Smrt si nevybírá

Email Tisk PDF

Soukromé letadlo se šéfem francouzské společnosti Total Christophem de Margerie a třemi členy posádky se včera na moskevském letišti Vnukovo srazilo s pojíždějícím sněhovým pluhem, jehož řidič byl – jak oznámily ruské úřady – opilý. Opilec je nezraněný, ostatní zemřeli. De Margerie se vracel do Paříže z jednání v Moskvě o nespecifikovaných investičních aktivitách koncernu Total v Rusku.Asi si těžko lze představit nesmyslnější a zbytečnější smrt. Ale ta si, jak známo, nevybírá. Občas sleduji seriál Letecké katastrofy. A ten nabízí takových událostí opravdu hodně. Byl jsem v létě roku 2002 v Německu na nějakém obchodním jednání, když je objevila zpráva o srážce dvou letadel na pomezí jižního Německa a Švýcarska. Dvě velká letadla – Tu-154 Baškirských aerolinií a B-757 společnosti DHL – letěla ve stejné výšce přímo proti sobě, až do sebe narazila. Celkem 71 obětí, z toho 46 dětí, které letěly do Španělska na prázdniny.

V německých novinách se tehdy objevily titulky o ruském šrotu, který padal z nebe. Vyšetřování ukázalo, že chyba byla na straně švýcarského dispečera společnosti Skyguide, který nesledoval řádně provoz. Dokonce odmítl upozornění baškirského pilota na hrozící srážku a přikázal mu pokračovat ve stejné výšce. Tragédie pokračovala, protože muž, kterému v letadle zahynula manželka a dvě děti, dispečera po čase vyhledal a zabil.

Vyšetřování srážky na vnukovském letišti určitě ukáže po nějakém čase na všechny příčiny. A vyšetřovatelé nepochybně navrhnou opatření, jak tomu do budoucna zabránit. Život těm čtyřem to samozřejmě nevrátí. Poučení? Snad jen, že naše - ó, tak vyspělá - civilizace nás nikdy neochrání před selháním jednotlivce. Před opilcem za volantem sněhového pluhu, dispečerem, který nezvládá svoje zatížení, unaveným řidičem kamiónu, který přejede na dálnici do protisměru, psychicky narušenou ženou s nožem v ruce…. Mám pokračovat?

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 22 Říjen 2014 05:25 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB