Skutečné příběhy rozděleného světa

Email Tisk PDF

Manželé Köcherovi ve Čtyřkolech s řídícím důstojníkem Janem Filou (zcela vpravo), kterého rozvědka podezírala, že Rina-Köocheravyzradil Američanům, snímek zřejmě z roku 1982. Fila krátce po Köcherově výměně zmizel… [archiv NLN]
rubrika: čtení o čtení

Dvě knihy, jejichž příběhy se odehrávají v různé době, diametrálně odlišném prostředí a z nesouměřitelných pohnutek, přesto mají jedno společné: spojuje je silný příběh a působení v prostředí protivníka.


  • Murada nakonec úkolovaly celkem troje tajné služby: dánská, britská a americká. Jedním z vedlejších, ale cenných poznatků, o kterých se v knize dočtete, jsou rozdíly v jejich možnostech a metodách práce.
  • Na úchvatnosti příběhu manželů Köcherových má bezesporu velký podíl samotný hlavní hrdina knihy. Výmluvně o tom svědčí spekulace, zda vyzvědač náhodou nehrál až roli kvadroplera: pro československé tajné služby, sovětskou KGB, izraelský Mosad nebo rumunské výzvědné služby.

 

Jeden je spojený s válkou s islámským fundamentalismem, druhý s dobou studené války. Jeden má kořeny za našimi hranicemi, druhý je tuzemského původu. Oba však spojují emoce a napětí, které dokáže napsat jen sám život, a čtou se jedním dechem. Jejich hrdiny jsou dánský islámský konvertita Morten Storm a jeho působení v al-Káidě a český špion Karel Köcher, kterému se podařilo proniknout k největším tajemstvím CIA.    

Vladimír ŠEVELA: Český krtek v CIA. Cesta Karla Köchera z StB přes americké tajné služby do Prognostického ústavu.  Praha, Prostor 2015. 397 s., 80 s. fotogr. příl. ISBN 978-80-7260-320-6 Doporučená cena: 347 KčMorten STORM-Paul CRUICKSHANK-Tim LISTER: Agent Storm. Můj život v al-Káidě a CIA. Přel. L. Šenkyřík. Praha, Vyšehrad 2015. 357 s., 16 s. obr. příl. ISBN 978-80-7429-535-5 Doporučená cena: 378 Kč

Z války proti al-Káidě
Morten Storm, dánský kluk bez valného vzdělání, násilník a divoký motorkář, náhodně objevil ve veřejné knihovně knížku o Proroku Muhammadovi, která ho natolik zaujala, až konvertoval k islámu. Vyznával jeho radikální výklad – salafismus a přijal jméno Murád, což znamená „cíl“ nebo také „úspěch“. Stal se žákem militantní islámské školy v Jemenu a důvěrně se poznal s řadou vůdců tamní odnože al-Káidy včetně klerika Anwara Awlakiho, mimochodem absolventa vysoké školy v USA. S marockou manželkou, která mu porodila syna Usámu, se seznámil prostřednictvím muslimské seznamky. Za jeho nevěstu vše samozřejmě dojednával její bratr.

Množící se teroristické praktiky „bratří“ a narůstající oběti mezi nevinnými v Mortenovi alias Muradovi ale probudily jeho evropské kořeny, a tak po zhruba deseti letech prozřel a začal pracovat jako agent tajných služeb. Jeho cenné kontakty nakonec vyvolaly zájem i u spojenců Dánska. Murada nakonec úkolovaly celkem troje tajné služby: dánské, britské a americké. Jedním z vedlejších, ale cenných poznatků, o kterých se v knize dočtete, jsou rozdíly v jejich možnostech a metodách práce. Britské (MI5 a MI6) působí nejprofesionálněji, americké tajné služby (CIA) mají největší možnosti včetně těch finančních, dánské (PET) se jeví spíše jako provinční.   

Líčení Muradovy špionážní činnosti uvnitř al-Káidy, které napomohlo odhalit teroristické hrozby především ve Velké Británii, se ujali dva zkušení novináři – Tim Lister, který byl reportérem stanic BBC a CNN a zpravodajství z Blízkého a Středního východu se věnuje už čtvrtstoletí, a Paul Cruickshank, investigativní novinář zaměřený na mezinárodní džihádistický terorismus, který pracuje pro televizi CNN. Vzniklo tak strhující drama z utajované moderní špionáže současnosti.

Morten Storm svou roli v této neviditelné válce proti náboženským fanatikům zveřejnil v roce 2012. Byla za to na něho uvalena fatva a jeho fotografie sloužila jako jeden z cvičných střeleckých terčů. Od té doby žije na utajeném místě. U příležitosti vydání českého překladu knihy, která má celosvětový ohlas (originál vyšel v roce 2014 ve Spojených státech), autoři také navštívili Českou republiku. Kniha se zároveň stala námětem špionážního thrilleru, který v současnosti natáčí britský režisér Paul Greengrass.   

Z doby studené války    
Karel Köcher měl naopak vzdělání excelentní – anglické gymnázium, francouzské lyceum, diplom z matfyzu, studoval FAMU a v Americe posléze získal doktorát na Kolumbijské univerzitě. Inteligentní muž se však vyznačoval hyperegem a velkými ambicemi, které ho dovedly až k podepsání smlouvy s ďáblem – s StB. Společně se svou podobně ambiciózní a navíc půvabnou ženou Hanou byli v roce 1965 jako fingovaní emigranti usazeni v USA se zdánlivě téměř nesplnitelným úkolem proniknout do amerických zpravodajských služeb. Ale podařilo se! Popisovaný osud obou špionů skončil jejich zatčením v listopadu 1984 a následně v roce 1986 na Západě medializovanou výměnou na Glienickém mostě mezi tehdejším Západním Berlínem a Německou demokratickou republikou za disidenta Anatolije Ščaranského, kterého věznili v Sovětském svazu.

Stále nenaplněné ambice něco velikého dokázat však po návratu do vlasti Köchera nenechaly v klidu. Začal pracovat v někdejším Prognostickém ústavu, ale objevil se dokonce i při formování Občanského fóra, byl však záhy vypoklonkován. Stále se však nezbavil pocitu, že má na víc a že se bez jeho schopností pohyb vývoje společnosti neobejde. Dnes žije téměř nenápadný důchodce se svou ženou ve vile v Dolních Břežanech, kterou si manželé pořídili za jidášské peníze od svých chlebodárců z bývalých československých tajných služeb. Hana Köcherová, mimochodem již od svých 19 let členka KSČ, zaplatila za svou vyzvědačskou kariéru a vysokou životní úroveň neméně vysokou cenou: musela se vzdát své touhy po mateřství. Tolik ve stručnosti příběh dvojice, který vás svou dramatičností přitáhne ke čtení od první stránky. Proběhlo to tak nebo ne? V podstatě až do konce knihy si nemůžete být jisti, co je nezpochybnitelná skutečnost a co je fikce nebo pokroucení skutečnosti podle verze Karla Köchera. Bílých míst v dané mozaice studené války zůstává i po přečtení téměř 400 stránek stále dost!  

Na úchvatnosti tohoto příběhu má bezesporu velký podíl samotný hlavní hrdina knihy. Výmluvně o tom svědčí spekulace, zda vyzvědač náhodou nehrál až roli kvadroplera: pro československé tajné služby, sovětskou KGB, izraelský Mosad nebo rumunské výzvědné služby. Ostatně i příběh seznámení pozdějšího manželského páru má řadu trhlin. Byla to od počátku skutečná láska nebo spíše služební poměr? Autor Vladimír Ševela (*1965), dnes publicista v Týdeníku Echo a serveru Echo 24, na rozkrytí neviditelných stránek Köcherova špionážního působení šel správnou metodou komparace. Köcherovo líčení konfrontuje s výslechovými svodkami bývalého agenta, s výpověďmi pro naši, ruskou i americkou rozvědku, svědectvím svědků domácích i zahraničních, z nichž ale už někteří nežijí, záhadně zmizeli naverbováni druhou stranou nebo, a to zvláště ti ruští a někteří američtí, odmítli poskytnout jakékoli svědectví, řada z nich i s odkazem na utajované skutečnosti.

Kniha je skutečně úchvatným svědectvím o neviditelné a u nás dosud nepopsané frontě studené války (včetně zpackaných okolností zatčení Köcherových ze strany CIA a podezření, že k jejich prozrazení došlo naverbováním některého z českých agentů protistranou). Rozsáhlá obrazová příloha s řadou unikátních fotografií představuje hlavní postavy i reálie příběhu. Loni uběhlo už 50 let od vysazení páru v Americe, letos v únoru uběhne už 30 let od jeho výměny.     

 Morten Storm během své návštěvy Česka v roce 2015  [archiv Vyšehradu]

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz