Trestní oznámení na bývalé ředitele Muzea umění Olomouc Pavla Zatloukala a Michala Soukupa, které podal někdejší ministr kultury Antonín Staněk, policie odložila. Web Literarky.cz o tom informoval tiskový mluvčí Muzea umění Olomouc Tomáš Kasal. Ministr tvrdil, že pochybili v případě nákupu pozemků pro Středoevropské fórum Olomouc, policie ovšem dospěla k názoru, že se žádný trestný čin nestal.

„Vyjádření policie mě nemohlo překvapit, vždyť celá záležitost s trestním oznámením byla od začátku nesmyslná,“ uvedl k tomu historicky první ředitel MUO Pavel Zatloukal. Už letos v dubnu se ke Staňkově kroku vyjádřil takto: „Bylo by jednodušší, ale mediálně určitě méně zajímavé, kdyby se pan ministr Staněk a jeho lidé podívali do šanonů na ministerstvu kultury, kde jsou všechny smlouvy schválené ministerstvem kultury i s doložkami ministerstva financí. Tím by celá tahle uměle nafouknutá bublina splaskla.“ 

Obdobně reaguje i Michal Soukup, kterého Staněk navíc odvolal z postu ředitele MUO. „Nic jiného jsem nečekal, neboť jsme se žádných ,závažných ekonomických pochybení‘ nikdy nedopustili,“ říká Soukup, který nyní zastává místo zástupce ředitele MUO. I on kritizoval Staňkův postup už letos na jaře: „Důvodem mého odvolání byly údajné chyby v hospodaření muzea, které zjistil audit Ministerstva kultury ČR. My jsme na všecky výtky reagovali, vyargumentovali jsme je, ale ministerstvo je smetlo bez jakéhokoliv zdůvodnění ze stolu. K tomu je nutné zdůraznit, že všechny naše kroky jsme vždy činili se souhlasem MK ČR a s péčí řádného hospodáře."

Odložení trestního oznámení vítá také současný ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal. „Je to první a zásadní krok k rehabilitaci nejen obou bývalých ředitelů, ale i celé instituce,“ uvádí Zatloukal.

Vzhledem k tomu, že policie neshledala důvody k zahájení trestního řízení, není možné ve věci podat opravný prostředek. Ministr kultury Lubomír Zaorálek k tomu říká: „Jsem rád, že celá tato nešťastná záležitost je nyní definitivně uzavřena a vedení muzea se může opět plně soustředit na svou práci.“


Share on Myspace