Lawrence Ferlinghetti odmítá mezinárodní cenu za poezii

Email Tisk PDF

Lawrence FerlinghettiŽijící legenda beatnické poezie Lawrence Ferlinghetti se rozhodla odmítnout Mezinárodní cenu Januse Pannoniuse od maďarského PEN klubu, jejíž součástí je 50 000 Eur. Důvod? Sponzorem je maďarská vláda.

Minulý týden vyslal maďarský PEN klub do světa zprávu o tom, že básník, nakladatel, umělec, aktivista a majitel obchodu s knihami Lawrence Ferlinghetti obdrží Mezinárodní cenu za poezii. Ten se však po pečlivém prozkoumání sponzorů ceny rozhodl cenu nepřijmout. Prezidentovi maďarského PEN klubu své stanovisko vysvětlil v dopise:

„Vzhledem k tomu, že cenu z velké části sponzoruje maďarská vláda, s jejíž orientací a autoritářským vedením výrazně nesouhlasím, rozhodl jsem, že cenu nemohu přijmout. Zároveň, vzhledem k tomu, že věřím v maďarský PEN klub, v jeho podporu svobody projevu a sociální spravedlnosti, navrhuji důstojné řešení. Rád bych, aby peníze daly vzniknout fondu, z něhož budou podporováni autoři, tvořící ve jménu výše zmíněných hodnot. Zároveň se omlouvám všem, kteří měli zájem mi cenu udělit čistě motivováni zájmem o mou práci."

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 12 Říjen 2012 10:47 )  


Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB