Čtení

Martin Kučera (ed.): Odkaz rychtáře Vaváka. Příspěvky k životopisu velkého písmáka

Martin Kučera (ed.): Odkaz rychtáře Vaváka. Příspěvky k životopisu velkého písmáka

Neděle, 18 Březen 2018 07:08 Karolinum / Nagy

Rychtář z Milčic na Poděbradsku František Jan Vavák (1741–1816) byl největší z českých písmáků, osobitých autorů ze selského prostředí, kteří v období národního obrození uchovávali lidový jazyk příštím pokolením. Vavák patří k buditelům „první generace“, jejímž nejvýznamnějším představitelem byl Josef Dobrovský a která se sdružovala kolem Krameriova vydavatelství Česká expedice.

Stanislav Struhar: Opuštění

Stanislav Struhar: Opuštění

Sobota, 17 Březen 2018 07:56 Volvox Globator / Nagy

Román Opuštění, brilantně psaný v podmanivém prostředí západní Ligurie, vypráví intimně lyrickým a dokonale úsporným stylem poutavý příběh mladého Rakušana, který se vypravil do Itálie hledat svého otce.

Tanky proti sjezdu. Protokol a dokumenty XIV. (vysočanského) sjezdu KSČ

Tanky proti sjezdu. Protokol a dokumenty XIV. (vysočanského) sjezdu KSČ

Pátek, 16 Březen 2018 09:33 Novela bohemica / Nagy

Záznam jednání mimořádného sjezdu Komunistické strany Československa, který se sešel následující den po sovětské okupaci – 22. srpna 1968 – v jedné z budov továrenského komplexu ČKD v Praze-Vysočanech.

Tomáš Boukal: Hřbitov nevěst

Tomáš Boukal: Hřbitov nevěst

Čtvrtek, 15 Březen 2018 08:42 Mladá fronta / Nagy

 

Sibiřská detektivka založená na skutečných událostech a osobních zážitcích českého etnografa.

Aleš Palán, Jan Šibík: Raději zešílet v divočině

Aleš Palán, Jan Šibík: Raději zešílet v divočině

Středa, 14 Březen 2018 09:43 Prostor / Nagy

 

Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Šumavští poustevníci, samotáři, jejichž názory a životy se nepodobají vůbec ničemu, co znáte. O setkáních s nimi je tato kniha.

Bjørn Sortland, Timo Parvela, Pasi Pitkänen: Kepler62: Pozvánka

Bjørn Sortland, Timo Parvela, Pasi Pitkänen: Kepler62: Pozvánka

Středa, 14 Březen 2018 09:23 Host / Nagy

 

Strhující šestidílná série Kepler62 o vesmírném dobrodružství z budoucnosti je aktuálně ve Finsku i Norsku velkým hitem. Moderní jazyk, akční děj, atraktivní témata a působivé ilustrace představují kombinaci, které se těžko odolává. Vtáhne do děje i děti, které běžně čtou nerady. Fin Timo Parvela a Nor Bjørn Sortland se v psaní jednotlivých dílů střídají. Oba nyní patří k nejoceňovanějším autorům dětské severské literatury.

Lisa McInerneyová: Nádherná kacířství

Lisa McInerneyová: Nádherná kacířství

Středa, 14 Březen 2018 09:17 Argo / Nagy

 

Irsko zasáhla hospodářská krize, a tak se v Corku všichni mají co ohánět, aby přežili. Středoškolákovi Ryanovi před pár lety umřela máma a otec to nenese moc dobře – chlastá a vyskytuje se doma spíš nepředvídatelně. Jediným světlým paprskem v Ryanově životě je Karine, vtipná a děsně sexy. A piano. Jenže to fotr věnuje místnímu mafiánovi Jimmymu Phelanovi. Ten to taky nemá jednoduchý – musí se starat o mámu, kterou prvních dvacet let ani neznal. Teď ji teda zná – nejdřív zabije chlapa šutrem s panenkou Marií a pak se rozhodne napravit společnost na vlastní pěst. Mladičká prostitutka Georgie, sousedka Tara, která strká nos (i jiné části těla) kam nemá, i další postavy z Corku, města, co všechny dřív či později semele, vás zaručeně rozbrečí. Často smíchy. Holt člověk dělá, co může, a nezbývá než doufat, že jednou dojde odpuštění.

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Středa, 14 Březen 2018 07:27 Argo / Nagy

Každý rok obětují lidé v Protektorátu jedno novorozeně čarodějnici žijící v hlubokých lesích. Odnepaměti slýchali, že jen tak ochrání město před jejími zlými kouzly.

Václava Jandečková: Falešné hranice

Václava Jandečková: Falešné hranice

Úterý, 13 Březen 2018 09:30 Argo / Nagy

Deset osobitých příběhů akce „Kámen“ 1948–1951 odkrývá doposud téměř neznámou nezákonnou činnost Státní bezpečností na přelomu 40. a 50. let. Autorka vypráví příběh účastníků i zákulisí zákeřných zločinů, které spočívaly v organizování pastí pro předem vytipované oběti, vyprovokované k útěku z Československa. Státní bezpečnost vymyslela akci „Kámen“, aby mohla vyslýchat vyhlédnuté osoby na falešných německých celnicích v domnělých úřadovnách americké vojenské kontrarozvědky. S usvědčujícími materiály pak byly osoby, které se domnívaly, že skutečně překročily československou státní hranici, za nedovolený „přechod hranic“ zatčeny. Nešlo o náhody, nýbrž o systémové opatření bezpečnostního aparátu, který skrytě porušoval vlastní zákony.

strana 1 z 132

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB