Česká republika dorazí do Pekingu s největší výpravou v historii ZOH. „Zastoupení bychom měli mít ve všech zimních olympijských sportech, nově také v curlingu,“ podotýká šéf české mise Martin Doktor.

 

Těšíte se do Číny? Na co nejvíce?

Odlétáme ve druhé polovině ledna. A nejvíc se těším na to, až se celý tým vrátí ve zdraví do České republiky. Což je z funkce šéfa mise přirozené. Ale samozřejmě se těším na sportovní soutěže a věřím, že i na úspěchy českých sportovců.

 

Kolik českých sportovců a v jakých disciplínách (sportech) se do her zapojí a ve které věříte nejvíce? Budeme mít v některé disciplíně premiéru?

Díky premiérovému postupu hokejistek věřím, že budeme mít největší výpravu na zimních olympijských hrách v historii České republiky. Zastoupení bychom měli mít ve všech zimních olympijských sportech, nově také v curlingu. Extrémně nerad odpovídám na otázky, kolik medailí naši sportovci přivezou. Ale samozřejmě bychom si přáli, aby dosáhli na co nejvíc úspěchů – ať to v některých případech znamená medaili a v jiných třeba účast ve finále. Držte pěsti.

Martin Doktor, šéf olympijských výprav. Foto: ČOV/Markéta Navrátilová 

V roce 2008 česká výprava rovněž nechyběla na OH v Pekingu. V čem si myslíte, že budou tyto hry – samozřejmě krom disciplín – jiné? Navíc se poprvé v historii uskuteční bez diváků... Bude to pro sportovce demotivační?

Co se týká mně osobně, nemám osobní zkušenost z Pekingu 2008. Co slyším do kolegů, řada věcí fungovala relativně slušně. Pro Číňany jako organizátory je samozřejmě výhoda, že už mají jedny hry za sebou – a já doufám, že to na organizaci bude i vidět. Co se diváků týká, v současné době máme informaci, že mají být pouze z Číny a že finální rozhodnutí o jejich účasti teprve padne. Každopádně na rozdíl od her v Tokiu budou moci sledovat soutěže sportovci z jiných disciplín a podporovat tak své kolegy. Což je pro účastníky her dobrá zpráva.

 

Může být podle vás sport apolitický?

Sport jako takový – ve své podstatě – je vždycky apolitický. Teď mluvím o sportování samotném. Ale je jasné, že v případě největší akce, která se na světě koná, se do dění politika vždycky nějak promítá.

 

Obáváte se před cestou něčeho? Máte strach například z nedostatku sněhu?

Obavám se mnoha věcí, jak se šéf mise obávat má. Zranění či onemocnění sportovců či členů doprovodu, včetně covidu. A nedostatek sněhu? Počítáme s tím, že se v lyžařských soutěžích, snowboardingu či biatlonu bude soutěžit na umělém sněhu. Ale kdyby byl přírodní, byl by to bonus.

 

Jak hodnotíte snahy čínské strany o to, aby hry byly co nejvíce ekologické?

S tím se nedá než souhlasit, zatleskat tomu a věřit, že to bude přínosné. Každopádně je fajn, že se využijí stavby z her pro hry 2008, ať už Ptačí hnízdo, Wukesong Arena a samozřejmě Vodní kostka, která se mění na Ledovou. A soutěže v big air v někdejším průmyslovém areálu jistě budou velmi působivé.

 

Jak budou čeští sportovci chráněni před epidemií Covid?

Tohle téma řešíme velmi intenzivně. Opatření je mnoho, od testování až po řešení usazení lidí v letadle. Snažíme se spolu s experty ze všech relevantních oborů najít vhodná řešení, ale přesto není stoprocentní vyloučení nákazy možné. Každopádně se vše hlavně odvíjí od opatření, která připravili organizátoři společně s Mezinárodním olympijským výborem, mezi něž patří očkování či povinné nošení respirátorů.

 

Víte už, ve které olympijské vesnici budete ubytováni?

Ve všech třech, které jsou od sebe hodně vzdálené. Zajistit veškerý servis bude náročné, ale s tím počítáme.

 Čepice Raškovka i svrchní části oblečení českého týmu pro zimní olympijské hry v Pekingu jsou vyrobené v Česku, bunda a kalhoty navíc za použití nanomembrán z Technické univerzity v Liberci. Foto: olympijskytym.cz

Česká reprezentace bude tradičně oblečena v kolekci vytvořené v národních barvách. Jaký je její příběh a poselství?

Motiv vychází z národních barev, ale hlavně se vždy snažíme o to, aby kolekce vyhovovala sportovcům v náročných podmínkách. Nejviditelnější části – tedy bunda a kalhoty – jsou vyrobené v Česku i za použití prvotřídních nanomembrán. Díky tomu – věřím – oblečení splňuje požadavky na ochranu před zimou, ale zároveň na prodyšnost. Součástí je čepice Raškovka, společná pro sportovce i fanoušky. Část výtěžku z jejího prodeje je určena České olympijské nadaci, která podporuje děti, jimž na sportování chybí peníze.

 

Jak podle vás Číňané přistupují k tréninku? Jsou v něčem odlišní od českých sportovců?

Těžko posoudit, nikdy jsem je neviděl trénovat.


Share on Myspace