Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

České umění v Rakousku neztracené

Jan Dočekal Pátek, 23 Září 2016 11:09

 

Labužník Ladislav Fuks po vydání svého posledního velkého románu Vévodkyně a kuchařka (1983) zdůrazňoval na besedách se čtenáři, že největším uměním člověka je umění kuchařské. Bez meškání ovšem šprýmovně připouštěl, že velikou krásou oplývá rovněž umění výtvarné (byl vzděláním historikem umění). A nejvyššího stupně odjakživa dosahuje, jak dodával, ta část šlechty, která manifestuje přízeň oběma oblastem.

Jak se smířit s tím, že jsme vazaly?

Komentáře Pátek, 23 Září 2016 10:33

 

Že to nejsme my, kteří rozhodují o tom, co je dobré čí spravedlivé a pak to učiní, ale že ještě dřív, než svůj názor vyřkneme, natočíme uši i oči přes Atlantik - a pak si to své necháme pro sebe a zopakujeme, co se káže tam. Bylo by to ponižující, i kdyby oním předříkávačem názorů námi přebíraných byl stát dobrý a spravedlivý, ale který stát dobrý a spravedlivý by chtěl, aby jiné státy po něm jen opakovaly? (vlevo obal jedné ze zásadních knih podporující teorii o řízení současné imigrační vlny)

Rok před 50. výročím vzniku divadla vyšla kniha Půlstoletí s Cimrmanem

Ivo Fencl Pátek, 23 Září 2016 09:12

Publikací spjatých s fenoménem Járy Cimrmana je už řada a přibývají. Nejnovější připravoval (pro nakladatelství Paseka) herec a kulisák Marek Šimon, a to takřka tři roky. V září 2013 ho totiž prvně napadlo, že k padesátému výročí Divadla (2017) shromáždí vzpomínky všech dosud žijících členů souboru. Dal se tedy do toho. Nebylo to tak snadné, ale uspěl, a když měl již vzpomínky skoro od každého, rozhodlo se navíc o změně plánu a výsledná knížka světlo světa spatřila už toto léto.

Dale Russakoffová: Výhra

Čtení Pátek, 23 Září 2016 09:05

„Kdo (a co) ovládá americké školy?“ táže se podtitul knihy, která popisuje zákulisní tahanice, které provázely pokus amerického Newarku zlepšit úroveň upadajících veřejných škol.

50 let rodinného tajemství

Literatura Pátek, 23 Září 2016 08:48

 

Román Pokračovatel rodu Alexandera Münninghoffa je rodinnou historií tří generací založenou na faktech a rodinných příbězích, které se klenou přes druhou půli dvacátého století. Bizarní osudy členů nizozemsko-ruské rodiny vedou z luxusní vily v Lotyšsku do vyhnanství v Haagu, z východní fronty do podivného obydlí v Brabantu a hlavně od bohatství k úpadku a občas zase zpátky.

Sucho pod křídly bombardérů v Ostravě; čokoládové deště v Brně

Domácí Čtvrtek, 22 Září 2016 09:58

Podíváme-li se v těchto dnech do médií, nelze přehlédnout velkou událost v Ostravě, která dokonce vnesla omezení pro cestující na mezinárodních linkách, avšak více než značně potěšila fanoušky letectví. Nepotěšilo je ale počasí. Právě průtrž mračen v kombinaci s vojenskou technikou, která se stala hybným impulsem pro následující článek.

Fotoblog Fr. Dostála: Romantiko, neutíkej a zůstaň s námi!

František Dostál Čtvrtek, 22 Září 2016 08:48


I v současném světě lze dosud z komplikované mozaiky běhu žití mnohé vyhmátnout a zamyslet se nad fotografiemi starými téměř padesát let. Ano, nehýří žádnou kompoziční čistotou a nepřekypují nalíčenými modelkami s odstraněnými vráskami. Fotografie však vypovídají o časech, kdy se lidé milující nefalšovanou svobodu setkávali v lesích, zůstávali svobodnými lidmi a dělili se o první poslední. Stařičké fotografie z trampského prostředí jsou navzdory všem skutečnostem nefalšovaným dokumentem vypovídajícím o nezapomenutelných chvílích prožitých s kamarády, z nichž mnozí již nikdy nevyjedou na vandr a nenechají zaznít strunám na své kytaře. O fotografiích vzniklých uprostřed kamarádů zřejmě nepadne zmínka ani na jedné z osmi fotografických škol…

Měl by být Andrej Babiš postaven před střepinový soud?

Komentáře Čtvrtek, 22 Září 2016 08:38

Nedávno jsem publikoval článek „Lex Babiš" a Rothschildové. V diskusi se čtenáři rozdělili do dvou skupin. První jej podporovala a druhá jej považovala za úhlavního nepřítele. Neměl by o jeho osudu rozhodnout lidový, střepinový soud, jako tomu bývalo v Aténách?

Jak se v USA dá vydělat na politice aneb o válečné a jiné kořisti

Svět Čtvrtek, 22 Září 2016 08:17

Vysloužilý americký generál armády Spojených států Wesley Clark proslavený misí v Kosovu začal nyní opět plnit stránky médií a to druhou kosovskou misí tentokrát jako americko-kosovský podnikatel vlastnící kanadskou firmu Envidity.

György Spiró: Žena, propánakrále!

Čtení Čtvrtek, 22 Září 2016 07:24

Satirický román renomovaného maďarského spisovatele je jakousi obrácenou utopií přenášející čtenáře do Maďarska blízké budoucnosti, zhruba do třicátých let tohoto století.

Ocenění dobré praxe kariérového poradenství pro 8 českých subjektů

Evropské vzdělávání Čtvrtek, 22 Září 2016 05:58

V České republice vznikají nové projekty s cílem kariérové poradenství rozšířit ve školách všech typů, na úřadech práce, krajských poradenských centrech. Na rozvoji kariérového poradenství se podílí také mnoho neziskových organizací.

Exlibris Josefa Váchala byla shromážděna do objemné knihy

Ivo Fencl Čtvrtek, 22 Září 2016 05:00

Exlibris, to je obrázek (nebo okrasný nápis) označující v knižním výtisku jeho vlastníka, jehož jméno je součástí značky. - Výtvarník a spisovatel Josef Váchal říkal těm obrázkům kněhoznačky, a zatímco volnou grafiku a své knížky si s výjimkami tiskl osobně, (malá) exlibris v některých momentech nechával tiskárnám. Sám občas vytvořil od některého exlibris omezený počet tisků, ale zbytek už generovali jiní jinde.

Test IT Fitness prověří počítačové dovednosti žáků, studentů i široké veřejnosti

Evropské vzdělávání Středa, 21 Září 2016 15:52

 

V rámci kampaně eSkills for Jobs 2015 - 2016 Dům zahraniční spolupráce opět nabízí všem školám i široké veřejnosti možnost prověřit si počítačové dovednosti prostřednictvím IT Fitness testu. Testování, které probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, bylo spuštěno 20. září a skončí 30. listopadu 2016. Každý účastník obdrží po absolvování testu certifikát se svou úspěšností. Testování je zdarma, zapojit se může každý.

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz