Čtení

Michal Šanda: Masná kuchařka mistra řezníka z Nelahozevsi Antonína Dvořáka

Michal Šanda: Masná kuchařka mistra řezníka z Nelahozevsi Antonína Dvořáka

Středa, 26 Říjen 2016 07:32 Výběr - IM

Životní osudy mistra řezníka z Nelahozevsi rámují kuchařku specializovanou na maso. Kromě receptů si v ní můžete přečíst, jak se v minulosti dobytek nakupoval a porážel, jak se maso rozděluje a u proslavených pokrmů je uvedena stručná historie jejich vzniku. Co by bylo, kdyby se Antonín Dvořák nestal hudebním skladatelem, ale pokračoval by v rodinné tradici?

Michal Viewegh: Melouch

Michal Viewegh: Melouch

Úterý, 25 Říjen 2016 08:22 výběr-IM

Dva dlouholetí kamarádi a někdejší kolegové-učitelé se už pár let živí poněkud lukrativnějšími profesemi: jeden jako gigolo a druhý jako nájemný vrah. Aby si od svých náročných povolání na pár dní odpočali, vyrazí na řeku Sázavu. Jenomže muži jak známo nepřestávají pracovat ani na dovolené… Takový je náčrt filmového scénáře, pro nějž chce jeho autor stůj co stůj získat otupělého producenta. Nabídne brutální scény? Nebo osudovou lásku? Lze snad s nadsázkou říct, že nová próza Michala Viewegha nabízí obojí: thriller i tragickou lovestory.

Veronika Šikulová: Petrichor

Veronika Šikulová: Petrichor

Pondělí, 24 Říjen 2016 07:20 Výběr - IM

Po přečtení nové knihy slovenské autorky zůstává v čtenáři především dojem, nálada, něco, co by se dalo přirovnat k vůni...

Chris Colfer: Země příběhů – Kouzelné přání

Chris Colfer: Země příběhů – Kouzelné přání

Neděle, 23 Říjen 2016 08:08 Výběr - IM

 

„Jednoho dne budeš dost stará na to, abys znova začala číst pohádky.“ Tolik C. S. Lewis v mottu příběhu ze země pohádek, o které – jak poznamenává jeden z recenzentů – „si mohou u Disneyho nechat jen zdát“.

Dan Simmons: Páté srdce

Dan Simmons: Páté srdce

Sobota, 22 Říjen 2016 08:06 Výběr - IM

Americký spisovatel vrací v románu na scénu nejslavnějšího detektiva všech dob Sherlocka Holmese, jemuž tentokrát v roli „watsona“ sekunduje uznávaný spisovatel přelomu devatenáctého a dvacátého století, Henry James…

Christoph Ribbat: V restauraci

Christoph Ribbat: V restauraci

Pátek, 21 Říjen 2016 09:13 Výběr - IM

 

Proč v pařížské gastronomii mohli knírek nosit pouze kuchaři? Jak se jižanské restaurace staly jádrem protestního hnutí černochů? Co obnáší manifest „nové severské kuchyně“?

Mariusz Szczygieł: Projekt: pravda

Mariusz Szczygieł: Projekt: pravda

Čtvrtek, 20 Říjen 2016 07:05 Výběr - IM

Jsou události, které vám převrátí život naruby, a chvíli trvá, než se s nimi vyrovnáte. Těžké období nedávno prožíval i známý polský reportér. Vyrovnával se s ním pomocí slov, a tak vznikla jeho nejnovější kniha působivých příběhů z vlastního i cizího života. V citlivě psaných textech hledá autor nový smysl života, životní filozofii, svou i cizí pravdu. Hledá ji ve Varšavě, v Praze, Londýně, Paříži, New Yorku, Barmě i Laosu. Hledá ji v umění, literatuře, malířství i v hudbě.

Aloys Skoumal: Spiritus iratus

Aloys Skoumal: Spiritus iratus

Středa, 19 Říjen 2016 07:38 Výběr - IM

Průřez literárním dílem Aloyse Skoumala (1904–1988) od mladicky zjitřeného vyznání z dvacátých let po literárněhistorický esej a trs rukopisných aforismů z let sedmdesátých. Do vymezeného žánrového spektra spadají epigramy, vlastní verše, deníkové záznamy, významný proslov na 1. sjezdu českých spisovatelů a různě odstíněné a koncipované výklady osobností literatury i kulturněhistorického prostoru.

Vlastimil Vondruška: Breviář pozitivní anarchie

Vlastimil Vondruška: Breviář pozitivní anarchie

Úterý, 18 Říjen 2016 07:07 Výběr - IM

Romanopisec, ale také historik a etnograf, nejnověji vydává soubor názorů, komentářů a historických analýz, jimiž reaguje na žhavé problémy současného světa. Odpovědi, podložené hlubokou znalostí vývoje lidských dějin, jsou logické a až překvapivě jednoduché. Čtenář se může spolu s autorem zamyslet nad otázkou, proč se tak radujeme z každého zvýšení HDP a děsíme klesající populace i jak je to s korupcí a se sliby politiků. Samostatná část se věnuje také současné migrační krizi, uvádí zajímavé historické souvislosti. Kniha je doprovázena citáty historických i současných filozofů, umělců či politiků, vesměs velmi trefnými a vtipnými.

strana 1 z 85

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz