Nejděsivější Kingův román Konec hlídky


King výřez přebalBlížící se premiéru už druhé vizuální adaptace románu To (1986, česky poprvé 1993) předjímá i ta upoutávka, ve kterém se říká: „Podle nejděsivějšího románu Stephena Kinga.“ A něco na tom je.

 


Ale děs neumíme měřit a třeba nedávno česky vydaný Konec hlídky je asi ještě děsivější. Nemohu jej proto ani zde doporučit každému a námětem jsou mimo jiné (ale hlavně) sebevraždy, co ale hůř, i sebevražedné epidemie. Tedy téma, které by při určitém uchopení samo mohlo způsobit podobnou vlnu.
Jistěže je to téma prastaré a sebevražda je ostatně minimálně podle Camuse jediným skutečným filozofickým problémem. Například i Veliký bůh Pan (1890–1894), dnes už klasický hororový příběh Arthura Machena, obsahuje kapitolu Sebevraždy a dotýká se tohoto problému, což ostatně i Stevensonův Klub sebevrahů (1878). Atd. Ale i tohle King možná překonal a domnívám se, King přebal Hlídkaže jednám správně, když závěrem těchhle řádků cituji jen Autorovu (závěrečnou) poznámku místo původně plánovaných sekvencí, předvádějících v účinné zkratce sebevraždy tlusté dívky a homosexuálního chlapce, kterým opovrhuje jeho vlastní otec.
Kniha Konec hlídky ovšem naštěstí je také o mnohém jiném a nejvýznačnější její postavou zůstává jistý pan Brady. Známe už jej od Kinga z dřívějška a „přežil sám sebe“. Může se vtělovat a skrz internet dokáže (dotyčné) sebevraždy iniciovat, vlastně čistě z plezíru.
I to bohužel známe z reality, on však to dělá telepaticky. A dobře ví to, co bylo víckrát prokázáno. Každý podobný čin, je-li o něm referováno, inspiruje zhruba dva další.
Je přitom pozoruhodné, v jaké formě zůstává „král hrůzy“ King i v poměrně vysokém věku (a poté, co jednou přežil vlastní smrt, když jej srazilo auto).
Ale nejde tu jen o formu. King dozajista disponuje i značnou vypočítavostí. Příklad?
Jistěže je tu dobrým příkladem právě románová trilogie Pan Mercedes – Právo nálezce – Konec hlídky. Jiný spisovatel by ji nechal v podobě jediného díla, ať už jakkoli obsáhlého, ale nikoli Stephen; ten jejím částem udělil samostatnost a ony skvěle fungují jako samostatné knihy.
Nic to ovšem nemění na tom, že Brady byl již Panem Mercedesem (2014) a ještě jako živý psychopat masově vraždil právě tímto německým vozem. Chtěl se pak také odpálit na koncertě dívčího idolu, nicméně King je po právu příznivcem šťastných konců (alespoň mimo život), a tak byla Bradymu jistou dámou roztříštěna lebka. Právě včas.
Ale život z toho netvora (v ledasčem podobného fiktivnímu Normanu Batesovi z Psycha Roberta Blocha) neodešel, znehybněný se pouze ocitl ve vodorovné poloze na lůžku v nemocnici a uspokojivě je nám osvětleno, jak a proč získal schopnost telekineticky hýbat drobnými předměty. Načež...
Ne všechny své romány King někomu připsal, ale dělává to a v tomto případě taky tak jednal, takže na stránce pět můžeme číst. Pro Thomase Harrise. A Konec hlídky plakátsami můžeme posoudit, zda zde King autora Mlčení jehňátek překonal, dejme tomu. V něčem asi ne, neboť zřejmě nevytvořil dostatečně fascinující postavu (jakou je Hannibal Lecter), v mnohém nicméně ano.
Knihu dopsanou předposledního srpna 2015 přeložila do češtiny již osvědčená Linda Bartošková.


Stephen King: Konec hlídky. Z anglického originálu The End od Watch (New York 2016, nakladatelství Scribner) přeložila Linda Bartošková. Odpovědná redaktorka Dominika Křesťanová. Grafickou úpravu obálky upravil z originální verze Robin Brichta.

Vydal Pavel Dobrovský – BETA. Praha 2016. 328 stran. ISBN 978-80-7306-857-8


Závěrečná poznámka Stephena Kinga
Díky Nan Grahamové, která redigovala tuto knížku, a všem dalším přátelům u Scribnerů, včetně – nikoli však pouze – Carolyn Reidyové, Susan Moldowové, Roz Lippelové a Katie Monaghanové. Díky Chucku Verrilovi, mému dlouholetému agentovi (důležité) a dlouholetému příteli (důležitější). Díky Chrisu Lottsovi, který prodává zahraniční práva k mým knihám. Díky Marku Levenfusovi, který dohlíží na moje obchodní záležitosti a bdí nad nadací Haven Foundation, která pomáhá umělcům na volné noze, jimž nepřeje štěstí, a nad nadací King Foundation, která pomáhá školám, knihovnám a hasičským sborům v malých městech. Díky mému synovi Owenu Kingovi, který četl rukopis a měl cenné připomínky... včetně té, z níž se vyklubal správný titul.
Zvláštní poděkování Russu Dorrovi, který opustil svou kariéru lékařského asistenta, aby se stal mým rešeršovým guru. Na této knize si zvlášť zapracoval, protože mě trpělivě učil, jak se píšou počítačové programy, jak mohou být přepsány a jak se mohou šířit. Bez Russe by Konec hlídky byl horší kniha. Měl bych dodat, že v některých případech jsem úmyslně změnil různé počítačové protokoly, aby posloužily mému příběhu. Technicky zdatní jedinci to poznají, což je v pořádku. Hlavně to nevyčítejte Russovi.
Ještě poslední věc. Konec hlídky je fikce, ale vysoký počet sebevražd – jak ve Spojených státech, tak v mnoha dalších zemích, kde se moje knížky čtou – je skutečný až moc. Číslo na horkou národní linku pro prevenci sebevražd, uvedené v této knize, je také skutečné. Je to 1-800-273-TALK. Pokud se cítíte pokakaně (jak by řekla má hrdinka Holly Gibneyová), brnkněte jim. Protože všechno se může zlepšit, a když tomu dáte šanci, obvykle se to opravdu zlepší.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 13 Září 2017 13:44 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB