Papež František: Bohatí by se měli o majetek dělit

Email Tisk PDF

altPro obnovu římskokatolické církve se ve svém vůbec prvním významném dokumentu ve funkci vyslovil papež František. Zároveň přitom označil nespoutaný kapitalismus za „novou tyranii“.


Dokument má podle agentury Reuter´s 84 stran a je považován za oficiální platformu Františkova papežství. Hlava Vatikánu v něm kritizuje globální ekonomický systém, útočí na „zbožňování peněz“ a zapřísahá politiky, aby zaručili všem svým občanům „důstojnou práci, vzdělání a zdravotní péči“. Bohaté vyzval k tomu, aby se o svůj majetek podělili. „Stejně jako přikázání „nezabiješ“ stanovuje meze k uchování hodnoty lidského života, dnes musíme podobné přikázání vznést vůči ekonomice vyloučení a nerovnosti. Taková ekonomika zabíjí,“ napsal papež František. „Jak to, že se do médií nedostane zpráva, že na ulici zemřel starý člověk bez domova, zatímco žhavou zprávou je, že akciový trh ztratil dva body?“

V dokumentu vysvětlil i svůj názor na církev. „Dávám přednost církvi, která je potlučená, zraněná a špinavá, protože působí venku na ulicích, před církví, která churaví, protože se uzavřela před světem a zajímá se jen o svou vlastní bezpečnost,“ píše papež.

Papež nyní velký důraz klade na chudobu. „Dokud nebudou radikálně vyřešeny problémy chudých, a to odmítnutím absolutní autonomie trhů, finančních spekulací a rozhodným atakem na všechny strukturální příčiny nerovnosti, nebude možno řešit problémy světa,“ konstatuje František, který svými projevy vyvolává mimořádný zájem už od svého březnového nástupu do čela nejpočetnější světové církve.

Související: Liberál a jeho meze

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB