Letadla všeho druhu z Francie, Ruska, Španělska, Íránu a dalších zemí v poslední době jeden za druhém dorazila do Číny, aby vyzvedla zdravotnické potřeby během pandemie COVID-19.

Po vypuknutí pandemie mimo jiné přistál třikrát na mezinárodním letišti Tianjin Binhai ve městě Tianjingu v severní Číně. Antonov An-225 Mriya, největší letadlo na světě pro přepravu nadměrných nákladů.

Letadla nesoucí několik tun rukavic, masek, ochranných obleků a dalších zdravotnických potřeb z Číny přistála ve Francii, Německu, Rusku, na Mauriciu a v dalších zemích, které čelily nedostatků zdravotnických potřeb.

Po vypuknutí epidemie nového koronaviru zahájila Čína mezinárodní spolupráci s různými zeměmi v boji proti COVID-19, aby pomohla zastavit a kontrolovat epidemii. Až do 22. dubna poskytla čínská vláda potřebné zdravotnické prostředky více než 150 zemím a mezinárodním organizacím. Čína take usnadnila komerční nákup pro jiné země a je ochotna dále pomoci potřebným.

„Podle statistik čínských celních úřadů dodala Čína od 1. března do 4. dubna protiepidemické potřeby v celkové hodnotě 10,2 miliardy RMB (asi 1,4 miliardy dolarů) včetně 3,86 miliardy masek, 37,52 milionu ochranných zařízení, 2,41 milionu infračervených teploměrů, 16 tisíc ventilátorů, 2,84 milionu testovacích souprav a 8,41 milionu kusů ochranných brýlí,“ uvedl Zhao Lijian, mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

„Od 8. dubna podepsalo 58 zemí a regionů, jakož i čtyři mezinárodní organizace smlouvy o komerčním nákupu zdravotnického materiálu s čínskými podniky a dalších 71 zemí a deset mezinárodních organizací o takovém nákupu stále jednají,“ řekl Zhao Lijian.

Foto ve videu: CAAC NEWS/ Li Tong, Peng Siqi, Wang Lujie, Liu Sicheng, Chang Shuo, Xu Xiangjiang, Liu Yuxuan, Ren Li, Fu Rui, Luo Tao, Chu Wenming, Ju Shuchen.


Share on Myspace

Nevyčerpané předplatné vrátíme plátcům do poloviny měsíce června, a to na účet nebo složenkou, podle toho jak bylo předplatné uhrazeno.

Děkujeme všem předplatitelům za dlouhodobou  podporu Literárních novin

Miroslav Pavel

vydavatel