malba zobrazuje dobytí Nového Kartága Římany. Nejedná se o štít k boji, nýbrž k slavnostním účelům, používal se například při vojenských přehlídkách.

Do sbírky arcivévody Františka Ferdinanda se štít dostal pravděpodobně na konci 19. století, po první světové válce se stal majetkem tehdejšího Československa. V roce 1944 ho nacisté odvezli z konopišťského zámku do Schwarzenberského paláce v Praze a odtud do rakouského Linze, kde mělo po válce vzniknout Hitlerovo muzeum umění.

Jeho další pohyb je nejasný až do okamžiku, kdy ho v roce 1954 v Paříži zakoupil do soukromé sbírky americký tabákový magnát Carl Otto von Kienbusch. Ten ho poté odkázal Muzeu umění ve Filadelfii, kde byl štít od roku 1977 umístěn. Zde ho v roce 2016 na základě svého dlouholetého výzkumu identifikoval vimperský historik Ladislav Čepička, kterému se štít podařilo ztotožnit dle dostupných podkladů se zcizeným štítem z Konopiště a nezpochybnitelně tak prokázal jeho původ.


Share on Myspace