Josef Vít

Karibská krize

Pondělí, 15 Říjen 2012 09:13 Josef Vít

Letos uplyne padesát let od jedné z největších krizí z doby studené války. Někteří politici mluvili i o hrozbě jaderné války. S odstupem padesáti let je možno se podívat na tyto události, jak skutečně probíhaly. Během dvou týdnů, mezi 16. – 28. říjnem 1962, byl svět blíže k jaderné válce, než kdykoli předtím i potom. Faktem ale je, že tady u nás jsme o tom mnoho nevěděli. Žádné horečnaté reakce obyvatel, noviny ani televize lidi nestrašily jako v USA.

Dluhy

Středa, 10 Říjen 2012 13:22 Josef Vít

Články a přednášky paní Švihlíkové sleduji už dlouho mluví mi z duše. Po přečtení posledního článku „Já sám jsem počátek i konec všeho…“ jsem se rozhodl, že musím reagovat a bohužel nesouhlasit.

Ruská okupace 21. srpna 1968

Čtvrtek, 23 Srpen 2012 13:29 Josef Vít

Opět vzpomínáme, ale dnes už jinak než před lety. Nevidíme svět tak černo-bílý a srovnáváme. Bohužel - dnešek v takovém srovnání nevychází nejlépe. Ano, už můžeme veřejně říkat, že prezident je vůl, ale chleba proto levnější nebude. A ceny potravin rostou každým dnem. Za poslední dva roky asi cca o 20 až 30 procent. Chodím nakupovat, tak vím, že třeba olej stál 19 Kč, dneska 32. nebo hovězí. Ze dvou stovek na 5 až šest set. Obávám se, že biftek už asi neochutnám, i když za komunistů jsme ho měli dost často.

Před listopadem bych si nikdy nepomyslel, že řeknu „Měl jsem to štěstí, že jsem měl možnost žít v socialismu“.

A sovětská okupace k tomu přispěla. Mluví se o vojenské intervenci. Ano, přijeli k nám sovětští vojáci na tancích. Všichni víme, že Rusové neútočili na lidi, v podstatě se jen bránili.

451 stupňů Fahrenheita

451 stupňů Fahrenheita

Čtvrtek, 12 Červenec 2012 09:42 Josef Vít

ČT zařadila do svého programu mimořádně vynikající film na motivy románu 451 stupňů Fahrenheita. Tu knihu jsem četl před desítkami let a tehdy mi připadala příliš sci-fi. Nové uvedení filmu v dnešní době přišlo jako rána do vazu. Jak je možné, že autor před mnoha lety dokonale popsal dnešní společnost? Dneska se samozřejmě knihy nepálí, ale jinak všechno perfektně sedí.

Piráti na internetu

Neděle, 01 Červenec 2012 17:30 Josef Vít

Nedělní Otázky Václava Moravce sledujeme s mým přítelem pravidelně. Ne, že bychom se chtěli dozvědět něco objevného, ale abychom měli na co nadávat. Minulé otázky propagovaly pro mne zajímavé téma - pirátské stahování z internetu. Bohužel jsme museli přetrpět první část s naším premiérem Nečasem, který obhajoval odvolání ministra Pospíšila. Se staženým zvukem se dala tato část protrpět.

Peníze a dluhy

Sobota, 02 Červen 2012 13:20 Josef Vít

Peníze slouží jako prostředek směny. Používáme je ke směně za zboží nebo služby. Peníze většinou tiskne stát a jen ten byl jediný, kdo to mohl dělat.

Operation Unthinkable

Středa, 16 Květen 2012 11:09 Josef Vít

Je květen a opět vzpomínáme na konec války v roce 1945. Ale při všech oslavách bychom však neměli zapomínat, že každá událost má i své stinné stránky. Konec války a poražení hitlerovského Německa mělo i svoji stinnou stránku, o které se celých 60 let nemluvilo. Pravda vyšla najevo až teď po otevření amerických a britských tajných archivů, ve kterých byla celou tu doba ukryta, neboť to bylo něco tak nemyslitelného, že to muselo být utajeno.

Osvobození Plzně

Úterý, 08 Květen 2012 12:38 Josef Vít, Plzeň

Jako každý rok i letos Plzeň slavila své slavné osvobození americkou armádou. Po ulicích jezdily džípy a stovky nadšenců v amerických uniformách mávaly americkými vlajkami. Trochu mně to připomínalo Vlastu Buriana a jeho : "to bylo slávy - pan starosta gratuloval, bučely krávy".

V tom rumrajchu se tak trochu zapomnělo na to, že Plzeň už byla osvobozena den předtím. Pod vlivem událostí v Praze, kde obyvatelé již 4. května večer začali strhávat německé nápisy, došlo následujícího dne 5. května v Plzni v ranních hodinách k živelným lidovým akcím, které přerostly v povstání. Plzeňané pochodovali hlavními ulicemi za nesmírného nadšení a vykřikovali slávu Československé republice.

Malá abeceda politické ekonomie

Čtvrtek, 19 Duben 2012 08:58 Josef Vít

Nikdo nepochybuje o tom, že svět je v krizi, v největší krizi za celou dobu své existence. Je to totiž krize celosvětového hospodářského systému, který neví kam dál. Přesněji, ti co vládnou, nechtějí změnit svoje způsoby. Nemají žádné důvody je měnit, jsou spokojení. Nespokojení jsou jen ti, co mají vysoko do žlabu. A na těch nikomu nezáleží.

Celý ten problém vznikl před pár desítkami let, když se vlády zmocnili neoliberálové. Ti dali vznik zákonům, které oddělily finančnictví od ostatního hospodářství. Až do té doby bylo finančnictví závislé na hospodářství země. Banky financovaly růst ekonomiky a z toho měly své zisky. Ale ty se jim zdály malé. Proto bankéři vynalezli neoliberalismus. Ten „osvobodil" banky od ekonomiky země a umožnil jim vytvářet zisky přímo mezi sebou. Navíc zisky nezdaněné, protože finanční operace se nikde nezdaňují. Kšeftováním na burzách se dá vydělat víc a rychleji než budováním průmyslu. Nástup tatcherismu a reaganomiky přivedl svět na okraj propasti, ze které už kouká konec kapitalismu.

strana 1 z 5

Josef Vít

josef_vitPo absolvování vysoké školy v roce 1962 jsem nastoupil do Škodovky jako projektant. Vydržel jsem tam až do začátku devadesátých let než Škodovku vytunelovali. Ale brzy už jsem dosáhl důchodového věku a najednou přede mnou bylo mnoho volného času. Tehdy jsem objevil internet a poznal možnosti, které se přede mnou objevily.

O politiku jsem se zajímal vždycky a proto jsem začal psát politické články, které jsem publikoval. A poměrně s úspěchem. moje články publikuje mnoho webů. Jsem tak trochu rebel. Celý život jsem veřejně (a bez následků) nadával na komunisty. Dnes stojím nalevo.

Teď jsem se rozhodl pro vlastní stránky - blog, jak se dnes říká. A tak tady jsou mé vlastní stránky, kde mohu pokračovat ve své publikační činnosti.banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz