Zprávy, analýzy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Ismail Kadare: Palác snů

Čtení Neděle, 10 Prosinec 2017 10:59

Jedním z nejoceňovanějších, nejkritičtějších a lze říci i nejprovokativnějších románů albánského spisovatele Ismaila Kadareho (*1936) je jeho Palác snů z roku 1981.

Martin Patřičný: Milovník stromů a jejich zpracovatel

Art Neděle, 10 Prosinec 2017 06:39

Málo se ví, že existuje Den stromů a slaví se v říjnu a ve více jak 40 zemích světa ( viz ). Na internetu se praví, že tuto tradici v Čechách v nové době obnovili botanik Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný (vlevo na snímku), se kterým přinášíme rozhovor.

Milan Blahynka o básnické generaci pětatřicátníků

Miroslav Vejlupek Neděle, 10 Prosinec 2017 05:19

"Má kniha o generaci někdejších pětatřicátníků stále píšících je zcela jiná; je to jasně přiznávaná apologie. Nemá pošetilou ctižádost vynést jakýkoli konečný soud. Ten je věcí sudího jménem Budoucí čas. Ráda by jen oponovala - a vůbec ne ex offo - hloupým křivdám." Milan Blahynka: Byla jednou jedna... básnická generace takzvaných pětatřicátníků.

Lehce kriticky o Velké knize vtipu

Ivo Fencl Sobota, 09 Prosinec 2017 09:40

Mé dětství let sedmdesátých probíhalo provázeno obrázky podepsanými dvojicí Neprakta - Švandrlík a nebylo mi známo, že samo slovo Neprakta krylo v desetiletí předtím, ale i hloub v čase, úplně jiného scenáristu Bedřicha Kopecného (1913-1972).

Egon Bondy: Pracovní analýza a jiné texty

Čtení Sobota, 09 Prosinec 2017 09:27

 

Pracovní analýza (1969) představuje jednu z nejrozsáhlejších teoretických prací Egona Bondyho (1930–2007) a je vůbec nejrozsáhlejší prací, v níž se Bondy věnuje analýze tehdejšího politického systému.

Banka bank má strach: Není otázkou zda, ale kdy to přijde

Glosář Sobota, 09 Prosinec 2017 07:34

Ryba vždycky páchne od hlavy. Takže když se banka všech bank ozve, že má strach o osud světové ekonomiky, něco tu evidentně bude prohnilého.

Recenze: O hodnotách

Recenze Sobota, 09 Prosinec 2017 07:06

Velmi potřebná reedice, tak by se dalo nejstručněji charakterizovat nové vydání zásadní publikace prof. Stanislavy Kučerové, letošní devadesátnice, emeritní děkanky Pedagogické fakulty MU Brno. Kniha nese jednouchý a všeříkající název Člověk – hodnoty – výchova. Přeloženo do delšího souvětí: Jaký význam má pro člověka vytváření hodnotových vzorců a jak se na něm může podílet výchova. Nebo také: Kam se dnes (podotýkám, kniha byla poprvé vydána už v r. 1996, ale její závěry neztratily nic na platnosti, spíše naopak) vytratily základní a až donedávna nezpochybňované etické a hodnotové etalony a kam se řítí svět, když se neřídí hodnotovými vzorci?

Čínský polibek

8. den Sobota, 09 Prosinec 2017 07:05

Když se cestovatel podívá prosklenou stěnou pokoje v luxusním pekingském hotelu Regent na západ, vidí červené střechy Zakázaného města. Stavbou nejvýše položenou je Pavilon desetitisíce pramenů na Uhelném pahorku. Poslední císař dynastie Ming měl styl. Orientu je prostě vlastní smysl pro význam gesta.

Tereza Spencerová: Palestinský stát bude mít ke svému vzniku stejně daleko s Trumpem nebo bez Trumpa

Rozhovory Sobota, 09 Prosinec 2017 07:01

V Evropě je řada „uprchlíků“, které v Sýrii raději ani nechtějí zpět, vyzvěděla Tereza Spencerová v Damašku i jiných městech Sýrie.

Rudolfínské ozvěny

Domácí Pátek, 08 Prosinec 2017 12:25

Zítra to bude dvacet let od známého projevu prezidenta republiky Václava Havla v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Prezidentova slova část veřejnosti přijala a naopak se dočkala značné kritiky od tehdejšího premiéra a předsedy ODS Václava Klause.

O divadle, které je Bílé, o reklamě na poezii a krvavém kohoutu

Divadlo Pátek, 08 Prosinec 2017 10:16

Před několika dny jsem napsala básničku, kde se zmiňuji o rozlitém podmáslí. Končí veršem – teče a hluk je bílý. Je to synestézie, míchají se zde smysly, hluk tady není ke slyšení, ale k vidění. Ostravský soubor Bílé divadlo to má naopak. Těžko na něm najít bílou barvu, snad jen na košilích herců, zato slyšet je ho dostatečně. (vlevo fotografie z Bílého divadla)

Jeruzalém a o čem se nemluví

Komentáře Pátek, 08 Prosinec 2017 09:53

 

Mnohdy je podstatně důležitější to, o čem se mlčí a nemluví, než to co bylo zveřejněno. Plně to platí i pro složitou situaci Jeruzaléma a vyhlášení samostatného státu „Palestina“.

#Zachraňte Al-Quds. Arabové a muslimové sebekriticky

Svět Pátek, 08 Prosinec 2017 09:38

 

Desetiletími byl Jeruzalém neuralgickým bodem v předlouhých izraelsko-palestinských jednáních o míru. Palestinci si přejí, aby východní část tohoto města se stala hlavním městem jejich státu, zatímco Izrael Jeruzalém považuje za nedělitelné odvěké své hlavní město. Americké rozhodnutí přerušilo desetiletí trvající politiku USA o tom, že o statusu města je třeba rozhodovat v jednání s Palestinci.Výběr

Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB