Štěpán Steiger

Všichni jsou pro -- jen hlasovat pro to nemohou

Všichni jsou pro -- jen hlasovat pro to nemohou

Neděle, 11 Říjen 2015 06:37 Štěpán Steiger

V Česku lze zvyšovat vše. Budou zvýšeny počty policistů. Zvýšen bude rozpočet armády. Zvýšeny budou platy členů zákonodárných sborů, soudců, státních úředníků. Zvýšena bude i cena piva a cigaret. Mohl bych pokračovat jsou však dvě výjimky: nebude se zvyšovat počet přijímaných uprchlíků (důvod: překračují hranice přece ilegálně) a nelze zvýšit jednorázový příspěvek k důchodům. (Nenamítejte, že mi jako důchodci vláda od ledna 2016 přidá 40 Kč. Tento obnos totiž pohltí běžné životní náklady ještě dříve, než jej uvidím na papíře.)

Nejsme jako oni

Nejsme jako oni

Pondělí, 14 Září 2015 06:17 Štěpán Steiger

Island má plochu 103 000 km2 a 330 000 obyvatel. Česká republika je menší – je to pouhých 79 000 km2, zato v ní ovšem žije 10,5 milionu lidí. Nejsme tedy jako Islanďané.

Migranti, uprchlíci, běženci

Migranti, uprchlíci, běženci

Středa, 09 Září 2015 06:32 Štěpán Steiger

Mladý muž vystupoval z vlaku s rukama svázanýma igelitovou páskou. Ne, nebyl to zločinec, i když na něj – a na ostatní za jeho zády v chodbičce - čekal přede dveřmi vlaku policista. Mladý muž byl uprchlík (migrant, běženec), jako ti druzí, kteří „nezákonně“ chtěli projet Českou republikou na cestě do další země.

Všichni byli černí

Všichni byli černí

Pátek, 12 Prosinec 2014 18:02 Štěpán Steiger

„Amerika“ – tak říkáme Spojeným státům, byť jsou jen její částí – zažívá zvláštně bouřlivý podzim. Otevírají se staré „rány“ -- nebo přesněji řečeno, poněvadž se ty se nikdy úplně nezavřely, jen lidé nad nimi zavírali oči – a náhle jsou vidět i cítit.

Peníze a pohodlí

Středa, 03 Prosinec 2014 06:55 Štěpán Steiger

Rub bílé tváře

Sobota, 29 Listopad 2014 07:51 Štěpán Steiger

Letos 9. srpna zastřelil bílý policista v americkém Fergusonu (stát Missouri) neozbrojeného osmnáctiletého černoškého mladíka Michaela Browna.

Neptejte se ...

Sobota, 09 Červen 2012 07:09 Štěpán Steiger

„Právu se podařilo získat další část přepisů odposlechů z kauzy obviněného poslance Davida Ratha", můžeme se dočíst v Právu 7. tm. (Ovšem tyto nebo podobné věty o „zdařilém získání" části odposlechů nebo protokolů můžeme číst dnes nebo v jiný den v kterýchkoli novinách, a to nejenom v kauze Davida Ratha.) Neptejme se, jak se „podařilo získat" – autor článku to ví, patrně i mnozí redakční kolegové, zcela jistě šéf. Čtenáři se – možná – ptají, zajímala by je legálnost postupu při „získávání" takových podkladů (v této zemi to jistě nebylo zadarmo – v jiných krajích sotva také). Odpovědi – „přirozeně"- se nedočkáme. Na takové dotazy redakce obvykle neodpovídají vůbec. Je možné jenom se dohadovat.

KDYBYCH BYL OBYČEJNÝ KNĚZ...

Sobota, 31 Březen 2012 18:52 Štěpán Steiger

Původně jsem chtěl nazvat tyto poznámky Mlčeti zlato – neboť se týkají zlata, jež v podobě majetku chce vláda škrtů, zvaných úspory, vrátit církvím a církve je mlčky, bez zaujetí postoje (přirozeně kromě setrvávání na zásadě, že jim patří nejen to, co dostanou, ale vlastně mnohem víc), přijímají. Jenže mne předstihl kardinál Duka, arcibiskup pražský. Ve středu 29. března totiž prohlásil na konferenci v Senátu: „Kdyby se mě někdo zeptal, zda chci v době ekonomické krize církvím darovat šedesát miliard, tak bych, kdybych byl obyčejný kněz a ne pražský arcibiskup, také řekl ne."

STUDENTI A ROZTŘÍŠTĚNÁ SPOLEČNOST

Sobota, 10 Březen 2012 20:24 Štěpán Steiger

Pokud by německý sociolog Heinz Bude hledal další a čerstvý doklad pro svůj názor na „roztříštěnou společnost" – jak nejen on charakterizuje současný stav společnosti – našel by jej v právě ukončeném Týdnu neklidu českých studentů. Byli pouze další skupinou, jež se v této republice vzbouřila proti vládní politice rozpočtových škrtů, zvaných reformy. Předcházely protesty policistů, odborářů, lékařů – neklid je zkrátka obecný. Přesto všem těmto společenským skupinám je – kromě odmítání vládní politiky vůči jejich zájmům - společné jedno: každá z nich usilovala pouze o obranu svých vlastních zájmů a nehledala spojence. Přitom pohlížíte-li zvenčí, navíc se sympatiemi, na rostoucí tábor nespokojenců, musíte nutně dojít k závěru, že mají-li tyto (a další) skupiny uspět se svými požadavky, je menší než malá pravděpodobnost, že se jim podaří zvrátit vládní plány jednotlivě – v nejlepším případě ustoupí vláda v jednom bodě, nikdy nesplní požadavky jako celek. (Příklad: slib ministra Dobeše ve věci školného, nahrazený týž den plánem na zápisné.)

strana 1 z 3

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz