Rychlé šípy BEZ Rychlých šípů?

Email Tisk PDF

rychlé šípy obálkaKdyž už jsem komicky a hnidopišsky probral, kde měli Rychlé šípy čepice, přijměte i pojednání o tom, kde vůbec nejsou.

 

 

V příbězích Rychlé šípy a rozjetý vůz (20. 9. 1940), Rychlé šípy škádlí Rychlonožku (12. 10. 1940) a Rychlé šípy napravují kamaráda (19. 10. 1940) se neobjevuje Červenáček a s rukou na srdci přiznám, že jsem ony absence zaregistroval teprve po letech.

Až dodatečně mě také napadlo, že má absence logiku. V Mladém hlasateli vycházel paralelně  vkládaný román Záhada hlavolamu, a právě tamse, jak asi víte, chlapci Rychlých šípů s Červenáčkem tehdy na nějaký čas rozkmotřili.

Sympatický hoch v typické červené čapce se však přece znovu objevil v podivném „mezidobí" reprezentovaném příběhy Rychlé šípy v nákladním vagoně a Rychlé šípy a vlakoví zloději (str. 86 a 87 souborného vydání). Je docela dobře možné, že Foglat psal ty dva scénáře už o něco dříve.

Červenáček ale jako jediný chybí i při dobytí terasy na konci války s Podkováky v Rychlé šípy vnikají do Pevnosti (str. 196). To je ovšem přece něco jiného, ba lépe opodstatněného, i tažme se: Nechybí snad proto, že předtím byl vybit papírovým míčkem? S nejvyšší pravděpodobností ano. Na Fischerových obrázcích lze sice registrovat jen nešťastné vybití Jarkovo (ošklivou trefou do hrdla), nicméně už dva obrázky nato Hojer hlásí Mirkovi: „Eskadra smrti má už jen čtyři muže,“ přičemž z Plánu na zdolání Pevnosti, otištěného v předchozím pokračování, víme, že Eskadru vedl právě Červenáček. S Jarkou a Mirkem. Průběžně měli být doplňováni z tzv. Základní čety a na konci předchozího pokračování Červenáček ještě srdnatě prohlašuje: „Bude to ostré.“

Zůstal snad mezi čtyřmi (Jindrou zmiňovanými) nezasaženými? Soudě podle obrázků, se to nejeví pravděpodobným. Nechme ale už chlapce s čapkou na pokoji a přistupme ke kardinálnější otázce, kde všude chybějí v seriálu kompaktní Rychlé šípy jako klub.

Myslíte si, že nikde? Pak znáte seriál špatně. Všichni přece především nefungovali hned v prvních čtyřech pokračováních publikovaných od 17. prosince 1938 do 7. ledna 1939. Chyběli Rychlonožka i právě Červenáček a na samém začátku i Jindra Hojer. To je však, pravda, samozřejmé a uvádím to pouze pro pořádek, poněvadž tím skutečně prvním dílem Rychlých šípů bez Rychlých šípů se stala až epizoda Dlouhé Bidlo hledá kočičí pracku z 23. března 1940 (str. 66 souborného vydání), v jejímž případě vskutku kráčí o pokračování ZCELA A ÚPLNĚ zasvěcené Bratrstvu. I když... Ale ano, Bidlo tu alespoň čte Bohoušův dopis, kde se o Rychlých šípech píše.

Pokročme však slavnou epopejí dál. V příběhu Jindra Hojer visí nad propastí (82) chybějí (opět) Červenáček a také Rychlonožka. Přímé pokračování Jindra Hojer uniká vzdušnou cestou je pak už čistě individuálním dobrodružstvím titulní postavy. Zde tak vyzdvižený Jindra naopak vůbec „nehraje“ v epizodách Rychlé šípy v ohni pátrání (str. 97) a Rychlé šípy a létající kolo (str. 191). Ač... Pravda, v druhém z těch příběhů je mimo záběr skoro určitě přítomen (ale mi jej nevidíme). I v prvním z těch příběhů přítomen být může, ale nemusí, a pokud přítomen byl, už se to nikdy nedovíme a není sebemenší šance to zjistit.

Ale dál. Velmi „rychlonožkovský" a rodinný je i „individuální díl“ Rychlonožkův Štědrý večer (str. 202): o Rychlých šípech tady není sebemenší zmínka.

Ale co se týká Rychlonožkových snů, jeho kamarádi absentují vlastně jenom v prvním pokračování snu o Old Shatterhandovi (str. 239), přičemž v tom druhém figurují bez Jindry Hojera. A právě Jindra se i následkem toho stává nejméně se v seriálu vyskytujícím hochem.

Další totálně „bezšípovskou“ chvílí jsou tři slavná pokračování známá se společným titulem Pískloun a Tlouštík (Junák 28. 2. až 14. 3. 1946) a navazující na ně (taky v Junáku) epizoda Tlouštík odvlečen v neznámo, vydaná 21. března 1946. Vlastně ale i díl Tlouštík uniká Bratrstvu k. p. ze Vpředu z 9. 4. Nicméně rozhodně nelze říct, že se ty díly od cyklu nějak přespříliš odchýlily. Kdeže! Už v druhém a třetím jejich pokračování se o Rychlých šípech aspoň mluví a už od druhého pokračování (str. 125) tu figuruje i věčný souputník Rychlých šípů, zlopověstné Bratrstvo.

„A tam kde je Bratrstvo, tam jsou I ONY. Rychlé šípy,“ ví okamžitě Pískloun.

A co říct závěrem?

Ve Vpředu se pak Rychlé šípy znovu vynořily, i když až v příběhu Rychlé šípy dostávají výstrahu z 16. 4. 1946, a pak už jen tak nezmizely, nebo vlastně vůbec ne, i když v éře Marka Čermáka (a jinak mu všechna čest!) byly čas od času odbývány a brány krapet na hůl, takže v některých pokračováních sice vystupují, ale všechny je nevidíme. Anebo ano, ale jen matně, z naprosto neúnosné dálky, trapně malinkaté a jen jako siluetky. Ne, ne.

To by nám JUDr. Fischer nedělal.

A jenom namátkou jmenuji díl Rychlé šípy chrání Podfukáře (str. 242) a však si ho sami dobře prohlédněte! A v pokračování Cesta do záhadného domu (str. 234) zas následkem Čermákovy ledabylosti zůstal úplně mimo obraz Jarka. Hned v následujícím dílu už kromě Metelky chybí i Rychlonožka a... Ale pozor, není to vlastně malířova chyba, protože Rychlonožkova absence je zdůvodněna už Foglarem, autorem scénáře. A vůbec, proč to přehánět s hnidopištvím? Je třeba i uznat, že to Marko Čermák posléze napravil a kreslil Rychlé šípy čím dál pečlivěji a líp a ani jednou už ani jednoho nakreslit nezapomněl.

Tedy s výjimkou onoho předposledního Rychlonožkova indiánského snu.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 Akademie Literárních novin

vás zve na kurz

Literatura pro děti

25. listopadu od 10:00 do 17:00 hod.

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

Telefon: 234 221 131

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB