USA a Kuba: Normalizace s embargem

Email Tisk PDF

Přelomový zahraničněpolitický krok Obamovy administrativy má k rozhodující „tečce“ za minulost ještě stále daleko.

 

 

 

 

 

Jen pár měsíců poté, co se na veřejnost dostaly pochybné pokusy Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) o svržení kubánského režimu – a jen týdny poté, co se provalila bizarní snaha vytvořit na Kubě protivládní hiphopové hnutí – americký prezident Barack Obama oznámil normalizaci vztahů s Kubou, čímž uvolnil jeden z nejstarších světových diplomatických uzlů.

Krátce po zveřejnění výměny vězňů, včetně amerického špiona Alana Grosse a jednoho nejmenovaného agenta, který na Kubě za mřížemi strávil dvacet let, a zbývajících tří členů „Kubánské pětky“, Obama konstatoval, že brzy obě země vzájemně otevřou svá velvyslanectví. Spojené státy rovněž do určité míry uvolní cestování na Kubu, obchodování i finanční převody, díky čemuž už si budou američtí občané moci smět vozit domů z ostrova i tamní proslulé doutníky. Američané kubánského původu navíc budou častěji moci navštěvovat příbuzné a posílat jim větší částky (nově 500 až 2000 dolarů jednou za tři měsíce). Cestování se uvolní i pro studentské nebo náboženské skupiny, nicméně běžná turistika zůstává ilegální i nadále.

Normalizace vztahů je výsledkem tajných rozhovorů, které vlády obou zemí v posledním roce a půl vedly v Kanadě, přičemž Washington o vývoji jednání prostřednictvím „diplomatických kanálů“ informoval rovněž Moskvu.

Postupná normalizace přitom otevírá prostor pro spolupráci v oblastech typu imigrace, pašování drog nebo lidí, přičemž Spojeným státům umožní vystoupit ze sílící izolace mezi latinskoamerickými a karibskými státy. Přelomový posun americké zahraniční politiky ale samozřejmě nemůže být komplexní bez zrušení amerického embarga vůči Kubě, které platí od roku 1962. V 90. letech ho Kongres USA na nátlak kubánské lobby proměnil v zákon, a proto lze dnes embargo zrušit zase jen dalším zákonem. V době, kdy obě komory amerického Kongresu ovládají republikáni, není ovšem taková situace příliš pravděpodobná. Naopak, lze předpokládat, že potenciální republikánští kandidáti na prezidenta – ať už Jeb Bush nebo Marco Rubio – využijí Obamův krok k tomu, aby demokraty obvinili z appeasementu vůči kubánské vládě a vykreslí Obamu jako komunistu, což nejspíš i kandidáty demokratů donutí k tomu, aby se od nové politiky distancovali.

Související: Novináři New York Times: Zrušte sankce vůči Kubě

Kuba se přitom v posledních letech orientuje na spolupráci především s Čínou, která je už jejím druhým největším obchodním partnerem a hlavním zdrojem investic a půjček. Právě tlak čínských investorů hnaných spíše představou zisku než politickou motivací, zároveň nutí vládu v Havaně urychlovat ekonomické reformy, které jsou podle některých názorů „socialismem s neoliberální podstatou“. Peking nyní americko-kubánskou normalizaci přivítal, přičemž „vyjádřil naději“, že USA co možná nejdříve zruší i obchodní embargo.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 18 Prosinec 2014 15:47 )  


Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB