Blogy

Nejvýše dobré řešení ve Velké Losenici, sochy místo letadla

Nejvýše dobré řešení ve Velké Losenici, sochy místo letadla

Pátek, 15 Prosinec 2017 10:10 Jan Dočekal

 

Dvě skulptury z umělého kamene odhalili ve třetí listopadové dekádě v exteriéru Základní školy ve Velké Losenici na Žďársku. Jejich autorkou je Mgr. Art Monika Vosyková (vlevo na snímku), absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (1994, profesoři Jaroslav Svoboda a Vladimír Kopecký). Nové sochy jsou umístěné na betonových podstavcích, na nichž stálo před listopadem 1989 vojenské letadlo, symbol moci komunistického režimu.  

Fantastikou klonovaný Foglar od Josefa Blažka

Fantastikou klonovaný Foglar od Josefa Blažka

Úterý, 12 Prosinec 2017 12:23 Ivo Fencl


Klasickou, ba mytickou trilogii Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta lze interpretovat donekonečna, takže i jako polovědomé transponování haggardovského románu do dětského světa a toposu.

Cesta malého prince nejen k obrazům nepřítele

Cesta malého prince nejen k obrazům nepřítele

Úterý, 12 Prosinec 2017 09:53 Jiří Batěk

 „Žurnalistika znamená otištění toho, co si někdo jiný nepřeje vidět otištěné. Všechno ostatní je public relations.“ George Orwell

Kde bydlí Kundera aneb Na několik námětů s Vladimírem Novotným

Kde bydlí Kundera aneb Na několik námětů s Vladimírem Novotným

Pondělí, 11 Prosinec 2017 06:03 Ivo Fencl


Fencl (dále F): V rozhovoru s Karolinou Tetzeli v Listech Ason-klubu 234 (vnitřní příloze měsíčníku Plzeňský literární život) nebyl zmíněn sborník, který jsi, Vladimíre, svého času redigoval s Alešem Hamanem k osmdesátce Milana Kundery. A to jste na něj hrdi.

Fotoblog Fr. Dostála: Ministři bývají různí

Neděle, 10 Prosinec 2017 07:49 František Dostál

Je čas, kdy se zrovna formuje jejich sestava. V této souvislosti jsem se ohlédl až do roku 1991, kdy existovalo vlád několik a v té české byl ministrem vnitra Jan Ruml.

Milan Blahynka o básnické generaci pětatřicátníků

Neděle, 10 Prosinec 2017 05:19 Miroslav Vejlupek

"Má kniha o generaci někdejších pětatřicátníků stále píšících je zcela jiná; je to jasně přiznávaná apologie. Nemá pošetilou ctižádost vynést jakýkoli konečný soud. Ten je věcí sudího jménem Budoucí čas. Ráda by jen oponovala - a vůbec ne ex offo - hloupým křivdám." Milan Blahynka: Byla jednou jedna... básnická generace takzvaných pětatřicátníků.

Lehce kriticky o Velké knize vtipu

Sobota, 09 Prosinec 2017 09:40 Ivo Fencl

Mé dětství let sedmdesátých probíhalo provázeno obrázky podepsanými dvojicí Neprakta - Švandrlík a nebylo mi známo, že samo slovo Neprakta krylo v desetiletí předtím, ale i hloub v čase, úplně jiného scenáristu Bedřicha Kopecného (1913-1972).

Apoteóza bulvární zkratky

Pátek, 08 Prosinec 2017 08:28 Ivo Fencl

 

Přijede turista do Prahy. Postojí na Malé Straně. Dokonce v chrámu, pod obrazem Svatého Xaveria. Je léto; ten samý večer tedy vyslechne i nějakou tu recitaci na náplavce.

Haiku na locus privatus

Pátek, 08 Prosinec 2017 07:33 Jan Dočekal

   

strana 1 z 408

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB