Eva Janáčová

Etgar Keret spisovatelsky zraje

Etgar Keret spisovatelsky zraje

Středa, 18 Květen 2016 07:30 Eva Janáčová

Nedávno vyšla povídková kniha izraelského spisovatele Etgara Kereta Sedm dobrých let. V její předmluvě autor píše, jak v ní odhaluje mnoho ze svého soukromí, a proto se rozhodl, že ji nebude publikovat v hebrejštině ani v Izraeli, ale podělí se o ni pouze s cizinci. U nás se překladu ujaly hebraistky Tereza Černá a Magdaléna Křížová.

Na Sibiř!

Na Sibiř!

Neděle, 31 Leden 2016 09:43 Eva Janáčová

Historička umění Anna Habánová z Oblastní galerie Liberec se dlouhodobě věnuje výzkumu výtvarného umění německy hovořících autorů pocházejících z Čech, Moravy a Slezska. Spolu s německými kolegyněmi připravila výstavu Na Sibiř! mapující jejich tvorbu na východní frontě a v sibiřském zajetí během I. světové války. K výstavě vyšel také obsáhlý katalog.

Konspirační teorie ožívají

Konspirační teorie ožívají

Pátek, 29 Leden 2016 10:52 Eva Janáčová

Poslední román Umberta Eca Nulté číslo zaujme čtenáře jak menším počtem stránek, tak opuštěním složité příběhové osy, která dominovala jeho předchozím dílům, jako je Foucaultovo kyvadlo, Jméno růže nebo Pražský hřbitov.

Hra o hercích a pro herce

Hra o hercích a pro herce

Pátek, 22 Leden 2016 08:45 Eva Janáčová

Divadlo Na zábradlí nedávno uvedlo premiéru hry Hamleti, která je autorským dílem režiséra Jana Mikuláška, dramaturgyně Dory Viceníkové a kolektivu. Pod nálepkou kolektivu se přitom neskrývá pouze herecký ansámbl zdejšího divadla, nýbrž také třeba kulisáci a maskérka objevující se během představení na jevišti, jak už je nepsaným zvykem právě Na zábradlí.

Feministický Island

Sobota, 19 Prosinec 2015 07:37 Eva Janáčová

Island si připomíná sté výročí, kdy ženy získaly právo hlasovat do místního parlamentu. Při této příležitosti se v zemi po celý rok konají velké oslavy. Michaly Frank Barnové jsme se proto zeptali, jak tyto oslavy probíhají, zda Islanďané rovněž vzpomínají na svou první prezidentku, a jestli se skutečně změnila ostrovní společnost, pokud jde o rovnost mužů a žen. 

Jihlavský večírek s Babišem

Pátek, 27 Listopad 2015 17:55 Eva Janáčová

Jihlava již podevatenácté hostila Mezinárodní festival dokumentárních filmů. Původně studentská akce dnes přerostla v profesionální festival se sedmi soutěžními sekcemi, který uvedl více než 250 dokumentů z 53 zemí světa.

Značka prodává umělce

Středa, 18 Listopad 2015 07:40 Eva Janáčová

 

S jistou nadsázkou lze říci, že výtvarný svět moderního umění nejvíce ovlivnily dvě události: vystavení Duchampova pisoáru v galerii a prodej žraloka naloženého ve formaldehydu (obrázek vlevo) coby uměleckého díla za 12 milionů dolarů. 

Libuše Heczková: Jeden svět žen a mužů

Pátek, 16 Říjen 2015 07:19 Eva Janáčová

Literární teoretička a historička Libuše Heczková (na snímku vlevo) vysvětluje, s čím vším se ženy publicistky a kritičky musely na přelomu 19. a 20. století vyrovnávat, co se požadovalo po „géniích citu" a proč je zastánkyní porodů přirozenou cestou.

Deník z kibucu

Čtvrtek, 15 Říjen 2015 10:22 Eva Janáčová

Při hodnocení deníku, který oplývá osobními názory a postoji pisatele, musí být čtenář i kritik značně obezřetný a místy až shovívavý. V případě nedávno vydaného Deníku z kibucu Jaroslava Balvína, který má podtitul České stopy na břehu Galilejského jezera, to platí obzvlášť.

strana 1 z 6

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz