Zlá CIA a pilot, který už neví, kam doma dá všechny ty neprané peníze

Email Tisk PDF


Nebeský gauner plakátScenárista Gary Spinelli (Dokonalá skrýš, 2012) byl pár let autorem snad nejlepšího nerealizovaného filmu roku 2014, ale o jeho práci projevil zájem sám božský Tom Cruise (*1962), takže dnes můžete zajít do multikina na životopis (skutečného) Barry Seala Nebeský gauner. A co zhlédnete, najdete-li čas? Lapidárně řečeno něco mezi Chyť mě, když to dokážeš a Vlkem z Wall Street. A projdete se i díky soundtracku, sestavenému z dobových hitů, (poměrně špinavou) částí moderní americké historie.

 

 

Své „šplechty“ navíc připojují postupně k věci také četní první muži Bílého domu, počínaje Jimmie Carterem a konče... Teprve Bushem starším. Tady ale nutno upřesnit, že se prvořadě pohybujeme v letech osmdesátých a ta jediná skutečná prezidentská sóla tudíž na plátně dostali manželé Reaganovi alias doposud první hollywodský výsadek ve zmíněném washingtonském obydlí. A prvořadě tu ovšem hraje Ronnie Reagan sám a osobně. Jednak dík záznamům televizních projevů, v nichž po právu brojil taky proti narkotikům a narkobaronům, jednak skrz poutavéBarry-Seal-Nebesky-gauner poster sekvence jeho filmů, v jedné z nich na Divokém západě odstřelí svého soupeře a v jiné z nich jej aspoň nakope.
Významné místo ovšem dostává i (před několika měsíci zesnulý) panamský diktátor Manuel Noriega (11. 2. 1934–29. 5. 2017), s nímž se Seal spřátelil, anebo kolumbijský drogový baron Pablo Escobar (1949–1993), další jeho kamarád a svého času sedmý nejbohatší občan zeměkoule (ale i tvůrce nechvalně pověstného Mendellínského kartelu).
A sám Barry Seal (1939–1986, https://en.wikipedia.org/wiki/Barry_Seal)? Ten autory filmu v podstatě není zobrazován nijak negativně a jen co vtipálek a chlapík, který se nebojí přijímat výzvy. Jak to ale už na šikmé ploše chodí, je postupně zatlačován do rolí, které by si původně nevybral, a velmi typický je tu i problém s „černou ovcí rodiny“. Skrze tyto tvory jako by snad totiž sám Pán Bůh dost často trestal různé mafiány... a v našem případě Seala.
Ten totiž, jak se zdá, doplatil i na svého idiotského švagra a... „Nebožátko!“ vzdychne posléze snad každá žena při pohledu na Toma. „Podlá, ó, ta hnusná a prohnilá CIA, pro niž dělal! Nakonec jej eliminovala. Zmetci!“
A dáma bude mít svou pravdu. Nicméně by mě zajímalo, co si tedy měla americká tajná služba s někým jako Barry Seal počít? A ptám se: Co asi v podobných případech učiní každá obdobná organizace světa?
Víme co. Ale je to vlastně jedno a na konci filmu v sále stejně nikdo nepochybuje, že si Barry souzených mu 46 let života užil. Jako málokdo z nás. A kupříkladu v momentech, kdy se doma i s rodinou doslova topí v bankovkách, přechází tento film do skutečné komedie, a to i kdyby nechtěl. (A nezapomeňte, že také filuta Escobar na vrcholu kariéry vydělával až šedesát milionů dolarů denně!)
Nebudu už vyzrazovat víc podrobností, ale ještě na jeden moment scénáře přece upozorním. A který je to?
Chvíle, kdy proti sobě stojí Barry a onen agent, který jej zverboval (Domhnall Gleeson takřka co zprvu nerozeznatelný ďábel), přičemž taška posazená na křídlo letadla je (nenápadně) plná peněz. A tehdy Barry Seal říká: „... a možná si můžu nechat i tu tašku...“
Člen CIA: „Jakou tašku?“
Vždy totiž jednou věcí zůstane, jakým způsobem tajné služby programují práci na ni napojených schopných mužů i žen, a jinou už věcí zůstane, jak své instrukce v praxi aplikovali jednotliví agenti.
Ne, nejsem si jist, zda je Tom Cruise dál jediný muž na Zemi, proti němuž se konkurenční studia bojí v momentě premiér jeho filmů nasadit vlastní blockbustery... Ale nemůžu než konstatovat, že hrát umí, a že jeho charisma je pořád poměrně ohromující.
A co otázka i problém tudíž zbude jen to, zda by nebylo etičtější propůjčovat takové charisma i dál spíš hlavnímu hrdinovi seriálu Mission: Impossible.
Ať totiž byl Barry Seal jakýkoli, Cruise z něj dnes dodatečně stvořil ikonu, která je skutečnosti vzdálena asi tak milion světelných let. Navzdory vší předchozí chvále o tom nepochybuji.


Barry Seal: Nebeský gauner. USA 2017. Scénář Gary Spinelli. Režie Doug Liman. Hrají Tom Cruise, Domhnall Gleeson, Sarah Wrightová, Ronald Reagan a další. 114 minut.

Trailer

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 29 Srpen 2017 13:32 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB