Forbes: Nejvlivnějším mužem světa je Putin

Email Tisk PDF

altAmerický magazín Forbes označil ruského prezidenta Vladimira Putina nejvlivnějším mužem roku 2013. Vyzdvihl přitom především jeho roli při řešení konfliktu v Sýrii a složité situace kolem Edwarda Snowdena.

Putin tak z prvního místa na druhé odsunul loňského „muže roku“ Baracka Obamu, přičemž na třetí příčku Forbes zařadil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Čtvrtým se stal nováček dvaasedmdesátičlenného žebříčku papež František a páté místo obsadila Angela Merkelová, která byla loni světovou dvojkou. První desítku pak doplňují Bill Gates, šéf FEDu Ben Bernanke, saúdský král, předseda Evropské centrální banky Mario Draghi a předseda výkonné rady koncernu Wal-Mart Michael Duke. Mimochodem, nejbohatší muž světa, Mexičan Carlos Slim, je dvanáctý.

„Putin upevnil svou vládu nad Ruskem, zatímco Obamova fáze chromé kachny přišla mnohem dřív, než by se u prezidenta ve druhém funkčním období očekávalo,“ konstatoval Forbes. „Posledním příkladem budiž vládní platební neschopnost. Každý, kdo sledoval letošní šachovou partii kolem Sýrie a úniků z NSA, jasně vidí, kam se posunula individuální politická dynamika.“

Putin se v čele žebříčku Forbes objevil poprvé, loni dosáhl „jen“ na čtvrté místo. Magazín začal publikovat žebříček nejvlivnějších lidí v roce 2009 a vévodil mu Barack Obama, jehož jen v roce 2010 vystřídal čínský prezident Chu Ťhin-tchao.

V žebříčku je celkem 17 hlav států—například britský premiér David Cameron (11.místo), francouzský prezident Francois Hollande (18.) nebo izraelský premiér Benjamin Netanjahu (26.) a předseda indický vlády Manmohan Singh (28.) Je zajímavé, že faktická vůdkyně Indie, Sonia Gándhíová, se umístila na 21. místě a stala se tak jednou z devíti žen na seznamu nejvlivnějších. Vedle ní a Angely Merkelové se do vybrané společnosti dostaly například ještě brazilská prezidentka Dilma Rousseffová (20.), šéfka Mezinárodního měnového fondu Christina Lagardeová (35.) a prezidentka Světové zdravotnické organizace Margaret Chanová na 59. místě.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v první reakci konstatoval, že neví, co si o volbě magazínu Forbes myslí sám ruský prezident, dodal ale, že „takové věci většinou bere s nadhledem“.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 


Akademie Literárních novin

vás zve na kurz

Problémy současné češtiny

Kurz je určen všem těm, kteří denně pracují s naším rodným jazykem, nebo těm, kteří o něm rádi přemýšlejí a uvědomují si, jak se mění. Budeme mluvit o tom, jak se dnes mluví a píše, a zaměříme se i na to, proč se nám v jazyce něco nelíbí. Na příkladech konkrétních jazykových provinění proti správné češtině si ukážeme dnešní nejčastější chyby ve vyjadřování psaném i mluveném v úřednických, reklamních i mediálních textech.

3. prosince od 10:00 do 16:00 hod.

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

Telefon: 234 221 131

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB