Čtení

Martin Sichinger Poslední šumavská pastvina

Martin Sichinger Poslední šumavská pastvina

Pátek, 24 Červen 2016 12:41 Výběr - IM

„Jihočeský western" odkrývá méně známou historii česko-německého pohraničí.

Stephen Clarke: Merde po evropsku

Stephen Clarke: Merde po evropsku

Čtvrtek, 23 Červen 2016 08:04 Výběr - IM

Británie a Evropská unie…  Nemůže být snad příhodnější příspěvek do rubriky ukázek z knih pro dnešní den, než právě úryvek z Merde po evropsku.  Ale odpověď na otázku, jak dopadne dnes britské referendum nebo i jen náznak k jaké straně se kloní autor, tu prosím nehledejte…

Pavel Brycz: Střídavá péče pro Kukačku

Pavel Brycz: Střídavá péče pro Kukačku

Středa, 22 Červen 2016 07:43 Výběr - IM

Rozvod. Manželé svádějí bitvu o svou šestnáctiletou dceru. Oba chtějí dítě jen pro sebe. Ale soudkyně prosazuje střídavou péči. Matka však prohlásí, že manžel není biologický otec, a nevidí důvod, proč by měl uplatňovat nárok na dceru. Je ochotná po tomto pozdním přiznání nést následky, nepotřebuje jeho alimenty.

Robert Burton: Anatomie melancholie

Robert Burton: Anatomie melancholie

Úterý, 21 Červen 2016 07:23 Výběr - IM

Kniha o melancholii, kterou sepsal anglický duchovní a esejista, vyšla poprvé v roce 1621 a patří k nejznámějším a nejčtenějším naučným knihám té doby. Autorovo zpracování je navzdory desítkám jiných zcela ojedinělé tím, že je skutečnou „anatomií“, tedy podrobným rozebíráním všech souvislostí daného jevu. 

Anton Hykisch: Potichu a bližšie

Anton Hykisch: Potichu a bližšie

Pondělí, 20 Červen 2016 08:09 Výběr - IM

Pravidelní čtenáři rubriky Čtení vědí, že pondělky jsou u nás začasté věnovány sloveské literatuře - ve slovenském originále. Už proto, abychom nezapomněli, jak slovenština zní... Tentokrát ovšem nezveřejňujeme ukázku z knihy, ale úvodník z literárního časopisu (s úžasnou tradicí dlouhou 170 let), z nejnovějšího, červnového čísla měsíčníku Slovenské pohľady, které vydává Matica slovenská.

Michaela Klevisová: Štěstí je zadarmo

Michaela Klevisová: Štěstí je zadarmo

Neděle, 19 Červen 2016 07:26 Výběr - IM

Kamila rozpoutala válku se svými příšernými sousedy. Táňa už se nemůže dívat, jak si její máma ničí život. Aneta se asi zamilovala – jenže do nesprávného muže. A Jiří se ze všech sil snaží, aby ho dcera měla aspoň trochu raději. Hlavní postavy nových povídek Michaely Klevisové mají společný cíl: být alespoň trochu šťastnější. Na štěstí má přece právo každý, ne?

Zdeněk Drozda: Kosí hnízdo

Zdeněk Drozda: Kosí hnízdo

Sobota, 18 Červen 2016 07:04 Výběr - IM

 

Vršovický pekař Zdeněk Drozda nezachytil ve svých vzpomínkách jen své dětství a mládí, nevytvořil jen nevšedně realistický obraz života v Praze let čtyřicátých a padesátých, ale svým osobitým jazykem, způsobem vyprávění a uchopením reality vytvořil i navýsost pozoruhodnou novodobou českou prózu, jež v mnohém přesahuje úroveň psaní jeho vrstevníků, zavedených českých spisovatelů.

Nela Rywiková: Děti hněvu

Nela Rywiková: Děti hněvu

Pátek, 17 Červen 2016 07:55 Výběr - IM

 

„Drsné, surové a nádherně pesimistické. Postavy ve vás vyvolají depresi a beznaděj. Děti hněvu, to je exkurze do pekla. Nela Rywiková uchopila temnou duši severské detektivky a přenesla ji na ostravskou periferii.“ Tolik o nové knize své spisovatelské kolegyně (a konkurentky) říká autorka detektivek Veronika Černucká.

Karima Bennoune: Tady vaše fatwa neplatí

Karima Bennoune: Tady vaše fatwa neplatí

Čtvrtek, 16 Červen 2016 07:07 Výběr - IM

„Mohu ubránit svého otce před Ozbrojenou islámskou skupinou nožíkem na zeleninu?“ položila si otázku studentka práv Karima Bennouneová, když v červnu 1993 na dveře otcova bytu na předměstí Alžíru zabušili nevítaní návštěvníci. Nelíbilo se jim, že profesor Mahfoud Bennoune učí Darwina a kritizuje ozbrojené fundamentalisty. Tehdy šla Karima do kuchyně, našla nůž na zeleninu a zaujala postavení u vchodu. Ta chvíle se později stala popudem k sepsání knihy Tady vaše fatwa neplatí. Během průzkumu k ní vedla Bennouneovou takřka 300 rozhovorů s lidmi muslimského původu z 30 zemí, kteří jako její otec bojovali s fundamentalismem, aby zjistila, jak se vyrovnali s riziky, jež boj doprovázejí. 

strana 1 z 71

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz