VTC

Robotická, digitální a variabilní budoucnost

Robotická, digitální a variabilní budoucnost

Středa, 08 Červen 2016 09:47 Zbyněk Fiala

O světě uprostřed techniky, která začíná žít vlastním životem, hovoří Michael Šebek, vedoucí katedry řídicí techniky na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze.

V tehdejší Evropě neměl sobě rovného

Neděle, 15 Květen 2016 12:41 Zbyněk Fiala

Osobnost Karla IV. očima historiků prof. Jana Royta a prof. Jiřího Kuthana z Ústavu dějin křesťanského umění na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy.

700 let Karla IV.

Neděle, 15 Květen 2016 12:36 Zbyněk Fiala

Rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima shrnuje bohatý program mezinárodních i domácích akcí, kterými si nejstarší středo-evropská univerzita připomene výročí svého zakladatele, českého krále a římského císaře.

Evropa v čase poťouchlé krize

Čtvrtek, 07 Duben 2016 08:56 Zbyněk Fiala

Doba je rozvichřená, ale i to je šance, říká prof. PhDr. Lenka Rovná, CSc., o svém životním tématu proměn evropského soužití.

Když se řekne pivolog

Pátek, 11 Březen 2016 11:16 Zbyněk Fiala

Světový pivní trh zalehla gigantická fúze za 2,5 bilionu korun, která zahrnuje i Plzeňský Prazdroj. Nerozpustí se české pivo v oceánu globalizované produkce? Čím nás obdařila tradice? A jakými výboji ji podporuje špičková věda? Nejen o tom jsme hovořili s osobou nejpovolanější, profesorem Ing. Pavlem Dostálkem, CSc. (na snímku), z Fakulty potravinářské a biochemické technologie na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. S čerstvým držitelem výroční Ceny českého sládka Františka Ondřeje Poupěte udělované Českým svazem pivovarů a sladoven. 

Jan Švejnar: Participace umožnila zázrak

Středa, 24 Únor 2016 09:04 Zbyněk Fiala

 

Profesor Jan Švejnar je nositelem jednoho z nejvyšších vědeckých ocenění, výroční ceny IZA za labour economics. V rozhovoru pro Literární noviny hovořil nejen o svém Centru pro globální hospodářskou politiku na Columbia University v New Yorku, ale i o myšlenkovém centru IDEA na společném pracovišti Karlovy univerzity a Akademie věd v Praze CERGE-EI. 

Astronom, který obevil Pluto, letí za svým snem

Pátek, 29 Leden 2016 11:05 Jaroslav Vyskočil

„Jak například maceška ví, které složky z půdy vybrat pro svůj barevný květ? To je velký zázrak. Myslím si, že je tu za tím vším nějaká vyšší moc. Vidím to v přírodě." Těmito myšlenkami se zabýval jeden z nejpracovitějších astronomů historie. Objevitel planety, jež byla předmětem diskusí po celá desetiletí. Clyde Tombaugh patří ve společnosti mezi méně známé, jeho objev je však opakem – nazývá se Pluto.

Už jsme si zavařili

Pondělí, 18 Leden 2016 11:35 Zbyněk Fiala

V horizontu pouhých dvaceti let mohou být všechny české nížiny vystaveny stejnému počtu tropických dní jako dnes jižní Morava. V polovině století může být v létě půl druhého měsíce s teplotami přes 30 stupňů Celsia, říká profesor Miroslav Trnka z CzechGlobe – Centra výzkumu globální změny AV ČR.

Chemie Vánoc se hlásí o slovo

Pátek, 25 Prosinec 2015 08:13 Jaroslav Vyskočil

Vosk svíček adventních věnců již dva týdny oxiduje, za několik dní ucítíme zápach hořících prskavek s odlétajícími jiskrami z oxidovaného železa a hliníku a na vánočním stromečku blikají svítící diody na bázi křemíku. I to je skrytá realita Vánoc.

strana 1 z 3

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz