Jan Dočekal

 Kus ze-mě keramičky Jany Mikyskové

Kus ze-mě keramičky Jany Mikyskové

Pátek, 16 Únor 2018 17:07 Jan Dočekal

 

K nejstarším řemeslným dovednostem člověka patří keramika. Má historií započatou v pravěku. K její užitkové formě pak esprit keramiků a sochařů přidal formu uměleckou. Rozvíjené spolu s technickými možnostmi a posilované proudem tvůrčího umu svých původců, jdou obě formy dějinami. Svědčíce o potřebě a oblibě u člověka přítomnosti, žijí dosud. Snad s dobrou vyhlídkou do budoucna. (vlevo Jana Mikysková. Foto: Jan Dočekal)

Poklona vyseknutá pořadatelům výstav „na venkově“

Poklona vyseknutá pořadatelům výstav „na venkově“

Pátek, 09 Únor 2018 16:13 Jan Dočekal

Většinu lidí, snad prý jich je až devět set devadesát devět promile, se nikdy nejde podívat na výstavu výtvarného umění, protože je to nezajímá. Zbývající jedno promile, věříme-li číslu statistiky, není s to vytvořit dav, který by učinil z výtvarných interiérů trvalé lidské shromaždiště. (vlevo: Stará radnice ve Žďáru nad Sázavou. V přízemí se nachází Galerie stejného jména. Foto: archiv autora)

Haiku na keramiku Jany Mikyskové

Haiku na keramiku Jany Mikyskové

Pátek, 02 Únor 2018 09:43 Jan Dočekal

 

 

Knižní místopisný dokument výtvarníka Vlastimila Tomana

Knižní místopisný dokument výtvarníka Vlastimila Tomana

Pátek, 26 Leden 2018 07:28 Jan Dočekal

 

Maloval obrazy a ryl grafiku s náměty krajiny domova. Psal verše, v jejichž formální úspornosti je hojnost obrazů z přírody a zrcadlení vlastní vnímavé duše s porozuměním lidským bytostem. Sestavoval knihy dokumentující slovem, časovými fotografiemi a kresbami ráz faktického života a charaktery lidí připoutaných k místu. Tak plynul hmotně zdrženlivý, leč duchovně bohatý život akademického malíře Vlastimila Tomana (19. února 1930 – 11. prosince 2015). (vlevo Vlastimil Toman, foto: Jan Dočekal)

Dagmar Benešová: Proměny; kniha fotografií objektů a veršů

Pátek, 19 Leden 2018 13:07 Jan Dočekal

 

Lze milovat věci?. Jak zbytečná je to otázka. Nepochybně je to možné. Intenzívně. V marši civilizace stále intenzívněji. Dříve tomu bylo tak, že člověk, přemýšlel-li o cestě k své nezávislosti, uvědomoval si nutnost, stát se individuem, jež bude stát za svým konáním, ponese za sebe plnou zodpovědnost. Dnes kdekdo dychtí, stát se entitou. Pátrá po možnosti vyproštění se ze závislosti na evidentním světě lidských činů. Vyhledává ponor do důvěrné spojitosti s věcmi. (vlevo Dagmar Benešová, foto: Jan Dočekal)

Novoročenky? Rozhodně ano!

Pátek, 12 Leden 2018 06:43 Jan Dočekal

 

Přejeme si vzájemně k Vánocům, popřípadě posíláme a přijímáme přání do nového roku. Novoročenka má nejčastěji podobu papírové kartičky nebo e-mailové zprávy. V sociálních sítích je zřejmě možné popřát souhrnně (současně všem i nikomu). Ale té možnosti nerozumím, proto ji dál s omluvou pominu. Zajímají mne výhradně přání adresná.

Nonsensové dušování se Miroslava Koupila

Pátek, 05 Leden 2018 07:32 Jan Dočekal

 

Když to bylo případné, výtvarník a básník Miroslav Koupil (narodil se před dvaašedesáti roky, absolvoval MU v Brně, kde získal doktorát z pedagogiky - fotografie vlevo Jan Dočekal) o sobě vícekrát napsal, že je: Ten, který má rád nonsensy, kaligramy a morseogramy. A dodejme, že je kreslí a píše.

František Dörfl 1934 – 2017

Pátek, 29 Prosinec 2017 14:52 Jan Dočekal

 

Ve středu 27. prosince zemřel v Jihlavě malíř, grafik a tvůrce objektů František Dörfl (vlevo - snímek Antonína Kanty). Bylo mu 83 let. Oznámil to předseda Spolku výtvarných umělců Vysočiny Pavel Toman, jehož byl František Dörfl zakládajícím členem.

Dvé sourodých ivančických výstav Josefa Bubeníka

Pátek, 22 Prosinec 2017 06:07 Jan Dočekal

Nestává se často, aby výstava obrazů současného autora byla následně přenesena z galerie v městském centru do společenského interiéru na sousedním náměstí. Přitom pouze z čirého zájmu pořadatelova. Stalo se v minulých podzimních týdnech v Ivančicích. Předmětem pohybu byla malířská díla Josefa Bubeníka.

strana 1 z 22

Jan Dočekal

Jan Dočekal

historik umění, výtvarník, publicista

* 12. července 1943 v Třebíči

Vyučil se frézařem, studoval dějiny umění a estetiky, byl dělníkem, technologem, reklamním výtvarníkem, obchodním ředitelem v tiskárně, učitelem výtvarné výchovy.

Vydal: Grafika Maxe Švabinského (Muzeum a galerie Dačice, 2001), Všední věci / Za prahem umění (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2004), Recenze Texty Rozhovory (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2005), Rozhovory 2005 – 2013 (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2014), je editorem knihy vzpomínek a básní Vlastimil Toman - Životní cesta (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2015).   

 banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB