Řešení finanční krize podle Islandu

Email Tisk PDF

(foto icelandreview)Soud Evropského sdružení volného obchodu (European Free Trade Association) uznal legitimitu postupu islandské vlády, která odmítla ze státního rozpočtu vyplácet kompenzace britským a nizozemským klientům zkrachovalé islandské banky Icesave.

Islandská vláda podle BBC vyjádřila s verdiktem soudu spokojenost, není ovšem zatím jasné, jak budou reagovat vlády Británie a Nizozemska.

Icesave byla dceřinou firmou Landsbanki, jedné ze tří největších islandských bank, a zkrachovala krátce po propuknutí globální finanční krize v roce 2008. Samotná Landsbanki byla téhož roku v zásadě znárodněna. Na účtech Icesave, která v té době nabízela výhodnější podmínky než většina evropských bank, mělo peníze asi 400 tisíc Britů a Nizozemců. Po vyhlášení bankrotu vedení Icesave oznámilo, že 95 procent vkladů bylo menších než 50 tisíc britských liber, a že banka není povinna vyplácet vklady v plné výši.

Vlády Británie a Nizozemska nicméně vkladatelům jejich ztráty kompenzovaly, a to i sumy přesahující 50 tisíc liber, kvůli čemuž celková náhrada dosáhla částky 3,8 miliardy eur. Následně se rozhodly požadovat tyto peníze po vládě Islandu. Ta ale v letech 2010 a 2011 uspořádala dvě referenda, v nichž Islanďané vyplácení peněz za Icesave ze státních prostředků odmítli. A jejich postoj nyní potvrdil soud EFTA.

Není to první příklad, kdy se Island při řešení dopadů finanční krize vzepřel obecně přijímaným neoliberálním postupům. Zatímco jinde se podvodní bankéři pouštějí v rámci amnestie, obvodní soud v Rejkjavíku dva dny před Novým rokem poslal na devět měsíců do vězení Laruse Weldinga a Gudmundura Hjaltasona, někdejší šéfy islandské banky Glitnir, a to za jejich bezhlavou úvěrovou politiku, která byla hlavní příčinou finančního kolapsu ostrova v roce 2008. „Zneužili své postavení a silně ohrozili bankovní fondy,“ konstatoval soud. Prokuratura přitom pro oba požadovala pět let vězení a veřejnost verdikt považuje za výsměch, podotkla agentura Reuter´s. „Alespoň ale byli odsouzeni, to je nejdůležitější,“ konstatoval k výši rozsudku prokurátor Holmsteinn Sigurdsson.

Oba bankéři, kteří souběžně čelí i dalším obviněním, se nicméně stali dalšími z řady někdejších manažerů tří velkých islandských finančních ústavů, kteří přišli o beztrestnost. Krach banky Glitnir v roce 2008 odstartoval na Islandu největší recesi za posledních 60 let a znehodnotil národní měnu vůči euru o 80 procent. Už v dubnu 2011 byl kvůli insider tradingu na dva roky vězení odsouzen někdejší stálý tajemník ministerstva financí Baldur Gudlaugsson a loni počátkem července se čtyřmi a půl lety trestu od soudu odešli manažeři Landsbanki Jon Thorsteinn Jonsson a Ragnar Zophonias Gudjonsson.

Irish Independent připomíná, že kauza islandských bank je příznačná pro pochopení globální finanční krize a její vnitřní provázanosti. Larus Welding totiž dříve působil ve vedení Landsbanki, která v letech 2005 až 2008 vlastnila posléze zkrachovaný (a ve jménu záchrany z veřejných peněz znárodněný) irský finanční fond Merrion Capital. A Welding s Hjaltasonem podle soudu prováděli rizikové operace s cílem získat finance na splácení půjček od americké banky Morgan Stanley.

A zatímco islandská prokuratura hodlá před soud v příštích měsících postavit další bývalé bankéře, v Británii byl do šlechtického stavu povýšen bývalý ředitel Úřadu pro dohled nad finančními službami Hector Sants, který svou nečinností umožnil britským bankéřům pokračovat v riskantních obchodech, prakticky své instituce vytunelovat a vyvolat finanční krizi. Podle deníku The Guardian je ovšem skutečným výsměchem, že Sants nastupuje do Barclays Bank, aby tam „pomohl při snižování mezd nejvyšších manažerů“ – a to za 3,2 milionu liber na výplatní pásce ročně.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB