Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Stesk po Sherlockovi

Literatura Úterý, 23 Srpen 2016 07:16

Měl zemřít 4. května 1891 v „rozeklaném jícnu“ Reichenbašských vodopádů ve švýcarském kantonu Bern. Byl však přivolán znovu k životu. A od té doby je, jak se zdá, nesmrtelný.

Stanislav Komárek: Mimikry a příbuzné jevy

Čtení Úterý, 23 Srpen 2016 07:11

V krátké době získávají Spisy Stanislava Komárka, které vydává nakladatelství Academia, další svazek. Po esejích a úvahách z cest (Země spatřené), které vyšly ani ne před dvěma měsíci, přichází třetí, modifikované a doplněné vydání studie Mimikry, aposematismus a příbuzné jevy. Mimetismus v přírodě a vývoj jeho poznání (poprvé vydal Vesmír v roce 2000, podruhé Dokořán roku 2004). „Kniha je v celosvětovém měřítku jediným komplexním zpracováním dějin výzkumu mimetických jevů v přírodě a interpretace vnějšího habitu živých organismů obecně,“ čteme v předmluvě.

Fotoblog Fr. Dostála: Hej Šustře, mysli bystře!

František Dostál Pondělí, 22 Srpen 2016 09:27

Tví podřízení „botičkáři" s myšlením mají problémy. Pohlížel jsem na „botičkáře", který na Václavském náměstí zjistil, že řidička auta přetáhla parkovací dobu asi o dvacet minut, a tak jí zastrčil lístek nikoliv na stranu řízení, ale za pravý stěrač.

Jan Tesař a Jan Příbaň: Zač jsme bojovali?

Civilizace Pondělí, 22 Srpen 2016 08:10

Co dnes říkají někdejší oponenti bývalého režimu? Jak kteří. Lékař Jan Příbaň a historik Jan Tesař, dva z několika přežívajících někdejších účastníků tzv. ideodiverzního centra kolem časopisu Dialogy, který vycházel jako „západní samizdat“ v 80. letech v Paříži a byl vlastními prostředky dopravován do Československa, v rámci příprav výročního setkání své skupiny komentují současné dění.

U knihovny s Petrem Bílkem č.32

U knihovny Pondělí, 22 Srpen 2016 07:48

Ludvík Němec: Odpustky pro příští noc (Druhé město 2015)

Dagmar Stryjová: Alois Hudec – mistr kruhů

Čtení Pondělí, 22 Srpen 2016 07:37

„Pro mě je naším největším sportovcem historie sokolský gymnasta Alois Hudec. To, jak vyhrál na kruzích na olympiádě v Berlíně, nic nepředčí,“ řekla před časem Věra Čáslavská. Od Hudcova velkého olympijského triumfu letos uplynulo osmdesát let. Dagmar Stryjová ve své knize ovšem podrobně vypráví celý životní příběh předposledního z devíti dětí rodiny tkalce z malého městysu Račice nedaleko Vyškova na Moravě.

Theofil Halama v roce 2015 a ještě dříve

Miroslav Vejlupek Neděle, 21 Srpen 2016 12:31

„Nedojde Zhroutí se / shodovali se kloni když vnoučata / opakovala dvouslabičná slova a život / zdálo se už splnil / svůj účel //Zde leží Dříč // navrhovali na epitaf // To byly Vánoce kdy dudy vřeštěly jak lišky / chycené v pasti / a roboti poprvé vyslali Civilizaci výstrahu / pod jakou by se styděla podepsat / děvka //Veršů jak písku na břehu mořském/z jehož přesypů tu a tam vyčníval // obrazný pahýl // Co více dalo se čekat od slunce poznání /(když šlo o celý vesmír) / s megazásobou samočinnosti / i když se jednalo o pouhý // POCIT // Stejně jsme potom přistupovali na všechno / jen aby nám na záda nebyl přiškvařen cejch // umělých oveček ze Skotska“ (Theofil Halama: Globální vesnice).

Zdeněk Zbořil: Dnes už je to všechno jinak

Domácí Neděle, 21 Srpen 2016 11:40

 

Snad se to nikoho nedotkne, bude-li tato vzpomínka trochu osobní. Okolo letošního 48.výročí srpna 1968 se totiž  dovídám o událostech, o kterých jsem si myslel, že nikdy nebyly,  lidé vedou řeči o věcech, se kterými nemohli přijít do styku a vzpomínají na to,  co neviděli a dokonce o tom neslyšeli  od přímých svědků, ale od někoho, kdo vše viděl ze zadních řad historického divadla  malých forem, kterým rok 1968 v Československé socialistické republice byl.

Optimistický pohled na problém bezdomovectví

Ivo Fencl Neděle, 21 Srpen 2016 07:57

Po ztrátě zaměstnání a úmrtí manželky přichází Robert o většinu majetku. Nechá se k tomu všemu i rádoby odborně zaškolit do tajů hracích automatů, což sledujeme detailně. Hle. Sotva má Robert pocit, že si s dotyčnými vehikly na peníze poradí, ba dokáže je ukočírovat a následně i oškubat, vrhá se do víru her a sázek. - Výsledek? - Očekávatelný.

Ingrid Desjoursová: Její život v očích panenky

Čtení Neděle, 21 Srpen 2016 07:50

„Mistrovský psychologický thriller, v němž autorka manipuluje nejen svými postavami, ale i čtenáři. Machiavelistický, mrazivý, omračující. Už se nikdy nebudu na žádnou panenku dívat stejně,“ tak ohodnotil román belgické autorky jeden z literárních blogerů.

Nosit kolty?

8. den Sobota, 20 Srpen 2016 07:19

Je znát, že prezident Miloš Zeman už dlouho nejel žádnou českou hromadnou dopravou. Projevuje se i to, že nezakusil standardní provoz na pozemních komunikacích bez houkaček a doprovodu. Uniká mu proto, kolik magorů se vyskytuje v jedné jediné tramvaji, zapomněl, jak mnoha občanům planou oči vztekem a nespokojeností a jak jen s krajní námahou zvládají svou agresivitu. Jako by nestačila auta vydaná nerozvážně do rukou Čechů, doporučuje hlava státu, aby se občané ozbrojovali.

Tereza Spencerová: Strašná pravda o Merkelové

Rozhovory Sobota, 20 Srpen 2016 07:12

Pokud je to všechno reálné, tak z toho trochu běhá mráz po zádech. Za velké peníze si koupily nejen Hillary Clintonovou, ale i unijní politiku, soudí Tereza Spencerová ve svém pravidelném shrnutí týdenních událostí. Reaguje tak na únik dokumentů dokazujících aktivity nadací spjatých s Georgem Sorosem. Rovněž upozorňuje na další posun Turecka směrem od Západu a odpovídá na často opakované teze o „zpolitizovaných“ olympijských hrách v Riu.

Proběhne měnová reforma?

Glosář Sobota, 20 Srpen 2016 07:08

Chcete klepnout přes ruku? Dejte si peníze do banky. Ti, kdo „řídí" ekonomiku, se totiž rozhodli, že už je načase každý dobrý skutek řádně potrestat a šetřílkům pěkně přistřihnout brčka.

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz