Čtení

Patti Smith: M Train

Patti Smith: M Train

Středa, 07 Prosinec 2016 07:05 Výběr - red

Nová kniha americké zpěvačky, básnířky a spisovatelky Patti Smithové je ojedinělým autobiografickým záznamem. Kontemplativní odyseu, která vznikala přibližně v letech 2011-2013, sama autorka nazvala „automapou svého života“.

Emil Hakl: Umina verze

Emil Hakl: Umina verze

Úterý, 06 Prosinec 2016 08:24 Výběr-red


Nový román Emila Hakla předjímá to, k čemu technověda směřuje již delší dobu – výrobu umělého člověka. Frankensteinovská touha lidstva je zde naplněna v ryze amatérských podmínkách. To však oběma hrdinům nebrání prožít intenzivní vztah založený na vzájemné příchylnosti, která časem přeroste v závislost, spikleneckém přátelství a sexu. Je to román o lásce s téměř detektivní zápletkou, napsaný autorovým typicky úsporným a svižným stylem. Vydává Argo.

Petr Koura: Swingaři a potápky v protektorátní noci

Petr Koura: Swingaři a potápky v protektorátní noci

Pondělí, 05 Prosinec 2016 08:37 Výběr-red

Kniha pojednává o výstředních tanečnících swingu z doby druhé světové války, nazývaných „potápky“ a „bedly“. Jedná se o první komplexní zpracování této první české městské subkultury mládeže, jež prostřednictvím sympatií k angloamerické kultuře vyjadřovala odpor vůči nacistické okupaci a položila tak základy pro obdobné hudební subkultury v pozdějších desetiletích, jako byli rokenroloví „páskové“ či bigbítové „máničky“.

John O'Farrell: Muž, který zapomněl, že má ženu

John O'Farrell: Muž, který zapomněl, že má ženu

Neděle, 04 Prosinec 2016 07:47 Výběr - red

 

Ztráta paměti jako komická zápletka. Ale také impulz k revizi života:

Scénárista legendárního Slepičího úletu John O´Farrell napsal román o muži, který naskakuje do rozjetého rychlíku svého života. Bez vzpomínek je ale tak trochu černý pasažér.

František Kalenda: Vraždy ve znamení hvězdy

František Kalenda: Vraždy ve znamení hvězdy

Sobota, 03 Prosinec 2016 07:42 Výběr - red

Středem zájmu slibného prozaika Františka Kalendy (* 1990) je historie ve spojení s detektivním příběhem, což mu v minulosti vyneslo nominaci na Cenu Jiřího Ortena. Tentokrát nás zavádí na dvůr Karla IV. a do ulic staré Prahy krátce po morové ráně, kde řádí vrah s nožem a obviněno je židovské ghetto.

Ondřej Štindl: K hranici

Ondřej Štindl: K hranici

Pátek, 02 Prosinec 2016 09:12 Výběr - red

Román Ondřeje Štindla K hranici sestává ze tří částí. Každá má jiného protagonistu, každá je zasazena v jiném historickém údobí, a přece je leccos spojuje: vlasovský voják Stěpan na konci druhé světové války, řidič náklaďáku Michal za tuhé normalizace a sanitář Ivan na sklonku komunistického režimu (a v samém závěru téměř o třicet let později, už coby uznávaný výtvarník) jsou outsideři, kteří se nedokážou konformovat s většinovou společností a ani po tom nijak zvlášť netouží.

Olga Tokarczuková: Knihy Jakubovy

Olga Tokarczuková: Knihy Jakubovy

Čtvrtek, 01 Prosinec 2016 10:05 Výběr-red

Opus magnum světoznámé polské autorky.

Design v českých zemích 1900-2000

Design v českých zemích 1900-2000

Středa, 30 Listopad 2016 08:53 Výběr - red

 

Bohatě ilustrovaná publikace představuje dějiny designu v českých zemích prizmatem institucí, jež jeho vývoj ovlivňovaly (školy, spolky, výrobní podniky a družstva ad.), přičemž design chápe v širokém záběru designu interiéru, užitkových předmětů, průmyslového a grafického designu, módy a textilního designu, užité fotografie a designu nových hmot 20. a 21. století.

Mariana Enriquezová Co nám oheň vzal

Mariana Enriquezová Co nám oheň vzal

Úterý, 29 Listopad 2016 08:44 Výběr-red

Povídky argentinské autorky přibližují zemité prostředí buenosaireské metropole i jejích předměstí se vší syrovostí, krutostí i krásou. Jsou zároveň klasické i originální, realistické i fantastické, feministické i anti­feministické, politické i apolitické, hrůzostrašné i humorné. Autorka v nich mistrně míchá žánry, narativní prostředky, velká témata i drobné motivy a jejich prostřednictvím vytváří nelítostný a současně závratně poutavý obraz skutečnosti, která svádí čtenáře, aby pronikl ještě dál a hlouběji a odhalil její podstatu. Banální každodennost se často a bez varování mění v cosi neznámého a čtenář zjišťuje, že svět kolem něj je pouze slupka složité reality, jejíž některé vrstvy zůstávají skryty a jejich existence se vyjevuje jen v krátkých záblescích.

strana 1 z 89

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz