Philip Giraldi čelem proti západní lži o Sýrii

Email Tisk PDF

Giraldi Philip foto yoputubePhilip Giraldi není jen tak někdo. Jde o jednu z nejvýznamějších postav někdejšího nejvyššího vedení CIA ( více o něm v jeho rozsáhlém profilu na Wikipedii), absolventa dvou univerzit (chicagské a londýnské), poradce prezidentského kandidáta Rona Poula z r. 2008 a proslulého novináře, jehož články ovlivňovaly, či ovlivňují, rozhodování hned několika amerických prezidentů zvlášť pokud šlo, či jde, o jejich politiku na Středním východě.

 

 

 

Vzhledem k tomu, že právě v tomto regionu je Philip Giraldi doma (roky zde jako pracovník CIA působil a plynně hovoří turecky, italsky, německy a španělsky), byl jmenován předsedou významného Výboru pro národní zájem, jehož úkolem je navrhovat vládě, jak má postupovat při řešení politických otázek právě v této oblasti.

To všechno se o Philipu Girladim ve Wikipedii dovíte. Zatím tam ale není to neaktuálnější, že Girladi je též odvážným a čestným mužem, který se na Západě snad jako jediný z významnějších politických figur odvážil postavit lžím celého západního světa o posledních událostech v Sýrii.

Zde je pětiminutový výsek ze 14 minutového interview, které Giraldi poskytl na Scott Horton Show a jež zveřejnil web Counter Punch.

 

Scott Horton: Vítám vás v našem programu, pane Giraldi. Takže co nám k momentální situaci v Sýrii řeknete?

Philip Giraldi: Slyším ze zdrojů zde, přímo na území Středního východu, že lidé, důvěrně seznámeni se zpravodajskými informacemi, tvrdí, že řeči, podle nichž syrská vláda či Rusové použili chemickou zbraň proti nevinným lidem, jsou podvod. Zpravodajové totiž potvrzují to, co Rusové uvádějí už od páteční noci, že totiž syrská letadla zasáhla sklad, ve kterém AL-Kájda uchovávala chemikálie, které po zasažení pumami explodovaly, což si vyžádalo lidské oběti. Názor všech zpravodajců je v této záležitosti jednotný. A jak lidé z armády, tak zpravodajských agentur, kteří tuto pravdu znají, jsou teď z věcí, jak se až dodneška vyvíjí, docela paf, protože zvlášť prezident Trump zkreslil to, co se už měl dřív dovědět – ale možná se to nedověděl – a ti lidé z CIA i armády se teď obávají, že se věci ubírají k bodu, který se snadno může obrátit v ozbrojený konflikt.

Scott Horton: Řekněte mi, prosím, vše o zdrojích, ze kterých jste své informace získal.

Philip Giraldi: Jistě. Jsou to zdroje, které stojí na samém vrcholu armády a zpravodajských agentur. Jsou to lidé, kteří jsou pracovně umístěni zde na Středním východě, buď v armádě, nebo ve zpravodajských agenturách, a jsou se zpravodajskými fakty dobře obeznámeni. A jsou to též lidé, které velmi udivilo, jak s celou touto záležitostí nakládá administrativa a jakou hru s ní hrají média. A řeknu vám též, že v několika případech uvažují tito lidé dokonce o tom, že se svou pravdou půjdou na veřejnost, aby tak věc uvedli na pravou míru. Protože tím, jak se dnes interpretuje, jsou pobouřeni.

Scott Horton: takže současní činitelé CIA chtějí v těchto dnech vystoupit na veřejnost?

Philip Giraldi: Ano, protože je irituje směr, kterým se celá ta věc pohybuje kupředu. Šlo o útok konvenčními zbraněmi – bombami. A ty bomby vznítily chemikálie, které tam uložily teroristické skupiny spojené s Al-Kájdou.

Scott Horton: Říkáte, že se ta věc pohybuje kupředu. Jak rychle:

Philip Giraldi: Opravdu rychle. Podle všeho znepokojení mezi lidmi, zde na místě, vychází z toho, že Bílý dům zvažuje cosi, co by mu umožnilo učinit další kroky proti syrské vládě. Co by to ale mělo být, nikdo neví. Ale Trump včera vyslal o čemsi takovém jasný signál – a stejný vyslal i náš představitel v OSN – a to  když oba hovořili o údajném hyenizmu údajného syrského plynového útoku. Trump mluvil o překročení hned několika červených čar, a lidé z armády a zpravodajských služeb zde mají obavy, že tohle všechno bude ještě dál eskalovat. Přitom mějte na paměti, že Asad přece neměl absolutně žádný motiv, aby plynem zaútočil. Naopak, měl motiv dělat všechno opačně, než mu dnes Západ připisuje. Vždyť před nedávnem Trump prohlásil, že už není důvod, aby Asad odešel, což byla pro syrského prezidenta obrovská výhra. A aby poté zničehonic obrátil a 48 hodin po Trumpově prohlášení zaútočil chemickou zbraní, neodpovídá žádnému logickému scénáři. A pokud jsem o nějakých jiných slyšel, jsou naprosto směšné.

Podle Wikipedie a interview Philipa Giraldiho na Counter Punch zpracoval Lubomír Man

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 


Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB