Doma asi v nejbližších týdnech strávíme víc času, než by se nám chtělo. Na druhou stranu, ona je to i příležitost se něco dozvědět a naučit.

Tady máte pár doporučených kanálů, vesměs anglických, ale leckdy jsou tam i videa s českými titulky, případně se tam zas tak moc nemluví. Pokud by to bylo jenom v angličtině, doporučuji zapnout aspoň titulky anglické, k pochycení mluveného slova to pomůže.

Pro menší děti: Watt’s English. První je potřeba zabavit ratolesti, proto je tenhle kanál na čele seznamu. Angličan Steve a kreslená straka Maggie „jedou“. Dost crazy, ale srandou se učí nejlíp. A angličtina je důležitá, nejlíp si na ni zvykat už v dětství. Nic bližšího k univerzálnímu jazyku lidstva nemáme.

Pro fandy pravěku: Primitive Technology. Naprosto neuvěřitelný chlapík z Austrálie, který každý rok odjede kamsi do buše a tam vyrábí věci … z ničeho, respektive ze zcela přírodních materiálů: liány, dřevo, kámen, nasbíraní šneci (z těch dělal vápno!) atd.

Moc se tam toho nenamluví, takže je to kanál vhodný i pro neangličtináře. Získáte úplně jiný respekt k lovcům z buše, ono postavit i provizorní chatrč tak, aby ji nespláchl první příval deště, je technologie. Sice primitivní, ale technologie.

Pro fandy středověku, fantasy a zbraní: Skallagrim. Jak by fungovaly meče z Pána prstenů? Co se stane, vystřelíte-li na kvalitní středověkou helmu z renesanční pistole, popřípadě z něčeho modernějšího? Co nekovové zbraně, jak se osvědčí proti, dejme tomu, meči? Probije kuše plátové brnění? Kolik toho snesou bronzové čepele z antických dob? Ideální kanál pro každého, kdo chtěl aspoň jednou popadnout obouručák a rozseknout něco odshora až dolů. Tady všechno to ničení, rozbíjení a ostřelování vyzkoušejí za vás.

Pro zájemce o moderní dějiny: The Great War. Velice pečlivě a zajímavě zpracovaná videa o událostech let 1914–1923, dekády, která změnila svět. Kdo udělal co, komu, proč, čím (technologie) a jaké to mělo důsledky… Spousta zapomenutých příběhů, třeba ten o maďarsko-rumunské válce. Archiv je tak obrovský, že to skoro určitě nestihnete zhltnout všechno. Existuje i český překlad kanálu a je pod názvem Velká válka dostupný zde.

Pro inženýry, techniky a matfyzáky: 3Blue1Brown. Kanál věnovaný matematice. Není úplně jednoduchý. Absolventi oboru, který měl na VŠ čtyři semestry matematiky, mají výhodu. Nejvíc mě na něm fascinuje zcela jiný pohled na věci, než na jaký jsem byl zvyklý. Tak moc, že jsem si teď dal předsevzetí podívat se aspoň na jedno jejich video denně. Ty animace jsou boží a pro pochopení probíraného tématu úplně skvělé. Hned jako první mi padla do oka pěkně graficky zpracovaná přednáška o tom, že prvočísla zobrazená v polárních souřadnicích vytvářejí zvláštní struktury podobné „galaxiím“. Studoval jsem algebru a teorii čísel, prvočísla byla můj denní chleba, ale tohle mě nikdy nenapadlo. Matematika je prostě krásná.

Pro … já ani nevím koho, asi všechny: Slingshot Channel. Série anglicky namluvených videí od postaršího Němce, který se chechtá jako Drákula a vyrábí podomácku různé vrhací a metací konstrukce ze dřeva a gumy. Jeho fantazie nezná mezí. Napadlo by vás postavit automat střílející tužky takovou rychlostí, že balistická želatina jenom úpí? No, tak jeho to napadlo. A tahle „Double Crossbow“ by nejspíš zahnala na útěk i Saladina.

Převzato s laskavým svolením autora z jeho webu, na kterém kromě tohoto článku najdete další texty o politice a společnosti. Knihy Mariana Kechlibara si můžete objednat ZDE.


Share on Myspace