Zprávy, analýzy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Co najdete v tištěných Literárních novinách 3 / 2018

Offline Čtvrtek, 22 Únor 2018 14:09


Vaše znalosti jsou omezeny vaší schopností číst. Tento titulek z jedněch francouzských novin mi utkvěl v paměti a znovu ho oživila reportáž z Paříže, ve které Ladislava Chateau zaznamenává, jak příchod migrantů mění tradiční podobu města.

Orbán: Maďarsko je poslední pevností proti islamizaci Evropy

Svět Čtvrtek, 22 Únor 2018 09:14

 

Maďarsko čekají v dubnu parlamentní volby a podle Orbánova každoročního proslovu ke stavu země je zřejmé, že se již vidí v křesle premiéra. Bylo by to jeho již třetí po sobě jdoucí funkční období. Spoléhá se na úspěch díky své obraně maďarského způsobu života, když svádí boj s hrozbami politiků nejen z Bruselu, ale také z Berlína a Paříže.

Dějinný kruh jedné strany

Komentáře Čtvrtek, 22 Únor 2018 08:48

 

Dějiny mají sklony opisovat kruh. Často v podobě vrcholného sarkasmu, jestli ne frašky. Česká strana sociálně demokratická je toho historickým důkazem.

Medvídek z Bogoty: že by v podobě Jana Hamáčka?

Komentáře Čtvrtek, 22 Únor 2018 08:42


Medvídka z Bogoty naprosto funkčně i lyricky představil Michal Tučný. Jak dobře víme, tak medvídek skrýval ve svém bříšku, (pod oblečkem a zipem) zásilku kokainu, možná i vysílačku. Laskavý čtenář si odběratele signálu doplní sám, dle svých negativních preferencí. Zejména dnes je jich v ČR nepřeberná nabídka.

Sungdžu Lee, Susan McClellandová: S každou padající hvězdou

Čtení Čtvrtek, 22 Únor 2018 08:23

Kniha s názvem S každou padající hvězdou a podtitulem „Přežil jsem dětství a dospívání v Severní Koreji“ je hutně podaná autobiografie severokorejského chlapce jménem Sungdžu, který se ve dvanácti letech musel naučit žít na ulici a postarat se o sebe.

Lipsko čte 2018 a blížící se Český rok 2019

Literatura Čtvrtek, 22 Únor 2018 06:32

Česká republika bude hostující zemí lipského knižního veletrhu 2019. Také proto je její prezentace na letošním ročníku festivalu mimořádně důležitá.

Se psem do zoo

Ivo Fencl Čtvrtek, 22 Únor 2018 03:49

Povaha člověka se nezměnila od starověku, i když Vlastimil Vondruška mi v Hostu vysvětlit, nakolik šeredně se pletu. Jenže já hovořím o povaze v obecnější rovině a jsem si naopak jist, že se děti dnes liší od dětí let sedmdesátých.

K ČSSD: Vize potřebuje lídra, a ten není

Komentáře Středa, 21 Únor 2018 10:34

 

Jeden z poznatků sjezdu ČSSD. Lídr pro skutečnou, nosnou a realizovatelnou vizi se hledá obtížně. Uvidíme, jak to bude dál.

Zbyněk Fiala: Našli ruskou stopu!

Komentáře Středa, 21 Únor 2018 10:17

 

Američané už znají jména 13 Rusů, kteří jim roku 2016 levně ovlivnili prezidentské volby. Jejich seznam najdeme v obvinění zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera (vlevo na snímku), které bylo podáno k federálnímu soudu ve Washingtonu. Mueller si teď chce pozvat k výslechu prezidenta Donalda Trumpa, aby zjistil, jestli ke svému zvolení nějak nepřispěl. Z případu však lze vyvodit i pozitivní zkušenost. USA hájí svou suverenitu za pomoci zákonů vyžadujících otevřeně přiznat, že někdo u nich jedná za cizí peníze a v cizím zájmu.

David Zábranský: Odsoudili jsme se k roli pandy

Literatura Středa, 21 Únor 2018 10:06

 

Čtenářům, kteří očekávají, že literatura jim bude otevírat svět, v němž žijí, čtenářům, kteří věří, že knihy oživí jejich život, bych z české současné beletrie s klidným srdcem doporučil román Za Alpami. Jeho autor David Zábranský jim žádný problém nevyřeší a vrhne na ně víc otázek než odpovědí. Takže jak to vlastně je?

Literárky neliterární?

Literatura Středa, 21 Únor 2018 09:44

 

V tomto období obvykle literární časopisy dostávají od Ministerstva kultury ČR na srozuměnou, zda a jak vysoký dostanou státní příspěvek – grant za to, že se věnují literatuře. Po mnoho let dostáváme stejně i letos na srozuměnou, že se Literární noviny málo věnují literatuře a nemají proto nárok na příspěvek. Z něj stejně nelze zaplatit celoroční výdaje na publikování tištěných i webovských literárek. Zkrátka literárky jsou neliterární.

Kristýna Králová, Magda Králová (eds.): Nesmrtelní Vikingové

Čtení Středa, 21 Únor 2018 09:05

 

Stopy staroseverských mýtů, básní či ság lze nalézt v mnoha významných dílech světové kultury. První velké vzedmutí zájmu o staroseverskou látku přináší vlna evropského národního romantismu, v čele s Richardem Wagnerem, Henrikem Ibsenem či Esaiasem Tegnérem; k celosvětovému proslavení některých motivů z mýtů a ság však velkou měrou přispěl také jeden z „otců moderní fantasy“ J. R. R. Tolkien, jehož díla vzešla z autorova akademického zájmu o skandinávskou mytologii.

Ondrej Prostredník: Církve ztrácejí schopnost odpovídat na otázky lidí

Rozhovory Úterý, 20 Únor 2018 08:53

Teolog Ondrej Prostredník se jasně a nahlas vyjadřuje k celospolečenským tématům, která jsou i dnes tabuizovaná. Hovoří o církevních tématech, genderové rovnosti, uprchlících i Romech. Loni mu za účast na Duhovém pochodu odebrali povolení vyučovat teologii. Myslí si, že se Slovensko musí více definovat jako občanská společnost, jako prostor, který je otevřený všem.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB