Národní divadlo začíná novou sezónu

Email Tisk PDF

Národn_divadloScény národního divadla připravily pro nadcházející sezónu nová představení i osvědčenou klasiku. Národní divadlo uvede dvě baletní premiéry, čtyři operní premiéry a osm premiér činoherních.

Nová sezóna je poznamenaná výraznou změnou a to je sloučení Státní opery Praha a Národního divadla. To znamená, že dojde k vybudování jednoho baletního souboru a jednoho souboru operního se dvěma orchestry a dvěma sbory.

„Až do konce této sezóny to diváci zaregistrují jen stěží, neboť divadelní sezóna v obou institucích proběhne ještě odděleně, i prodej vstupenek bude stejný jako doposud. Až teprve v sezóně 2012/2013 dojde k výraznějším změnám v naší komunikaci s divákem," říká Ondřej Černý, ředitel Národního divadla, v rozhovoru pro zářijové číslo časopisu ND. „První vlaštovkou těchto změn bude podoba předplatného na sezonu 2012/2013, kterou představíme v jarních měsících příštího roku," dodává.

První operní premiérou bude nové nastudování tradiční opery Antonína Dvořáka Jakobín. Hudebního nastudování se ujal šéfdirigent orchestru Tomáše Netopil a režie Jiří Heřman. 14. ledna 2012 uvede ND světovou premiéru díla Marka Ivanoviće Čarokraj. Dílo je inspirované oblíbeným románem anglického spisovatele Geralda Durrella Mluvící balík. V české premiéře bude dále připravena opera Gloriana jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století Benjamina Brittena. Opera pojednává o komplikované lásce Alžběty I. k Robertu Devereuxovi, hraběti z Essexu. Královna ačkoli ho velice miluje, odsoudí ho k smrti. Hraje plná rozporuplných citů, kdy se královna musí rozhodnout, jestli bude milující ženou nebo pevnou vládkyní. Pro fanoušky opery budou připraveny i koncerty, na kterých vystoupí Magdaléna Kožená a Eva Urbanová.

ScénaCo se týče baletu, tak ND uvede večer Christophera Bruce, britského choreografa a umělce, který se v minulosti jako dlouholetý šéf zasloužil o zářivý rozkvět a nezaměnitelnou tvář slavného Ballet Rambert v Londýně. Dále bude uvedena česká premiéra Šípkové růženky, která je v novém nastudování dílem choreografa a režiséra Javiera Torrese. Věhlasný baletní titul s hudbou Petra Iljiče Čajkovskeho se po letech opět objeví v ND, ale v zcela novém kabátku.

Činohra představí premiéry her Ohrožené druhy, Král Lear, Deváté srdce, Enron, Figarova svatba, Má vzdálená vlast, Karla a Nosorožec. Národní divadlo nachystalo pestrou směsici představení, které překvapí zvučnými jmény i nečekaným zpracováním. Hry jistě uspokojí i toho nejnáročnějšího diváka. Všechny scény Národního divadla, včetně nově přiřazené Státní opery, budou mít, co nabídnout.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz