Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Co najdete nového v Literárních novinách č. 11

Offline Čtvrtek, 27 Říjen 2016 13:40

Krize? Úpadek? Válka? Jaká bude cena za zítřek? Tak se zeptala redakce několika politiků a politologů. Čtenáři budou moci na základě jejich odpovědí usoudit, jak dopadne syrská krize nebo zda má smysl ještě mluvit o demokracii v Evropské unii.

 

 

 

Tucet nových studií o díle Jaroslava Haška

Ivo Fencl Čtvrtek, 27 Říjen 2016 08:33


Brněnský naratologický kroužek a Akademie věd letos laskavě podpořily Lubomíru Doležalovi připsaný sborník Fikce Jaroslava Haška, sestavený Františkem A. Podhajským okolo jeho dvou studií Ediční historie a kompozice Dějin strany mírného pokroku v mezích zákona a Jaroslav Hašek a literární věda. Tucet kapitol knihy vytvořilo jedenáct autorů včetně perspektivního filmového historika Radomíra Douglase Kokeše, který je spolu s Podhajským a Alešem Merenusem (chcete-li Merenem) spoluautorem Úvodní poznámky.

Studentský film? To je někdy víc než celovečerní

Film Čtvrtek, 27 Říjen 2016 07:05

Na studentské filmy, obzvlášť na cvičení prvních ročníků, se často pohlíží skrz prsty a pokládají se za pokusná díla. Ale co když se předloží pozoruhodné filmy jako v případě dvou režisérek, které studují na FAMU? Co s tím?

Vymaní se Filipíny s pomocí Číny z amerického „vodítka“?

Svět Čtvrtek, 27 Říjen 2016 06:20

Návštěva filipínského prezidenta Rodriga Duterteho v Pekingu byla podle jeho vlastních slov „historická“ a podle mnohých rovnou převratná, protože se stala možná největším politickým obratem v jihovýchodní Asii od vietnamské války.

 

Dientsbier je v Pražské kavárně – definitivně!

Komentáře Středa, 26 Říjen 2016 13:07

Pražská kavárna a sociální demokracie, to původně to byly dva proudy jedné řeky. Tekly si každý zvlášť a neměly toho mnoho společného. Jeden tekl podél pravého břehu, druhý podél levého břehu, a že to tak snad zůstane až na věky, naznačoval např. jejich prudký svár o americký radar v Brdech. Pražská kavárna (PK), se za něj prala jako divošský kmen o ukradený totem, a sociální demokracie, ústy Lubomíra Zaorálka, tvrdě oponovala: „Ne, zbavili jsme se jedné armády na svém území a nebudeme sem tahat druhou!“

Oblíbený cíl: Zeman

Miroslav Pavel Středa, 26 Říjen 2016 11:57

 

Je to jak z učebnice pro pokračovací kurz politických technologů. Téma: Jak poškodit věrohodnost politika, který tak nějak nezapadá. Miloš Zeman. Můžeme si o něm myslet,co chceme, ale prostě nezapadá. A co je ještě horší, má podporu nejméně poloviny obyvatel České republiky, kteří jsou oprávněni v přímé volbě dát hlas pro prezidentského kandidáta podle vlastního výběru.

Maločeský skandál

Komentáře Středa, 26 Říjen 2016 11:12

Řád Tomáše Garrigua Masaryka je vyšším státním vyznamenáním České republiky. Prezident republiky jej uděluje nebo propůjčuje osobám, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv. Tak praví Wikipedie. V posledních letech jsme si již zvykli, že s přibližujícími se daty udělování tohoto ocenění se v médiích začnou objevovat negativní informace o nominovaných a kritika prezidenta republiky.

Ještě na jednom dýchánku s doktorem Kukalem

Ivo Fencl Středa, 26 Říjen 2016 11:04

Docent Zdeněk Kukal je známý oceánolog, se kterým bych nejraději sepsal celou knihu otázek a odpovědí. Ale píše své, nelze jej přehnaně rušit. Literární noviny s ním hovořily už také ZDE.

12+12: Nahlas!

Literatura Středa, 26 Říjen 2016 10:38

Poslední říjnový týden se v tuzemských knihkupectvích nese ve znamení audioknih. Druhý ročník akce Audioknihy NAHLAS! nabízí dvanáct premiér a stejný počet starších titulů, které si zaslouží připomenutí. Každý, kdo si do 30. října zakoupí některý z premiérových titulů, získá nárok i některou z bonusových audioknih zdarma. Premiérové a bonusové tituly lze volně kombinovat, nezáleží na žánru ani vydavateli audioknihy. Kterou ze 144 možných kombinací si vyberete, je tedy skutečně jen na vás.

Jak zaškatulkovat Kusturicu

Film Středa, 26 Říjen 2016 09:10

 

Srbský režisér Emir Kusturica (na snímku vlevo) se náhle zčista jasna objevil v Praze na promoci jeho další knihy přeložené do češtiny nazvané Cizinec v manželství (v originále Sto jada). Podařilo se nám s ním krátce promluvit.

Michal Šanda: Masná kuchařka mistra řezníka z Nelahozevsi Antonína Dvořáka

Čtení Středa, 26 Říjen 2016 07:32

Životní osudy mistra řezníka z Nelahozevsi rámují kuchařku specializovanou na maso. Kromě receptů si v ní můžete přečíst, jak se v minulosti dobytek nakupoval a porážel, jak se maso rozděluje a u proslavených pokrmů je uvedena stručná historie jejich vzniku. Co by bylo, kdyby se Antonín Dvořák nestal hudebním skladatelem, ale pokračoval by v rodinné tradici?

Fotoblog Fr. Dostála: Vysoký výkvět do ještě vyššího IQ

František Dostál Úterý, 25 Říjen 2016 13:43

Je po nějakých volbách, kdy slyšíme zase roztodivné řeči, a nějací lidé se prý chtějí usadit na kopci, který se podle nich jmenuje Hradčany.

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz