U knihovny s Petrem Bílkem č. 25

Fawaz A. Gerges: Islámský stát. Cesta k moci (Vyšehrad 2017/ překlad Eva Křístková, Aleš Valenta, Jiří Zbořil)Předčasný a naivní triumfalismus. Tak se dají charakterizovat aktuální výkřiky o konci Islámského státu. Profesor London School of Economics nabízí komplexní obraz fenoménu zvaného chalífát a v závěru skepticky konstatuje, že jeho vojenská porážka v současných hranicích nebude znamenat zánik. Půjde jen o to, že islamisté shromáždění na jednom místě se rozšíří do globálních rozměrů. Těžší bude jejich kontrola a těžší bude čelit jejich fanatickým činům. Kniha velmi užitečně poopravuje evropskou optiku a s hlubokou znalostí věci upozorňuje, že islámský terorismus nemůže být poražen vojensky, protože je výsledkem souběhu mnoha civilizačních faktorů. Jednoduchá řešení neexistují. Nesmírně užitečná práce!

 


Oleg Sus méně známý (Tribun EU 2017)

Ladislav Soldán vybral z ročníku 1968 Hosta do domu příspěvky svého učitele. Především jde o Susovu rubriku nazvanou 13 řádků Olega Suse, která se v následujícím roce jmenovala 7 řádků Olega Suse. Proč mě to potěšilo? Protože mám konečně po ruce předobraz. Ano tuto svou rubriku U knihovny jsem začal pěstovat inspirován praxí OS. Gymnaziální hltavá četba Susových posudků a odsudků se mi tak zadřela do paměti, že po desetiletích jsem s tou třískou musel něco podniknout. Přišel jsem proto se svými osmi rukopisnými řádky. Jenom ten, kdo si zkusil, kolik času a energie taková miniatura spotřebuje, přestane zvedat svůj akademický nos a pohrdlivě odfrkávat. Poctivý servis pro čtenáře není marketingová štrikovačka.

 

Patrick Declerck: Běsi, co mě sužují (Host 2017/ překlad Tomáš Kybal)

Belgický psychoanalytik vystavěl text, který se neškvíří v ohních nevyslovitelného a nemudruje o jazyku, jak se zhusta dnes po světě v prózách děje. Pokud někdo netuší, v čem spočívá kouzlo psychoanalýzy, doporučuji mu tento kurz. Declerck se pustil do své vlastní analýzy a sděluje ji sarkastickými slovy a s cynickým smyslem pro humor. Jeho interpretace oidipského komplexu je strhující a četl jsem ji se zatajeným dechem. „Psychoanalýza, jako každá léčba, duševní či ne, má indikace a kontraindikace. Ale nadto je zde jemný rozdíl, o němž se málokdy mluví, a ještě méně se jím někdo chlubí, který odlišuje analyzanty, ty, co zkoušejí psychoanalýzu, od masy ostatních trpících. Té věcičce se říká odvaha.“

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 03 Červenec 2017 09:50 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB