Čtení

Alexandr Sergejevič Puškin: Kapitánova dcerka

Alexandr Sergejevič Puškin: Kapitánova dcerka

Čtvrtek, 25 Srpen 2016 06:01 Výběr - IM

 

Myšlenkou napsat Kapitánovu dcerku se Puškin zaobíral už od třicátých let 18. století. Puškina velmi zajímalo téma selských bouří a 31. ledna 1833 si načrtl plán novely týkající se Pugačovova povstání (1773–1774). To v ní byl ještě hlavním hrdinou Švanvič, postava pojmenovaná podle skutečného gardového důstojníkaMichaila Alexandroviče Švanviče, který se přidal k Pugačovovi. Teprve třetí varianta plánů se blížila struktuře Kapitánovy dcerky.

Jan Čep Povídky

Jan Čep Povídky

Středa, 24 Srpen 2016 08:03 Výběr - IM

 

   Jan Čep (1902–1974), jehož Šalda nazval „básníkem jitřního zraku“, patří k výrazným českým prozaikům dvacátého století. Jeho odchod do exilu po únoru 1948 a spirituální orientace jeho tvorby způsobily, že v době komunistického režimu bylo Čepovo dílo umlčováno. Několikasvazkové vydání autorových próz a esejů, připravené Bedřichem Fučíkem a Mojmírem Trávníčkem, tak mohlo být zveřejněno jen v samizdatu a knižní podoby se dočkalo až po roce 1989.

 

Stanislav Komárek: Mimikry a příbuzné jevy

Stanislav Komárek: Mimikry a příbuzné jevy

Úterý, 23 Srpen 2016 07:11 Výběr - IM

V krátké době získávají Spisy Stanislava Komárka, které vydává nakladatelství Academia, další svazek. Po esejích a úvahách z cest (Země spatřené), které vyšly ani ne před dvěma měsíci, přichází třetí, modifikované a doplněné vydání studie Mimikry, aposematismus a příbuzné jevy. Mimetismus v přírodě a vývoj jeho poznání (poprvé vydal Vesmír v roce 2000, podruhé Dokořán roku 2004). „Kniha je v celosvětovém měřítku jediným komplexním zpracováním dějin výzkumu mimetických jevů v přírodě a interpretace vnějšího habitu živých organismů obecně,“ čteme v předmluvě.

Dagmar Stryjová: Alois Hudec – mistr kruhů

Dagmar Stryjová: Alois Hudec – mistr kruhů

Pondělí, 22 Srpen 2016 07:37 Výběr - IM

„Pro mě je naším největším sportovcem historie sokolský gymnasta Alois Hudec. To, jak vyhrál na kruzích na olympiádě v Berlíně, nic nepředčí,“ řekla před časem Věra Čáslavská. Od Hudcova velkého olympijského triumfu letos uplynulo osmdesát let. Dagmar Stryjová ve své knize ovšem podrobně vypráví celý životní příběh předposledního z devíti dětí rodiny tkalce z malého městysu Račice nedaleko Vyškova na Moravě.

 Ingrid Desjoursová: Její život v očích panenky

Ingrid Desjoursová: Její život v očích panenky

Neděle, 21 Srpen 2016 07:50 Výběr - IM

„Mistrovský psychologický thriller, v němž autorka manipuluje nejen svými postavami, ale i čtenáři. Machiavelistický, mrazivý, omračující. Už se nikdy nebudu na žádnou panenku dívat stejně,“ tak ohodnotil román belgické autorky jeden z literárních blogerů.

Kristina Ohlssonová: Miovo blues

Kristina Ohlssonová: Miovo blues

Sobota, 20 Srpen 2016 07:05 Výběr - IM

Švédská autorka pokračuje v příbězích Martina Bennera, advokáta úspěšného, ale zároveň doslova přitahujícího různé problémy. V nové knize je proti své vůli zatažen do pátrání po čtyřletém zmizelém chlapci. Dokud ho nenajde, nenechá ho bezohledná mafie na pokoji.

Reinhold Messner: Pád nebes

Reinhold Messner: Pád nebes

Pátek, 19 Srpen 2016 08:12 Výběr - IM

 

Převratné úspěchy si žádají velké oběti – příběh dobytí Matterhornu.

Clara Bensenová: Nalehko

Clara Bensenová: Nalehko

Čtvrtek, 18 Srpen 2016 07:21 Výběr - IM

Minimalistický příběh o lásce a putování. Šílené rande z internetové seznamky, dva lidé, tři týdny, osm zemí a žádná zavazadla...

Daniel James Brown: Hrdinové ve člunu

Daniel James Brown: Hrdinové ve člunu

Středa, 17 Srpen 2016 07:57 Výběr - IM

 

„V roce 1936 se devět amerických chlapců z dělnických rodin vymklo ze svých maloměst a dostalo se na mezinárodní výsluní, dokonce nečekaně vzali úsměv z tváře Adolfu Hitlerovi, když na cestě za olympijskou medailí porazili jeho vychvalovaný německý tým. Daniel James Brown vytvořil silný, dojemný a přesný obraz jedné éry, napsal knihu, kterou můžete doporučit svým nejlepším přátelům,“ říká o knize spisovatel James Bradley, autor předlohy filmu Vlajky našich otců.

strana 1 z 78

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz