Trollové: včera v pohádkách, dnes na internetu

Email Tisk PDF

 

Jazykář 04 2016V pohádkách se můžeme setkat s různými kouzelnými bytostmi, jako jsou čarodějnice, lesní víly, čerti, vodníci, skřítci, ale také trollové. Výrazem troll se označují (zlovolné) pohádkové postavy velikosti trpaslíka či obra: Trollové v hrozivě vyhlížející skupině přecházeli chodbou, bručivě se spolu domlouvali a porovnávali velikost svých kyjů. Podle Nového akademického slovníku cizích slov i slovníků dalších bychom měli psát tento výraz se dvěma l, nezřídka se však vyskytuje i zjednodušený, počeštěný zápis trol: Věříte, že trolové existují? 

 

 


Trollové sídlí v horách a jeskyních, můžeme na ně však narazit i při brouzdání po internetu. Označují se tak totiž také provokatéři, kteří do internetových diskusí záměrně vnášejí negativní emoce, čímž znemožňují vést smysluplnou debatu: Trolla klasického znáte z internetových diskusí, je to označení pro člověka, který schválně provokuje ostatní diskutéry k agresivním reakcím. Trollové jsou však někdy také šprýmaři, kteří si dělají legraci z dalších osob na internetu, zesměšňují je, využívaje při tom nezřídka jejich naivity či neznalosti: Falešný Jiří Ovčáček, který se skrývá za neméně falešným facebookovým profilem mluvčího prezidenta, „vytrolil“ moderátora „alternativního“ Svobodného vysílače.
Činnost trollů se označuje jako trolling nebo trollování (případně psáno také troling a trolování), podobně se užívá také sloveso trollit (trolit) a jeho odvozeniny, např. vytrollit (vytrolit). Slovo trolit nalézáme ve starších slovnících (Příruční slovník jazyka českého, Slovník spisovného jazyka českého), ovšem pouze jako variantu slova drolit: voda trolí kameny, země se trolí. Podobně může trolení označovat drobení do polévky, spojení trolení v údech se zase přikládá význam revmatické bolesti. Naproti tomu trollingem označují rybáři způsob lovu dravých ryb, při němž se nástraha po nahození do vody přitahuje tak, aby to rybu vyprovokovalo k útoku. Cíl rybářů i internetových trollů je tedy v zásadě stejný: vyprovokovat svou oběť k jednání, z něhož těží jeho iniciátor. Záleží však vždy na dané rybě a daném člověku, zda se na udičku chytne.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 29 Únor 2016 12:14 )  


Akademie Literárních novin

vás zve na kurz

Problémy současné češtiny

Kurz je určen všem těm, kteří denně pracují s naším rodným jazykem, nebo těm, kteří o něm rádi přemýšlejí a uvědomují si, jak se mění. Budeme mluvit o tom, jak se dnes mluví a píše, a zaměříme se i na to, proč se nám v jazyce něco nelíbí. Na příkladech konkrétních jazykových provinění proti správné češtině si ukážeme dnešní nejčastější chyby ve vyjadřování psaném i mluveném v úřednických, reklamních i mediálních textech.

3. prosince od 10:00 do 16:00 hod.

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

Telefon: 234 221 131

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB