Nic nového pod sluncem

Email Tisk PDF


pivo výřez foto Fr DostálOdstartovala akce Dešťovka a během pár hodin byly vyčerpány peníze na pořizování prostředků k zadržování vody přicházející shůry.

 

 

Zachycování dešťové vody bylo v minulosti přirozeným počínáním člověka. Ten ale musel přiložit ruku k dílu a nikdo mu nic nedal. Jako kluk jsem již v čase 2. světové války dlouho pobýval ve vesnickém stavení z vepřovicových cihel. U dvou rohů chaloupky stály vždy dva někde sehnané sudy, do nichž stékala voda v čase deště. Ta pak sloužila domácímu zvířectvu a záhonku zeleniny. Dokonce i k umývání lidských údů. K pumpě s tvrdou vodou bylo přes 100 metrů. Do studánky s čistou vodou bylo asi 400 metrů. Nebylo divu, že i voda ze škopku, v níž se umývaly nohy, se rovněž využila. Nikdo neuvěří, že poté si obyvatelé chaloupky postupně v jiné vodě omývali obličej! Starost o vodu patřila a bude vždy patřit lidem, kteří s ní budou muset lépe hospodařit. I stalo se, že stát nabídl peníze na zachycování dešťové vody. Přihodí ale třeba také na akci Bazén? A to hodně lidí nemá ani vodovod, natož kanalizaci!!!

pivo foto Fr Dostál

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 13 Červen 2017 11:59 )  


Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB