Jiří Kalát

Mustafá jako Mustafá

Mustafá jako Mustafá

Pátek, 04 Prosinec 2015 08:00 Jiří Kalát

Strávil třináct let za mřížemi v jedné z nejhorších věznic „svobodného“ světa jménem Guantánamo a proč? Chyba. Americká armáda i tajné služby si řekly „Mustafá jako Mustafá“ a jednoho Mustafu prostě zavřely na kubánském ostrově, kde se z něj třináct let vyšetřovatelé pokoušeli vytáhnout (jistě v souladu s mezinárodním právem) informace o jeho komplicích a spolubojovnících. Zřejmě neúspěšně, jak jinak, když to byl úplně jiný Mustafá, než kterého hledali.

Izrael se schová za vysoký plot

Izrael se schová za vysoký plot

Středa, 09 Září 2015 05:47 Jiří Kalát

Uprchlíci stojí na hranicích židovského státu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však do země běžence přijímat nechce. Bojí se, stejně jako řada dalších pravicových politiků. Opozice by je přijala, je to ale gesto spíše populistické, jelikož se tak stejně nestane. Izrael drží arabské, muslimské i křesťanské uprchlíky mimo své hranice od roku 1948, proč by nyní měl tuto politiku měnit?

Hladovkáři nejsou husy, nekrmme je násilím

Hladovkáři nejsou husy, nekrmme je násilím

Pátek, 04 Září 2015 11:11 Jiří Kalát

Když člověku vezmete jeho důstojnost, právo a svobodu, buď zemře (uvnitř) nebo se v tomuto ponižujícím stavu věcí vzepře. Zoufalé situace si vyžadují činy stejného charakteru a hladovka je jedním z nich.

Konvičkovy patálie

Konvičkovy patálie

Neděle, 23 Srpen 2015 18:52 Jiří Kalát

Takže stop! To se vážně nepoučíme? To opravdu nejsme schopni naučit se něco z naší minulosti? Musíme vše neustále opakovat, jako by knihy o historii neexistovaly? To krev tisíců a miliónů není dostatečně rudá a lepkavá na to, aby k našim mozkům přilepila elementární vědomosti? Kam nenávist směřovaná k jedné vybrané skupině, je jedno na jakém základě, šířená ústy či tiskem vede? Nevíme? Tak se vraťme na základní školu a přečtěme si pár učebnic dějepisu, příkladů jsou totiž plné.

I jedno upálené dítě ročně je dost

Pátek, 07 Srpen 2015 07:53 Jiří Kalát

Židovský terorista. Výraz, který mnohým nedává smysl. Přesto existuje a v posledních dnech zaplavuje média.

Mochtár Belmochtár je mrtvý. Znovu.

Středa, 17 Červen 2015 06:08 Jiří Kalát

„Terorista Pan Marlboro byl zabit při náletu,“ píší Novinky.cz. Už zase, ptám se?

Pokrytectví pivních „cestovatelů“

Sobota, 04 Duben 2015 05:22 Jiří Kalát

Pákistán, Omán, Libanon i další názvy některých států vyvolávají u mnoha Čechů odpor, strach a pohrdání. Přestože v nich nikdy nebyli a mnohdy ani neví, kde leží, považují je za nepřátelské, zlé a tamní obyvatele za vrahy a teroristy. Je zde však menšina, které se při představě návštěvy některé z výše zmíněných zemí zrychlí tep a do mozku se vyplaví adrenalin, ta kombinace dohromady zavelí prostě “JEĎ!”

Bude-li Bibi, nebude Palestina

Úterý, 17 Březen 2015 06:37 Jiří Kalát

Pokud ještě někdo pochyboval o plánech a záměrech nynějšího (a možná i budoucího) premiéra Izraele Benjamina Netanjahua, nyní již má jasno. Bibi s budoucím palestinským státem nepočítá.

Izrael buduje stále další překážky míru

Pondělí, 02 Březen 2015 06:34 Jiří Kalát

Osada, osady a osadníci. V rámci palestinsko-izraelského konfliktu tato slova nabrala nový a velice mlhavý význam. Někdo ho spojuje se slovy kolonie a kolonista, jiní v něm vidí ideu a romantiku prvních pionýrů osídlujících „neobydlenou“ západní Ameriku a přinášejících pokrok i civilizaci.

strana 1 z 11

Jiří Kalát

Jiří KalátObjektivita a pravda se těžko hledají ve zničených obydlích, na ukradených polích, vypálených strážnicích či bouřlivých barech Tel Avivu. Obě zmizely s časem a se všemi křivdami, které si obě strany způsobily. V Izraeli i Palestině jsem se je hledat pokusil, ale nalezl jen příběhy popisující jednu událost z různých úhlů. Byly tak děsivě rozdílné, že se mi chtělo věřit na paralelní vesmíry.

Motto: 

„Nic není černé, nebo bílé a ani s odstíny šedi si ve Svaté zemi nevystačíme."banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz