Http://www.Automobilovedily24.CZ

Když vás ta mrcha nenechá na pokoji ani po smrti

Recenze Čtvrtek, 20 Červenec 2017 08:00

Záchvaty úzkosti, vzteku i sebelítosti, ale i střízlivou sebekritiku a cynickou komiku přináší román patrně nejslavnějšího žijícího amerického spisovatele, cenami ověnčeného Philipa Rotha (*1933), s názvem Žít jako muž(My Life as a Man). Ve Spojených státech vyšel již roku 1974, českého vydání se dočkal až letos. Neočekávejte ale příběh o milých Židech, jak Philip Roth označuje příběhy typu Pan Kaplan má třídu rád a podobné. Takové on nepíše.

Za Josefem Hrubým

Poezie Středa, 19 Červenec 2017 12:09

Plzeňský básník Josef Hrubý zemřel dnes v noci... Znal jsem ho od nepaměti, pláču. Před časem jsem s ním dělal rozhovor nazvaný "Pařížanky se rodí s rudými rty".

Když Kyjev s Varšavou překrucují realitu. NATO tleská…

Svět Středa, 19 Červenec 2017 08:09

 

... aneb když nacističtí kostlivci vycházejí ze skříní a NATO si hraje na Hollywood.

Žijeme v říši za zrcadlem. Jaká je historická tvář našich dnešních přátel a spojenců…

Jan Theobald Held: Fakta a poznámky k mému budoucímu nekrologu I.

Čtení Středa, 19 Červenec 2017 08:03

 

Českému publiku se dostává do rukou poprvé v ucelené verzi český překlad první části unikátních vzpomínek lékaře Jana Theobalda Helda (1770–1851), které vznikly na sklonku jeho života. Zahrnují léta jeho mládí (1773–1799) a čtenářky a čtenáři se tak mohou ponořit do vzpomínek na osvícenské období, pro něž v českém prostředí v podstatě jiný takto rozsáhlý a výpravný text osobního charakteru nemáme.

U knihovny s Petrem Bílkem č. 26

U knihovny Středa, 19 Červenec 2017 07:48

 

Mirek Kovářík: Život... a poezie...? (Galén 2017)

Fejeton Léto s mudrcem aneb Co mi vyprávěl T. Taxis Krejčík

Ivo Fencl Středa, 19 Červenec 2017 07:30

 

Znám vesnického mudrce, který mi někdy ve frontě na poště říká moudra. Dlouho jsem jeho výroky pouštěl druhým uchem na svět a zapomínal, ale tu mi došlo: Každý jsme originál.

Vyžeňme ze sněmovny ANO i ČSSD

Komentáře Úterý, 18 Červenec 2017 12:00

 

Jako člověku, který od sametu až dosud věrně volil ČSSD, se toto píše dost těžko, ale nemohu jinak.

Budoucnost: Dupající bota do tváře?

Komentáře Úterý, 18 Červenec 2017 08:50

 

Co mne nikdy nepřestane překvapovat na sci-fi literatuře je, jak během času může nabýt jiného smyslu a společenského významu. Platí to zejména o klasických dílech dystopického žánru. Ve většině případů jde o příběhy odehrávající se ve smyšlené společnosti – často diktátorské, nespravedlivé a odpudivé – v níž její příslušníci prožívají obludnou noční můru. Když dnes některá z nich čteme znovu, nemůžeme se ubránit pocitu, že jsme ve zrychlujícím se skluzu do budoucnosti, kterou jejich autoři předvídali.

Corbynova první vyhraná bitva proti vládnoucí elitě – thatcherismu 2.0

Svět Úterý, 18 Červenec 2017 08:27

 

Italský marxistický filozof a politik Antonio Gramchi proslul tvrzením o levici bojující proti zdravému rozumu a nyní britská labour party musí stejně bojovat s tvrzením, že Corbyn nemůže nikdy zvítězit podle logiky zdravého rozumu politiky. Dokonce to tvrdí i jeho elitní spolustraníci z parlamentu.

Erlend Loe: Náklaďáky Volvo

Čtení Úterý, 18 Červenec 2017 08:27

 

„Mladý muži, říká von Borring, vy máte problémy. Máte ochablý stisk ruky. Vodnaté oči. Potřebujete pomoc. Nevím, co potřebuju, odpovídá Doppler. Ale pomoc, to zní jako dobrý začátek.“

Jiráskova monografie o Hofmeisterovi

Ivo Fencl Úterý, 18 Červenec 2017 07:58


Měl jsem od mládí podivnou vlastnost, že jsem rázem na vše okolo zapomínal a pohružoval se do snění, kdykoli mě něco silně zaujalo. Rudolf Richard Hofmeister

Hejduk, Plzeň, Literárky

Offline Pondělí, 17 Červenec 2017 09:20

 

Něco takového se dnes už vidí málokdy. Fluktuující a těkavé publikum zapomnělo na mediální monogamii a je nevěrné za každým rohem. Z takových setkání se rodí promiskuitní představa o světě, takže narážíme na ideové levobočky, kteří se tváří jako legitimní dědicové tradice. Ale nejsou. Bastard zůstane bastardem. A věrnost může být tak krásná.

O ikonolatrii a ikonoklasmu

Zdeněk Hosman Pondělí, 17 Červenec 2017 08:08


V dějinách umění existují dva rozporné jevy – ikonolatrie a ikonoklasmus. Zjednodušeně se jedná o církevní, vlastně ideologický spor, který souvisí s artefakty i kulturně historickou pamětí společností. Rozkol mezi uctívači a ničiteli obrazů i soch se zobrazeními Boha i světců se pohyboval od Východu k Západu.

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz