Příloha Biblio seznamuje čtenáře se zajímavostmi ze světa knižní kultury. Nechybí zde recenze nových publikací všech žánrů včetně audioknih, rozhovory s autory a pravidelné vyhlášení Knihy měsíce podle Literárních novin. Vychází dvanáctkrát do roka.

 

V aktální příloze BIBLIO Literárních novin 1/2020 se mimo jiné dočtete...

 "Dost mě děsí taková představa, že za suchými fakty bychom si už nedokázali představit životy konkrétních lidí, jejichž tehdejší osudy ovlivňují nás a naše blízké i v dnešní době. A jednoduchá pojmenování a myšlenkové zkratky bohužel svádí k bezohlednosti – nejste člověk, jste položka, váš dům je číslo popisné, vaše děti jsou další položky s národností a pohlavím, nic víc," uvádí v rozhovoru spisovatel Stanislav Beran jeden z důvodů, které ho vedly k napsání novely Kocovina (Odeon 2019), jejíž děj se odehrává na území bývalých Sudet.

 "Dost často se kniha teprve překládá, rediguje nebo píše (v nejhorších případech teprve zraje ve spisovatelově hlavě), a zadání tedy bývá mlhavé a podklady nulové, stejně jako grafikovo nadšení pro věc. Požadavek na obálku do edičáku většinou přichází v momentu, kdy grafik intenzivně pracuje na něčem jiném," líčí peripetie svého řemesla grafička a typografka Jana Vahalíková v rubrice Lidé od knih.

 "Spisovatelův sen o působnosti v českém literárním prostředí je stejně silný a nenaplněný jako sen o zfilmování jeho románů," tvrdí polská komparatistka Aga Firlej o ukrajinském spisovateli Andreji Andruchovyčovi, letošním laureátovi Ceny Václava Buriana, který podle ní chová neopětovanou lásku k České republice.

 "Nenechte se odradit odmítavou odpovědí z nakladatelství, pečlivě formulujte průvodní dopis a vybírejte jeho adresáta, ve svém rukopisu příliš neexperimentujte, raději se vyhněte povídkám i několikadílným cyklům, naučte se škrtat a rozhodně nečekejte velký honorář. A hlavně hodně čtěte!" To jsou jen některé z cenných rad, kterých se dostalo účastníkům besedy na Vysoké škole kreativní komunikace z úst ostřílených nakladatelských redaktorů.


Share on Myspace

Vážené čtenářky,vážení čtenáři,

v souvislosti s uzavřením řady prodejen s  Literárními novinami vám nabízíme následující službu:

předplaťte si Literárky na dva měsíce
za 118,-Kč a dostanete je přímo do poštovní schránky.

Objednat si je můžete buď

e-mailem: predplatne@literarky.cz  nebo

telefonicky: 800 300 302 (bezplatná linka)

Dále nabízíme kompletní Literární noviny v elektronické podobě na alza.cz

redakce

 

LtN202004

 

Aktuální číslo vyšlo 26.3.2020
Příští číslo vyjde 30.4.2020