Čtení

Meelis Friedenthal: Včely

Meelis Friedenthal: Včely

Sobota, 28 Květen 2016 07:32 Výběr - IM

Román Včely současného estonského spisovatele Meelise Friedenthala je příběhem vysokoškoláka Laurentia Hylase, který na konci sedm­náctého století, v době velkého utrpení, neúrody a procesů s čarodějnicemi, cestuje z holandského Leidenu studovat na estonskou Univerzitu v Tartu.

Alexander Münninghoff: Pokračovatel rodu

Alexander Münninghoff: Pokračovatel rodu

Pátek, 27 Květen 2016 08:21 Výběr - IM

Rodinná kronika oceněná prestižní cenou Libris v kategorii nejlepší historická kniha roku 2015 líčí strhujícím způsobem historii tří generací Münninghoffů, která se klene přes druhou půli dvacátého století. Bizarní cesty příslušníků této nizozemsko-ruské rodiny vedou z luxusní vily v Lotyšsku do vyhnanství v Haagu, z východní fronty do barabizny v Brabantu, od bohatství k úpadku a někdy zase zpět. Na pozadí velkých evropských dějin se odehrává rodinné drama, jež je plodem dějinných zvratů zmítajících Evropou.

Witold Szabłowski: Vrah z města meruněk

Witold Szabłowski: Vrah z města meruněk

Čtvrtek, 26 Květen 2016 07:50 Výběr - IM

Polský reportér vykresluje sugestivní obraz Turecka. Velkého státu, o kterém, jak se ukazuje, víme jen málo. Ze střípků setkání a rozhovorů dokáže poskládat barevnou a výmluvnou blízkovýchodní mozaiku.

Peter May: Kritik

Peter May: Kritik

Středa, 25 Květen 2016 07:47 Výběr - IM

Druhé setkání s učitelem biologie Enzo Macleodem, Skotem usazeným ve Francii (stejně jako sám autor), kterého okolnosti přivádějí k řešení složitých zločinů, s nimiž si policie neví rady.

Jerome Klapka Jerome: Oni a já

Jerome Klapka Jerome: Oni a já

Úterý, 24 Květen 2016 07:51 Výběr - IM

Méně známé a neprávem opomíjené dílo napsal anglický humorista dvacet let po slavných Třech mužích ve člunu autor, už coby otec tří dětí. Svým nezaměnitelným stylem popisuje trampoty spjaté s nákupem venkovské nemovitosti a její rekonstrukcí.

Zuska Kepplová: Reflux

Zuska Kepplová: Reflux

Pondělí, 23 Květen 2016 07:22 Výběr - IM

 

Již podruhé je slovenská spisovatelka Zuska Kepplová (1982) ve finále ceny Anasoft litera. Poprvé se tak stalo roku 2012, kdy se mezi deseti nominovanými tituly ocitl její debut Buchty švabachom. Anasoft literu tehdy nezískala, ale získala Cenu Jána Johanidese. 012. Mezi finalisty Anasoft litery se nyní zařadila svojí novinkou – Reflux. Mezi tím vydala v roce 2013 ještě knihu 57 km od Taškentu. Zuska Kepplová pracuje jako komentátorka bratislavského deníku SME.

Alexandr Kliment: Šálek čaje v polostínu

Alexandr Kliment: Šálek čaje v polostínu

Neděle, 22 Květen 2016 06:28 Výběr - IM

Prozaik Alexandr Kliment debutoval sbírkou básní Těžká voda a i jeho zatím poslední kniha je knihou básnickou. Sbírka Šálek čaje v polostínu je inspirována starou čínskou poezií, přináší však verše zcela současné, existenciální, bilanční i náladové, melancholické i ostře reflexivní, lyrické i nesentimentálně pojmenovávající lidskou situaci. Kliment se v knize projevuje jako bytostný básník, jímž byl vždy, i ve svých nejlepších prózách (Nuda v Čechách, Basic Love) a fejetonech (Piano v moři).

Ingar Johnsrud: Vídeňské bratrstvo

Ingar Johnsrud: Vídeňské bratrstvo

Sobota, 21 Květen 2016 06:07 Výběr - IM

 

Když je vyšetřovatel Fredrik Beier přivolán k masové vraždě na předměstí Osla, vypadá to, že jde o případ náboženské msty — oběti patří k podivné sektě Boží světlo, která se připravuje na soudný den. Fredrik a jeho nová kolegyně Kafa však mají své pochybnosti a podezřelé souvislosti je brzy dovedou k objevu hrůzných vědeckých experimentů, odkazujících až k dobám druhé světové války. Musejí se ponořit do temné minulosti členů sekty a to, co na začátku vypadalo jako tragický, ale jasný případ, se náhle mění v dramatický hon za brutálním zabijákem...

Roman Szpuk: A zavaž si tkaničky

Roman Szpuk: A zavaž si tkaničky

Pátek, 20 Květen 2016 08:23 Výběr - IM

 

V souboru deníkových záznamů, který nese podtitul Na potulce, od října 2012 do října 2014, se Roman Szpuk obrací k šumavské krajině a přírodě, pozoruje dění v okolí a zachycuje drobné každodenní příběhy. Podobně jako ve své předchozí knize Chraplavé chorály (Stehlík, 2013), i zde naplno odkrývá nevšední niterný pohled na svět. Bohatým jazykem rozvíjí klasické literární postupy, jakými jsou deníkové záznamy či básně v próze.

strana 1 z 68

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz