Ve věku 76 let zemřela divadelnice, scenáristka, dramatička a režisérka Eva Tálská. „Nesmlouvavá tvůrkyně velkých ženských hereckých výkonů, učitelka řady mladých talentů, kouzelnice, ctitelka nejen lidové poezie, matka zakladatelka, velká, složitá, inspirativní žena... Ať odpočívá v pokoji..., napsalo její kmenové Divadlo Husa na provázku na své facebookové profilu.

Eva Tálská (19. 4. 1944 – 27. 8. 2020) byla jednu ze zakladatelských osobností Divadla Husa na provázku. „Byla to Tálská, kdo rozehrál všechny ty velké ženské herecké výkony v Huse na provázku. Ona objevila Miladu Janderovou, docenila Dagmar Bláhovou, prosadila Ivu Bittovou a dala jim velké příležitosti. Například postava Smrti, jak ji hrála Bláhová a později Iva Bittová v inscenaci Jako tako, což byla montáž o smrti v české lidové poezii a písni, dnes bohužel zapomenutá. Nebo Markéta Lazarová s Monikou Maláčovou. To byly velké herecké výkony. Poctivost Tálské se znovu ukázala, když začala pracovat s dětmi. A když se vezme, kolik mladých lidí prošlo jejím Studiem Dům a kolik z nich zakotvilo u divadla,“ řekl o ní v rozhovoru pro Literární noviny skladatel Miloš Štědroň, se kterým často spolupracovala.

Eva Tálská vystudovala divadelní režii v roce 1968 na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. Zde se svými kolegy Zdeňkem Pospíšilem, Peterem Scherhauferem a Petrem Oslzlým vytvořila v roce 1967 generační Divadlo Husa na provázku.

V Huse na provázku režírovala mimo jiné Markétu Lazarovou (1972), Příběhy dlouhého nosu (1982), Svolávám všechny skřítky! Královna (1984), Božskou komedii (1986) či Šibeniční písně (1994). Za poslední z nich byla nominována na Cenu Alfréda Radoka za nejúspěšnější inscenaci roku 1994. V roce 1999 měla premiéru její inscenace Cirkus aneb Se mnou Smrt a kůň – nonverbální sedmdesátiminutové divadlo z cirkusového prostředí, jehož příprava zahrnovala i trénink s profesionálními cirkusovými artisty. I Cirkus byl mezi kandidáty na Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku. 

V roce 1992 založila Eva Tálská v Brně divadelní školu Studio Dům. V roce 2007 obdržela Cenu města Brna.


Share on Myspace