Http://www.Automobilovedily24.CZ

Beletrie k poučení

Recenze Pondělí, 19 Únor 2018 10:12


Nebrala jsem tu brožurku s názvem Manifest (ne)přizpůsobivosti do rukou se zvláštním potěšením. Říkám brožurku, neboť tak nějak formátem i úpravou působí. Vzala jsem ji ke čtení proto, že znám autora, Filipa Šimečka, je ročník 1985, svěží mladý muž, pedagog, bývalý knihkupec, publicista.

Sága Rajko Dolečka

Ivo Fencl Pondělí, 19 Únor 2018 09:53


Loni bohužel zesnulý profesor Rajko Doleček (1925-2017), na něhož před pár dny zavzpomínal i profesor Václav Klaus (viz ZDE), byl bezesporu zajímavý, charismatický chlap. A přenesu-li se v myšlenkách do vlastního dětství, jak bych nemohl téhož džentlmena opět a opět sledovat na televizní obrazovce v populárním seriálu Nebezpečný svět kalorií. Ne, neměli jsme v socialistickém Československu roku 75 slavnějšího lékaře, to říkám úplně bez ironie, a dokonce ani taktéž známý MUDr. Miroslav Plzák se jeho magnetismu dost nepřiblížil. Tak to aspoň já vidím.

Erasmus podporuje mezinárodní vzdělávání v Česku už 20 let

Evropské vzdělávání Neděle, 18 Únor 2018 13:46

V letošním roce slaví Česká republika 20 let od zapojení do evropských vzdělávacích programů Erasmus a Mládež. Za tu dobu využily možnosti studia, odborné praxe a dobrovolnictví v zahraničí desítky tisíc studentů, dobrovolníků a zaměstnanců z různých vzdělávacích institucí a neziskových organizací.

Rodica Doehnertová: Hotel Sacher. Příběh jednoho pokušení

Čtení Neděle, 18 Únor 2018 11:19

Vídeň roku 1892. Majitel Hotelu de l´Opera, který se za několik let bude nazývat Hotel Sacher, umírá. Anna Sacherová je však odhodlána po nenadálé manželově smrti pokračovat ve vedení hotelu.

MeToo

8. den Neděle, 18 Únor 2018 11:08

Po celou životnost svých aut parkuji na ulici. Od chvíle, kdy jsem získal řidičský průkaz, nepochyboval jsem, že největší nebezpečí mně jako řidiči a autu, ve kterém jedu, hrozí při pohybu na vozovce. Mýlil jsem se.

Fotoblog Fr. Dostála: Exekuce vlevo i vpravo

František Dostál Neděle, 18 Únor 2018 11:05

Jeden exekutor, co si nějak pomohl k hodně moc milionům, si má najednou odsedět jedenáct let. Něco se mu si nepovedlo.

Jihočeské povídky a povídání

Miroslav Vejlupek Neděle, 18 Únor 2018 07:22

Není to výročí bůhvíjak výrazné, ale i těch deset let právě letos uplynulých od vydání knihy Jihočeské povídky a povídání, kterou Bohumilu Radovi (*1950) vydalo nakladatelství Karmášek, je dobrou příležitostí přečíst, nu - pokochat se literaturou, která doslova polaská.

Christopher Hitchens: Bůh není veliký

Čtení Sobota, 17 Únor 2018 10:00

Kniha od autora označovaného za jednoho z nejskvělejších novinářů naší doby (London Observer), v níž diskuze o úloze náboženství ve veřejném životě získává zcela novou podobu.

Ani letos nebudeme ochuzeni o nejkrásnější české knihy

Literatura Sobota, 17 Únor 2018 07:43

Již 53. ročník soutěže Nejkrásnější české knihy zná své nominované. Mezinárodní odborná komise vybírala od 8. do 13. února z celkových 255 knih, které do klání o prestižní titul poslali designéři, umělecké školy, kulturní instituce a nakladatelství. Na tiskové konferenci v Malé vile Památníku národního písemnictví je 14. února přítomným novinářům představili předseda technické komise Josef Sedláček, vedoucí Knihovny PNP Alena Petruželková, předsedkyně výtvarné komise Pavla Pauknerová (teoretička grafického designu působící na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze), tajemnice soutěže NKČR Eliška Boumová a jeden z členů výtvarné komise, německý grafický designér Torsten Köchlin (viz níže fotografie).

Tereza Spencerová: Ruská krev v Sýrii a západní lhář

Rozhovory Sobota, 17 Únor 2018 07:39

„Ano, zdá se, že nějací ruští žoldáci v Sýrii americkými bombami a raketami opravdu zabiti byli. A byla to nejspíš první ‚ruská krev‘, kterou Amerika v Sýrii prolila. Ale zatímco ruští nacionalisté, kteří by si to s Amerikou nejraději ‚rozdali bez rukavic‘, měsíc před prezidentskými volbami čísla přifukují a mluví až o šesti stech mrtvých, Kreml ani nedutá a tváří se, že se ho to nijak netýká, neb se soukromou armádou přece nemá nic společného.

Czexit?!

Glosář Sobota, 17 Únor 2018 07:11

 

Aktuálně se u nás rozehrála taková hra: Uměle si vyrob a zastřel svého nepřítele. Tím uměle vygenerovaným nepřítelem se pro jistou část společnosti stal Czexit. Tohle není text ani na podporu Czexitu, ani proti němu. Tohle je o uvádění mýtů na pravou míru.

Kus ze-mě keramičky Jany Mikyskové

Jan Dočekal Pátek, 16 Únor 2018 17:07

 

K nejstarším řemeslným dovednostem člověka patří keramika. Má historií započatou v pravěku. K její užitkové formě pak esprit keramiků a sochařů přidal formu uměleckou. Rozvíjené spolu s technickými možnostmi a posilované proudem tvůrčího umu svých původců, jdou obě formy dějinami. Svědčíce o potřebě a oblibě u člověka přítomnosti, žijí dosud. Snad s dobrou vyhlídkou do budoucna. (vlevo Jana Mikysková. Foto: Jan Dočekal)

Nová kniha Miroslava Zikmunda (a nejen od něj)

Ivo Fencl Pátek, 16 Únor 2018 12:07

 

„Patrně jsem jediný žijící Čechoslovák, který stál vedle živého Masaryka. A taky mu byl na pohřbu.“

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB